Sochi 2014 Olympics Speed Skating

Venue Adler Arena, Sochi, Russia
Dates 8–22 February 2014
Competitors 179 from 23 nations

Schedule

Date Time Event
8 February 15:30 5000 m men
9 February 15:30 3000 m women
10 February 17:00 500 m men
11 February 16:45 500 m women
12 February 18:00 1000 m men
13 February 18:00 1000 m women
15 February 17:30 1500 m men
16 February 18:00 1500 m women
18 February 17:00 10000 m men
19 February 17:30 5000 m women
21 February 17:30 Team pursuit men qualification
Team pursuit women qualification
22 February 17:30 Team pursuit men
Team pursuit women

Medals Table

 Rank  Nation Gold   Silver   Bronze   Total
1 Netherlands (NED) 8 7 8 23
2 Poland (POL) 1 1 1 3
3 Czech Republic (CZE) 1 1 0 2
South Korea (KOR) 1 1 0 2
5 China (CHN) 1 0 0 1
6 Russia (RUS) 0 1 2 3
7 Canada (CAN) 0 1 1 2
Total 12 12 12 36

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
500 metres Michel Mulder
Netherlands (NED)
69.31 Jan Smeekens
Netherlands (NED)
69.32 Ronald Mulder
Netherlands (NED)
69.46
1000 metres Stefan Groothuis
Netherlands (NED)
1:08.39 Denny Morrison
Canada (CAN)
1:08.43 Michel Mulder
Netherlands (NED)
1:08.74
1500 metres Zbigniew Bródka
Poland (POL)
1:45.006 Koen Verweij
Netherlands (NED)
1:45.009 Denny Morrison
Canada (CAN)
1:45.22
5000 metres Sven Kramer
Netherlands (NED)
6:10.76
OR
Jan Blokhuijsen
Netherlands (NED)
6:15.71 Jorrit Bergsma
Netherlands (NED)
6:16.66
10000 metres Jorrit Bergsma
Netherlands (NED)
12:44.45
OR
Sven Kramer
Netherlands (NED)
12:49.02 Bob de Jong
Netherlands (NED)
13:07.19
Team pursuit Netherlands (NED)
Jan Blokhuijsen
Sven Kramer
Koen Verweij
3:37.71
OR
South Korea (KOR)
Joo Hyong-jun
Kim Cheol-min
Lee Seung-hoon
3:40.85 Poland (POL)
Zbigniew Bródka
Konrad Niedźwiedzki
Jan Szymański
3:41.94

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
500 metres Lee Sang-hwa
South Korea (KOR)
74.70
OR
Olga Fatkulina
Russia (RUS)
75.06 Margot Boer
Netherlands (NED)
75.48
1000 metres Zhang Hong
China (CHN)
1:14.02 Ireen Wüst
Netherlands (NED)
1:14.69 Margot Boer
Netherlands (NED)
1:14.90
1500 metres Jorien ter Mors
Netherlands (NED)
1:53.51
OR
Ireen Wüst
Netherlands (NED)
1:54.09 Lotte van Beek
Netherlands (NED)
1:54.54
3000 metres Ireen Wüst
Netherlands (NED)
4:00.34 Martina Sáblíková
Czech Republic (CZE)
4:01.95 Olga Graf
Russia (RUS)
4:03.47
5000 metres Martina Sáblíková
Czech Republic (CZE)
6:51.54 Ireen Wüst
Netherlands (NED)
6:54.28 Carien Kleibeuker
Netherlands (NED)
6:55.66
Team pursuit Netherlands (NED)
Jorien ter Mors
Marrit Leenstra
Lotte van Beek
Ireen Wüst
2:58.05
OR
Poland (POL)
Katarzyna Bachleda-Curuś
Natalia Czerwonka
Luiza Złotkowska
Katarzyna Woźniak
3:05.55 Russia (RUS)
Olga Graf
Yekaterina Lobysheva
Yekaterina Shikhova
Yuliya Skokova
2:59.73