Sochi 2014 Paralympics Alpine Skiing

Venue Rosa Khutor Alpine Resort, Krasnaya Polyana, Russia
Dates 8–16 March 2014

Events

  • Downhill (sitting, standing, visually impaired): women – men
  • Super-G (sitting, standing, visually impaired): women – men
  • Giant slalom (sitting, standing, visually impaired): women – men
  • Slalom (sitting, standing, visually impaired): women – men
  • Super combined (sitting, standing, visually impaired): women – men
  • Snowboard cross (standing): women – men

Schedule

Date Time Event
8 March 10:00 Women's downhill
10:50 Men's downhill
9 March 10:00 Men's Super-G
10 March 10:00 Women's Super-G
11 March 9:30 Women's super combined
10:25 Men's super combined
15:30 Women's super combined
16:10 Men's super combined
12 March off
13 March 16:00 Men's slalom
19:00 Men's slalom
14 March 10:00 Men's snowboard cross
Women's snowboard cross
16:00 Women's slalom
19:00 Women's slalom
15 March 9:30 Men's giant slalom
13:00 Men's giant slalom
16 March 9:30 Women's giant slalom
13:00 Women's giant slalom

Medals Table

 Rank  Nation Gold   Silver   Bronze   Total
1 Russia (RUS) 6 6 4 16
2 Germany (GER) 6 4 1 11
3 France (FRA) 5 3 2 10
4 Slovakia (SVK) 3 2 2 7
5 Japan (JPN) 3 1 1 5
6 Austria (AUT) 2 5 4 11
7 Canada (CAN) 2 1 5 8
8 United States (USA) 1 5 8 14
9 Great Britain (GBR) 1 3 1 5
10 Spain (ESP) 1 1 1 3
11 Netherlands (NED) 1 0 0 1
Switzerland (SUI) 1 0 0 1
13 New Zealand (NZL) 0 1 0 1
14 Australia (AUS) 0 0 2 2
  Total 32 32 31 95

Women's Events

Event Class Gold Silver Bronze
Downhill visually
impaired
Henrieta Farkasova
Guide: Natalia Subrtova
Slovakia (SVK)
1:31.55 Jade Etherington
Guide: Caroline Powell
Great Britain (GBR)
1:34.28 Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
Russia (RUS)
1:35.78
sitting Anna Schaffelhuber
Germany (GER)
1:35.55 Alana Nichols
United States (USA)
1:35.69 Laurie Stephens
United States (USA)
1:36.94
standing Marie Bochet
France (FRA)
1:30.72 Inga Medvedeva
Russia (RUS)
1:32.19 Allison Jones
United States (USA)
1:34.09
Super-G visually
impaired
Kelly Gallagher
Guide: Charlotte Evans
Great Britain (GBR)
1:28.72 Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
Russia (RUS)
1:28.94 Jade Etherington
Guide: Caroline Powell
Great Britain (GBR)
1:29.76
sitting Anna Schaffelhuber
Germany (GER)
1:29.11 Claudia Loesch
Austria (AUT)
1:31.20 Laurie Stephens
United States (USA)
1:32.09
standing Marie Bochet
France (FRA)
1:24.20 Solène Jambaqué
France (FRA)
1:26.20 Stephanie Jallen
United States (USA)
1:30.14
Giant slalom visually
impaired
Henrieta Farkasova
Guide: Natália Šubrtová
Slovakia (SVK)
2:48.63 Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
Russia (RUS)
2:54.91 Jessica Gallagher
Guide: Christian Geiger
Australia (AUS)
3:02.11
sitting Anna Schaffelhuber
Germany (GER)
2:51.26 Claudia Loesch
Austria (AUT)
2:55.91 Anna-Lena Forster
Germany (GER)
2:59.33
standing Marie Bochet
France (FRA)
2:38.84 Andrea Rothfuss
Germany (GER)
2:39.70 Solène Jambaqué
France (FRA)
2:46.81
Slalom visually
impaired
Aleksandra Frantceva
Guide:
Russia (RUS)
2:01.24 Jade Etherington
Guide:
Great Britain (GBR)
2:01.89 Henrieta Farkasova
Guide:
Slovakia (SVK)
2:02.94
sitting Anna Schaffelhuber
Germany (GER)
2:09.93 Anna-Lena Forster
Germany (GER)
2:14.35 Kimberly Joines
Canada (CAN)
2:15.16
standing Andrea Rothfuss
Germany (GER)
1:59.85 Inga Medvedeva
Russia (RUS)
2:06.70 Petra Smarzova
Slovakia (SVK)
2:06.91
Super combined visually
impaired
Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
Russia (RUS)
2:27.75 Jade Etherington
Guide: Caroline Powell
Great Britain (GBR)
2:28.38 Danelle Umstead
Guide: Robert Umstead
United States (USA)
2:42.09
sitting Anna Schaffelhuber
Germany (GER)
2:33.30 Anna-Lena Forster
Germany (GER)
2:38.96    
standing Marie Bochet
France (FRA)
2:18.39 Andrea Rothfuss
Germany (GER)
2:22.74 Stephanie Jallen
United States (USA)
2:23.13
Snowboard cross standing Bibian Mentel-Spee
Netherlands (NED)
1:57.43 Cécile Hernandez-Cervellon
France (FRA)
2:07.31 Amy Purdy
United States (USA)
2:14.29

