Sochi 2014 Paralympics Biathlon

Venue Laura Biathlon & Ski Complex, Krasnaya Polyana, Russia
Dates 8, 11, and 14 March

Events

Men's Events

  • 7.5 km
  • 12.5 km
  • 15 km

Women's Events

  • 6 km
  • 10 km
  • 12.5 km

Schedule 

Date Time Event
8 March 10:00 Women's 6 km - Sitting
10:25 Men's 7.5 km - Sitting
12:00 Women's 6 km - Standing
12:15 Men's 7.5 km - Standing
13:05 Women's 6 km - Visually impaired
13:44 Men's 7.5 km - Visually impaired
11 March 10:00 Women's 10 km - Sitting
10:48 Men's 12.5 km - Sitting
13:00 Women's 10 km - Standing
13:20 Men's 12.5 km - Standing
14:30 Women's 10 km - Visually impaired
14:45 Men's 12.5 km - Visually impaired
14 March 10:00 Men's 15 km - Sitting
10:20 Women's 12.5 km - Sitting
12:30 Men's 15 km - Standing
13:58 Women's 12.5 km - Standing
15:20 Men's 15 km - Visually impaired
15:25 Women's 12.5 km - Visually impaired

Medals Table

 Rank  Nation Gold   Silver   Bronze   Total
1 Russia (RUS) 12 11 7 30
2 Ukraine (UKR) 4 3 8 15
3 Germany (GER) 2 1 0 3
4 Norway (NOR) 0 2 0 2
5 Canada (CAN) 0 1 1 2
6 Belarus (BLR) 0 0 2 2
7 Japan (JPN) 0 0 1 1
Total 18 18 19 55

Men's Events 

Event Class Gold Silver Bronze
7.5 kilometres Visually
impaired
Vitaliy Lukyanenko
Guide: Borys Babar
Ukraine (UKR)
20:18.8 Nikolay Polukhin
Guide: Andrey Tokarev
Russia (RUS)
20:29.8 Vasili Shaptsiaboi
Guide: Mikhail Lebedzeu
Belarus (BLR)
21:06.6
Sitting Roman Petushkov
Russia (RUS)
21:03.7 Maksym Yarovyi
Ukraine (UKR)
21:11.9 Kozo Kubo
Japan (JPN)
21:45.6
Standing Vladislav Lekomtcev
Russia (RUS)
19:13.7 Mark Arendz
Canada (CAN)
19:14.4 Azat Karachurin
Russia (RUS)
19:14.9
12.5 kilometres Visually
impaired
Vitaliy Lukyanenko
Guide: Borys Babar
Ukraine (UKR)
31:04.0 Nikolay Polukhin
Guide: Andrey Tokarev
Russia (RUS)
31:14.3 Vasili Shaptsiaboi
Guide: Mikhail Lebedzeu
Belarus (BLR)
31:59.0
Sitting Roman Petushkov
Russia (RUS)
34:48.8 Alexey Bychenok
Russia (RUS)
35:29.7 Grigory Murygin
Russia (RUS)
35:59.6
Standing Azat Karachurin
Russia (RUS)
29:30.0 Nils-Erik Ulset
Norway (NOR)
30:24.6 Mark Arendz
Canada (CAN)
30:31.0
15 kilometres Visually
impaired
Nikolay Polukhin
Guide: Andrey Tokarev
Russia (RUS)
36:42.9 Anatolii Kovalevskyi
Guide: Oleksandr Mukshyn
Ukraine (UKR)
38:18.2 Vitaliy Lukyanenko
Guide: Borys Babar
Ukraine (UKR)
Stanislav Chokhlaev
Guide: Maksim Pirogov
Russia (RUS)
38:21.6
Sitting Roman Petushkov
Russia (RUS)
42:20.8 Grigory Murygin
Russia (RUS)
44:25.7 Aleksandr Davidovich
Russia (RUS)
44:46.2
Standing Grygorii Vovchynskyi
Ukraine (UKR)
37:41.1 Nils-Erik Ulset
Norway (NOR)
37:44.2 Kirill Mikhaylov
Russia (RUS)
37:45.6

Women's Events

Event Class Gold Silver Bronze
6 kilometres Visually
impaired
Mikhalina Lysova
Guide: Alexey Ivanov
Russia (RUS)
20:03.2 Iuliia Budaleeva
Guide: Tatiana Maltseva
Russia (RUS)
20:31.7 Oksana Shyshkova
Guide: Lada Nesterenko
Ukraine (UKR)
20:49.0
Sitting Andrea Eskau
Germany (GER)
19:12.4 Svetlana Konovalova
Russia (RUS)
19:31.1 Olena Iurkovska
Ukraine (UKR)
19:39.6
Standing Alena Kaufman
Russia (RUS)
18:27.2 Anna Milenina
Russia (RUS)
18:57.4 Iuliia Batenkova
Ukraine (UKR)
19:17.7
10 kilometres Visually
impaired
Mikhalina Lysova
Guide: Alexey Ivanov
Russia (RUS)
30:11.5 Iuliia Budaleeva
Guide: Tatiana Maltseva
Russia (RUS)
30:38.9 Oksana Shyshkova
Guide: Lada Nesterenko
Ukraine (UKR)
35:01.4
Sitting Anja Wicker
Germany (GER)
32:54.4 Svetlana Konovalova
Russia (RUS)
33:36.7 Lyudmyla Pavlenko
Ukraine (UKR)
34:22.6
Standing Alena Kaufman
Russia (RUS)
29:57.1 Oleksandra Kononova
Ukraine (UKR)
30:33.7 Natalia Bratiuk
Russia (RUS)
30:57.6
12.5 kilometre Visually
impaired
Iuliia Budaleeva
Guide: Tatiana Maltseva
Russia (RUS)
35:25.9 Mikhalina Lysova
Guide: Alexey Ivanov
Russia (RUS)
37:21.0 Oksana Shyshkova
Guide: Lada Nesterenko
Ukraine (UKR)
37:48.8
Sitting Svetlana Konovalova
Russia (RUS)
40:44.0 Anja Wicker
Germany (GER)
41:27.1 Olena Iurkovska
Ukraine (UKR)
41:30.8
Standing Oleksandra Kononova
Ukraine (UKR)
40:30.6 Alena Kaufman
Russia (RUS)
40:32.7 Natalia Bratiuk
Russia (RUS)
41:00.9