Sochi 2014 Olympics Biathlon

Venue Laura Biathlon & Ski Complex, Krasnaya Polyana, Russia
Dates 8–22 February 2014
Competitors 220 Quota limit

Schedule

Date Time Event
8 February 18:30 Men's 10km sprint
9 February 18:30 Women's 7.5km sprint
10 February 19:00 Men's 12.5km pursuit
11 February 19:00 Women's 10km pursuit
13 February 18:00 Men's 20km individual
14 February 18:00 Women's 15km individual
16 February 19:00 Men's 15km mass start
17 February 19:00 Women's 12.5km mass start
19 February 18:30 Mixed 4 x 6km/7.5km relay
21 February 18:30 Women's 4 x 6km relay
22 February 18:30 Men's 4 x 7.5km relay

Medals Table

 Rank  Nation Gold   Silver   Bronze   Total
1 Norway (NOR) 3 1 2 6
2 Belarus (BLR) 3 0 1 4
3 France (FRA) 2 1 1 4
4 Russia (RUS) 1 2 1 4
5 Ukraine (UKR) 1 0 1 2
6 Slovakia (SVK) 1 0 0 1
7 Czech Republic (CZE) 0 3 2 5
8 Germany (GER) 0 2 0 2
9 Austria (AUT) 0 1 1 2
10 Switzerland (SUI) 0 1 0 1
11 Italy (ITA) 0 0 1 1
Slovenia (SLO) 0 0 1 1
  Total 11 11 11 33

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
Individual Martin Fourcade
France (FRA)
49:31.7 Erik Lesser
Germany (GER)
49:43.9 Evgeniy Garanichev
Russia (RUS)
50:06.2
Sprint Ole Einar Bjorndalen
Norway (NOR)
24:33.5 Dominik Landertinger
Austria (AUT)
24:34.8 Jaroslav Soukup
Czech Republic (CZE)
24:39.2
Pursuit Martin Fourcade
France (FRA)
33:48.6 Ondrej Moravec
Czech Republic (CZE)
34:02.7 Jean-Guillaume Beatrix
France (FRA)
34:12.8
Mass start Emil Hegle Svendsen
Norway (NOR)
42:29.1 Martin Fourcade
France (FRA)
42:29.1 Ondrej Moravec
Czech Republic (CZE)
42:42.9
Relay Russia (RUS)
Alexey Volkov
Evgeny Ustyugov
Dmitry Malyshko
Anton Shipulin
1:12:15.9 Germany (GER)
Erik Lesser
Daniel Böhm
Arnd Peiffer
Simon Schempp
1:12:19.4 Austria (AUT)
Christoph Sumann
Daniel Mesotitsch
Simon Eder
Dominik Landertinger
1:12:45.7

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
Individual Darya Domracheva
Belarus (BLR)
43:19.6 Selina Gasparin
Switzerland (SUI)
44:35.3 Nadezhda Skardino
Belarus (BLR)
44:57.8
Sprint Anastasiya Kuzmina
Slovakia (SVK)
21:06.8 Olga Vilukhina
Russia (RUS)
21:26.7 Vita Semerenko
Ukraine (UKR)
21:28.5
Pursuit Darya Domracheva
Belarus (BLR)
29:30.7 Tora Berger
Norway (NOR)
30:08.3 Teja Gregorin
Slovenia (SLO)
30:12.7
Mass start Darya Domracheva
Belarus (BLR)
35:25.6 Gabriela Soukalová
Czech Republic (CZE)
35:45.8 Tiril Eckhoff
Norway (NOR)
35:52.9
Relay Ukraine (UKR)
Vita Semerenko
Juliya Dzhyma
Valj Semerenko
Olena Pidhrushna
1:10:02.5 Russia (RUS)
Yana Romanova
Olga Zaitseva
Ekaterina Shumilova
Olga Vilukhina
1:10:28.9 Norway (NOR)
Fanny Horn
Tiril Eckhoff
Ann Kristin Flatland
Tora Berger
1:10:40.1

Mixed Events

Event Gold Silver Bronze
Relay Norway (NOR)
Tora Berger
Tiril Eckhoff
Ole Einar Bjørndalen
Emil Hegle Svendsen
1:09:17.0 Czech Republic (CZE)
Veronika Vítková
Gabriela Soukalová
Jaroslav Soukup
Ondřej Moravec
1:09:49.6 Italy (ITA)
Dorothea Wierer
Karin Oberhofer
Dominik Windisch
Lukas Hofer
1:10:15.2