Nanjing 2014 Youth Olympics Canoeing

Schedule

Event Date Event Day Starting Time Event
August 23 Saturday 09:00 Girls' C1 Sprint: Heats
Boys' C1 Sprint: Heats
Girls' K1 Sprint: Heats
Boys' K1 Sprint: Heats
August 23 Saturday 15:00 Girls' C1 Sprint: Repechage
Boys' C1 Sprint: Repechage
Girls' K1 Sprint: Repechage
Boys' K1 Sprint: Repechage
Girls' C1 Sprint: Round of 16
Boys' C1 Sprint: Round of 16
Girls' K1 Sprint: Round of 16
Boys' K1 Sprint: Round of 16
Girls' C1 Sprint: Quarterfinals
Boys' C1 Sprint: Quarterfinals
Girls' K1 Sprint: Quarterfinals
Boys' K1 Sprint: Quarterfinals
August 24 Sunday 15:00 Girls' C1 Sprint: Semifinals
Boys' C1 Sprint: Semifinals
Girls' K1 Sprint: Semifinals
Boys' K1 Sprint: Semifinals
Girls' C1 Sprint: Medal Matches
Boys' C1 Sprint: Medal Matches
Girls' K1 Sprint: Medal Matches
Boys' K1 Sprint: Medal Matches
August 26 Tuesday 09:00 Girls' C1 Slalom: Heats
Boys' C1 Slalom: Heats
Girls' K1 Slalom: Heats
Boys' K1 Slalom: Heats
August 26 Tuesday 15:00 Girls' C1 Slalom: Repechage
Boys' C1 Slalom: Repechage
Girls' K1 Slalom: Repechage
Boys' K1 Slalom: Repechage
Girls' C1 Slalom: Round of 16
Boys' C1 Slalom: Round of 16
Girls' K1 Slalom: Round of 16
Boys' K1 Slalom: Round of 16
Girls' C1 Slalom: Quarterfinals
Boys' C1 Slalom: Quarterfinals
Girls' K1 Slalom: Quarterfinals
Boys' K1 Slalom: Quarterfinals
August 27 Wednesday 15:00 Girls' C1 Slalom: Semifinals
Boys' C1 Slalom: Semifinals
Girls' K1 Slalom: Semifinals
Boys' K1 Slalom: Semifinals
Girls' C1 Slalom: Medal Matches
Boys' C1 Slalom: Medal Matches
Girls' K1 Slalom: Medal Matches
Boys' K1 Slalom: Medal Matches

Medals Table

 Rank  Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 Belarus 2 0 0 2
1 France 2 0 0 2
2 Russia 1 0 1 2
4 Moldova 1 0 0 1
4 Slovenia 1 0 0 1
4 Austria 1 0 0 1
7 Hungary 0 2 0 2
8 Czech Republic 0 1 2 3
9 Slovakia 0 1 1 2
10 China 0 1 0 1
10 Lithuania 0 1 0 1
10 Ukraine 0 1 0 1
10 Ireland 0 1 0 1
14 Germany 0 0 2 2
15 Mexico 0 0 1 1
15 Spain 0 0 1 1
Total 8 8 8 24

Events

Boys' Events

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Head-to-head Sprint C1 Moldova Lithuania Czech Republic
Head-to-head Sprint K1 Belarus Hungary Russia
Obstacle Canoe Slalom C1 France Ireland Czech Republic
Obstacle Canoe Slalom K1 Slovenia Slovakia China

Girls' Events

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Head-to-head Sprint C1 Belarus Ukraine Mexico
Head-to-head Sprint K1 Russia  Hungary Spain
Obstacle Canoe Slalom K1 France China Czech Republic
Obstacle Canoe Slalom C1 Austria Czech Republic Germany