Men's Events

Event Class Gold Silver Bronze
Downhill visually
impaired
Jon Santacana Maiztegui
Guide: Miguel Galindo Garces
Spain (ESP)
1:21.76 Miroslav Haraus
Guide: Maros Hudik
Slovakia (SVK)
1:22.01 Mac Marcoux
Guide: Robin Femy
Canada (CAN)
1:23.02
sitting Akira Kano
Japan (JPN)
1:23.80 Josh Dueck
Canada (CAN)
1:24.19 Takeshi Suzuki
Japan (JPN)
1:24.75
standing Markus Salcher
Austria (AUT)
1:24.35 Alexey Bugaev
Russia (RUS)
1:24.41 Vincent Gauthier-Manuel
France (FRA)
1:25.30
Super-G visually
impaired
Jakub Krako
Guide: Martin Motyka
Slovakia (SVK)
1:20.58 Mark Bathum
Guide: Cade Yamamoto
United States (USA)
1:20.71 Mac Marcoux
Guide: Robin Femy
Canada (CAN)
1:20.77
sitting Akira Kano
Japan (JPN)
1:19.51 Taiki Morii
Japan (JPN)
1:21.60 Caleb Brousseau
Canada (CAN)
1:22.05
standing Markus Salcher
Austria (AUT)
1:20.92 Matthias Lanzinger
Austria (AUT)
1:21.33 Alexey Bugaev
Russia (RUS)
1:22.30
Giant slalom visually
impaired
Mac Marcoux
Guide: Robin Femy
Canada (CAN)
2:29.62 Jakub Krako
Guide: Martin Motyka
Slovakia (SVK)
2:31.66 Valerii Redkozubov
Guide:Evgeni Geroev
Russia (RUS)
2:33.57
sitting Christoph Kunz
Switzerland (SUI)
2:32.73 Corey Peters
New Zealand (NZL)
2:33.20 Roman Rabl
Austria (AUT)
2:33.31
standing Vincent Gauthier-Manuel
France (FRA)
2:25.87 Alexey Bugaev
Russia (RUS)
2:27.87 Markus Salcher
Austria (AUT)
2:28.14
Slalom visually
impaired
Valerii Redkozubov
Guide:Evgeni Geroev
Russia (RUS)
1:43.21 Yon Santacana Maiztegui
Guide:Miguel Galindo Garces
Spain (ESP)
1:46.82 Chris Williamson
Guide:Nick Brush
Canada (CAN)
1:48.61
sitting Takeshi Suzuki
Japan (JPN)
1:53.78 Philipp Bonadimann
Austria (AUT)
1:56.46 Roman Rabl
Austria (AUT)
1:56.64
standing Alexey Bugaev
Russia (RUS)
1:38.97 Vincent Gauthier-Manuel
France (FRA)
1:40.24 Alexander Alyabyev
Russia (RUS)
1:40.74
Super combined visually
impaired
Valerii Redkozubov
Guide:Evgeni Geroev
Russia (RUS)
2:15.87 Mark Bathum
Guide:Cade Yamamoto
United States (USA)
2:17.38 Gabriel Juan Gorce Yepes
Guide:Josep Arnau Ferrer Ventura
Spain (ESP)
2:20.36
sitting Josh Dueck
Canada (CAN)
2:18.20 Heath Calhoun
United States (USA)
2:19.09 Roman Rabl
Austria (AUT)
2:20.20
standing Alexey Bugaev
Russia (RUS)
2:09.72 Matthias Lanzinger
France (FRA)
2:10.82 Toby Kane
Australia (AUS)
2:14.14
Snowboard cross standing Evan Strong
United States (USA)
1:43.61 Michael Shea
United States (USA)
1:44.18 Keith Gabel
United States (USA)
1:47.10