Asian Games 21st September 2014

Asian Games 21st September 2014 Medal Tally

Ranking Country Gold Silver Bronze total
15 China 7 8 6 21
16 South Korea 7 5 6 18
17 Japan 6 4 8 18
18 Hong Kong 1 0 3 4
19 North Korea 1 0 2 3
19 Vietnam 1 0 2 3
21 Chinese Taipei 1 0 0 1
22 Kuwait 0 2 0 2
23 Mongolia 0 1 3 4
24 Kazakhstan 0 1 2 3
25 Lebanon 0 1 0 1
25 Macau 0 1 0 1
26 Malaysia 0 1 0 1
28 India 0 0 2 2
28 Singapore 0 0 2 2
30 Indonesia 0 0 1 1
Total 24 24 37 85

Asian Games 21st September 2014 Schedule

Swimming

Start Time Event Gold Silver Bronze
19:00 200m Freestyle Men Hagino Kosuke
Japan
Sun Yang
China
Park Taehwan
South Korea
19:26 100m Backstroke Men Irie Ryosuke
Japan
Xu Jiayu
China
Hagino Kosuke
Japan
20:00 200m Butterfly Men Seto Daiya
Japan
Hirai Kenta
Japan
Schooling Joseph Isaac
Singapore
19:07 400m Freestyle Women Zhang Yuhan
China
Bi Yirong
China
Igarashi Chihiro
Japan
19:43 100m Breaststroke Women Shi Jinglin
China
Watanabe Kanako
Japan
He Yun
China
20:17 4x100m Freestyle Relay Women
China

Japan

Hong Kong

Cycling

Start Time Event Gold Silver Bronze
18:00 Team Pursuit Men
China

South Korea

Japan
17:18 Keirin Women Lee Wai Sze
Hong Kong
Mustapa Fatehah Binti
Malaysia
Zhong Tianshi
China

Fencing

Start Time Event Gold Silver Bronze
20:10 Individual Sabre Men Gu Bongil
South Korea
Kim Junghwan
South Korea
Sun Wei
China


Lam Hin Chung
Hong Kong
19:40 Individual Foil Women Jeon Heesook
South Korea
Le Huilin
China
Lin Po Heung
Hong Kong


Nam Hyunhee
South Korea

Gymnastics

Start Time Event Gold Silver Bronze
17:00 Team Men
Japan

South Korea

China

Judo

Start Time Event Gold Silver Bronze
19:30 -73kg Men Akimoto Hiroyuki
Japan
Ganbaatar Odbayar
Mongolia
Bang Guiman
South Korea


Hong Kukhyon
North Korea
20:42 -81kg Men Kim Jaebum
South Korea
Elias Nacif
Lebanon
Nagashima Keita
Japan


Nyamsuren Dagvasuren
Mongolia
19:10 -57kg Women Yamamoto Anzu
Japan
Kim Jandi
South Korea
Dorjsuren Sumiya
Mongolia


Ri Hyosun
North Korea
20:07 -63kg Women Joung Dawoon
South Korea
Yang Junxia
China
Abe Kana
Japan


Urdabayeva Marian
Kazakhstan
21:19 -70kg Women Kim Seongyeon
South Korea
Arai Chizuru
Japan
Chen Fei
China


Tsend Ayush Naranjargal
Mongolia

Sepaktakraw

Start Time Event Gold Silver Bronze
11:00 Doubles Men

Takano Seiya
Teramoto Susumu
Terashima Takeshi
Japan


Jaafar Muhammad Hafiz Nor Izam
Sahari Eddy Nor Shafiq
Singapore
9:30 Doubles Women

Aoki Sawa
Sato Yukie
Yano Chiharu
Japan


Duong Thi Xuyen
Le Thi Tam
Nguyen Thi Quyen
Vietnam

Shooting

Start Time Event Gold Silver Bronze
12:30 10m Air Pistol(Team) Men Kim Cheongyong
Jin Jongoh
Lee Daemyung
South Korea
Pang Wei
Pu Qifeng
Wang Zhiwei
China
Rai Jitu
Jung Samaresh
Papanna Nanjappa Prakash
India
12:40 10m Air Pistol(Individual) Men Kim Cheongyong
South Korea
Pang Wei
China
Jin Jongoh
South Korea
15:30 Trap(Team) Men Du Yu
Gao Bo
Zhang Yiyao
China
Fehaid M F F Aldeehani
Abdulrahman N A M Alfaihan
Khaled J M S M Almudhaf
Kuwait
Jung Changhee
Lee Youngsik
Shin Hyunwoo
South Korea
15:40 Trap(Individual) Men Gao Bo
China
Aldeehani Fehaid
Kuwait
Mogilevskiy Andrey
Kazakhstan

Weightlifting

Start Time Event Gold Silver Bronze
21:00 62kg Men Kim Unguk
North Korea
Chen Lijun
China
Irawan Eko Yuli
Indonesia
18:00 53kg Women Hsu Shu Ching
Chinese Taipei
Chinshanlo Zulfiya
Kazakhstan
Zhang Wanqiong
China

Wushu

Start Time Event Gold Silver Bronze
14:00 Daoshu/Gunshu all-round(Gunshu) Men Sun Peiyuan
China
Lee Yonghyun
South Korea
Nguyen Manh Quyen
Vietnam
10:40 Jianshu/Qiangshu all-round(Jianshu) Women Duong Thuy Vi
Vietnam
Li Yi
Macau
Seo Heeju
South Korea

Badminton

Start Time Event Gold Silver Bronze
18:30 Team Women


India



Japan