Nanjing 2014 Youth Olympics Gymnastics

Schedule

Event Date Event Day Starting Time Event
August 17 Sunday 13:30 Boys' Artistic Gymnastics Qualification
August 17 Sunday 19:00 Boys' Artistic Gymnastics Qualification
August 18 Monday 11:00 Girls' Artistic Gymnastics Qualification
August 18 Monday 14:30 Girls' Artistic Gymnastics Qualification
August 18 Monday 19:00 Girls' Artistic Gymnastics Qualification
August 19 Tuesday 19:00 Boys' Artistic Individual All-Around Finals
August 20 Wednesday 19:00 Girls' Artistic Individual All-Around Finals
August 21 Thursday 13:30 Girls' Trampoline
August 22 Friday 13:30 Boys' Trampoline
August 23 Saturday 19:00 Boys' Floor Finals
Girls' Vault Finals
Boys' Pommel Horse Finals
Girls' Uneven Bars Finals
Boys' Rings Finals
August 24 Sunday 19:00 Boys' Vault Finals
Girls' Balance Beam Finals
Boys' Parallel Bars Finals
Girls' Floor Finals
Boys' Horizontal Bar Finals
August 26 Tuesday 11:00 Girls' Rhythmic Individual All-Around Qualification
August 26 Tuesday 14:30 Girls' Rhythmic Individual All-Around Qualification
August 26 Tuesday 19:00 Girls' Rhythmic Group All-Around Qualification
August 27 Wednesday 13:30 Girls' Rhythmic Individual All-Around Finals
August 27 Wednesday 19:00 Girls' Rhythmic Group All-Around Finals

Events

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
All-Around REGINI-MORAN Giarnni
Great Britain
NAGORNYY Nikita
Russia
YODER Alec
United States
Floor Exercise Giarnni Regini-Moran
Great Britain
Kenya Yuasa
Japan
Lim Myongwoo
South Korea
Pommel Horse Nikita Nagornyy
Russia
Vladyslav Hryko
Ukraine
Timur Kadirov
Uzbekistan
Rings Nikita Nagornyy
Russia
Ma Yue
China
Vladyslav Hryko
Ukraine
Vault Giarnni Regini-Moran
Great Britain
Ma Yue
China
Nikita Nagornyy
Russia
Parallel Bars Nikita Nagornyy
Russia
Botond Kardos
Hungary
Giarnni Regini-Moran
Great Britain
Horizontal Bar Kenya Yuasa
Japan
Luka van den Keybus
Belgium
Giarnni Regini-Moran
Great Britain

Girls' Events

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
All-Around Seda Tutkhalyan
Russia
Flávia Saraiva
Brazil
Ellie Downie
Great Britain
Vault Wang Yan
China
Ellie Downie
Great Britain
Sae Miyakawa
Japan
Uneven Bars Seda Tutkhalyan
Russia
Iosra Abdelaziz
Italy
Wang Yan
China
Beam Wang Yan
China
Flávia Saraiva
Brazil
Ellie Downie
Great Britain
Floor Exercise Flávia Saraiva
Brazil
Seda Tutkhalyan
Russia
Ellie Downie
Great Britain

Rhythmic Gymnastics

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Individual All-Around Dylan Schmidt
New Zealand
Liu Changxin
China
Pedro Ferreira
Portugal
Group All-Around Zhu Xueying
China
Rana Nakano
Japan
Maria Zakharchuk
Russia

Trampoline Gymnastics

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Boys' individual Dylan Schmidt
New Zealand
Liu Changxin
China
Pedro Ferreira
Portugal
Girls' individual Zhu Xueying
China
Rana Nakano
Japan
Maria Zakharchuk
Russia