Nanjing 2014 Youth Olympics Aquatics

Diving Schedule

Event Date Event Day Starting Time Event
August 23 Saturday 10:00 Girls' 10m Platform Preliminary
August 23 Saturday 17:00 Girls' 10m Platform Final
August 24 Sunday 10:00 Boys' 3m Springboard Preliminary
August 24 Sunday 17:00 Boys' 3m Springboard Final
August 25 Monday 10:00 Girls' 3m Springboard Preliminary
August 25 Monday 17:00 Girls' 3m Springboard Final
August 26 Tuesday 10:00 Boys' 10m Platform Preliminary
August 26 Tuesday 17:00 Boys' 10m Platform Final
August 27 Wednesday 16:00 Mixed Team Final

Medals Table

 Rank  Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China 4 0 0 4
2 Individual Olympic Athletes 1 1 1 3
3 Mexico 0 1 2 3
4 Malaysia 0 1 1 2
4 Canada 0 1 1 2
6 Ukraine 0 1 0 1
Total 5 5 5 15

Events

Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Boys' 3m springboard Yang Hao
China
Diego Lopez Rodrigo
Mexico
Phillipe Gagne
Canada
Boys' 10m platform Yang Hao
China
Phillipe Gagne
Canada
Diego Lopez Rodrigo
Mexico
Girls' 3m springboard Wu Shengping
China
Ganna Krasnoshlyk
Ukraine
Loh Zhiayi
Malaysia
Girls' 10m platform Wu Shengping
China
Loh Zhiayi
Malaysia
Alejandra Orozco
Mexico
Mixed team Team 2 Team 4 Team 5

Swimming Schedule

H Heats ½ Semifinals F Final

 

Date Sun 17 Mon 18 Tue 19 Wed 20 Thu 21 Fri 22
Event M E M E M E M E M E M E
Boys' 50 m freestyle         H ½   F        
Boys' 100 m freestyle                 H ½   F
Boys' 200 m freestyle     H F                
Boys' 400 m freestyle H F                    
Boys' 800 m freestyle                 H F    
Boys' 50 m backstroke         H ½   F        
Boys' 100 m backstroke H ½   F                
Boys' 200 m backstroke                     H F
Boys' 50 m breaststroke                 H ½   F
Boys' 100 m breaststroke H ½   F                
Boys' 200 m breaststroke             H F        
Boys' 50 m butterfly             H ½   F    
Boys' 100 m butterfly     H ½   F            
Boys' 200 m butterfly                     H F
Boys' 200 m individual medley     H F                
Boys' 4×100 m freestyle relay         H F            
Boys' 4×100 m medley relay             H F        
Date Sun 17 Mon 18 Tue 19 Wed 20 Thu 21 Fri 22
Event M E M E M E M E M E M E
Girls' 50 m freestyle                 H ½   F
Girls' 100 m freestyle     H ½   F            
Girls' 200 m freestyle             H F        
Girls' 400 m freestyle                     H F
Girls' 800 m freestyle         H F            
Girls' 50 m backstroke             H ½   F    
Girls' 100 m backstroke H ½   F                
Girls' 200 m backstroke         H F            
Girls' 50 m breaststroke H ½   F                
Girls' 100 m breaststroke         H ½   F        
Girls' 200 m breaststroke                     H F
Girls' 50 m butterfly         H ½   F        
Girls' 100 m butterfly                 H ½   F
Girls' 200 m butterfly     H F                
Girls' 200 m individual medley H F                    
Girls' 4×100 m freestyle relay                 H F    
Girls' 4×100 m medley relay     H F                
Mixed 4×100 m freestyle relay H F                    
Mixed 4×100 m medley relay                     H F

Medals Table

 Rank  Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China 10 5 2 17
2 Russia 6 4 3 13
3 Hungary 4 1 3 8
4 Italy 4 1 2 7
5 United States 3 0 1 4
6 Ukraine 2 1 1 4
7 Lithuania 2 1 0 3
8 Great Britain 1 3 1 5
9 Brazil 1 2 0 3
10 Netherlands 1 1 1 3
11 Japan 1 0 0 1
11 Egypt 1 0 0 1
11 Croatia 1 0 0 1
11 Vietnam 1 0 0 1
15 Germany 0 3 4 7
16 Venezuela 0 2 1 3
17 Hong Kong 0 2 0 2
18 Australia 0 1 9 10
19 Spain 0 1 1 2
19 Trinidad and Tobago 0 1 1 2
21 Thailand 0 1 0 1
21 Greece 0 1 0 1
21 El Salvador 0 1 0 1
21 South Korea 0 1 0 1
21 Switzerland 0 1 0 1
26 New Zealand 0 0 2 2
26 Norway 0 0 2 2
28 Bahamas 0 0 1 1
28 Slovenia 0 0 1 1
Total 38 34 36 108

Events

Boys' Events

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
50 m freestyle Yu Hexin
China 
Matheus Santana
Brazil
Dylan Carter
Trinidad and Tobago
100 m freestyle Matheus Santana
Brazil 
Yu Hexin
China 
Damian Wierling
Germany
200 m freestyle Nicolangelo di Fabio
Italy
Kyle Stolk
Netherlands
Damian Wierling
Germany
400 m freestyle ROMANCHUK Mykhailo
Ukraine
ACOSTA Marcelo Alberto
El Salvador
CHRISTIANSEN Henrik
Norway
800 m freestyle Akram Ahmed
Egypt
Mykhailo Romanchuk
Ukraine
Henrik Christiansen
Norway
50 m backstroke Evgeny Rylov
Russia
Apostolos Christou
Greece
Simone Sabbioni
Italy
100 m backstroke Evgeny Rylov
Russia
Simone Sabbioni
Italy
Not awarded Li Guangyuan
China
200 m backstroke Li Guangyuan
China
Evgeny Rylov
Russia
Luke Greenbank
Great Britain
50 m breaststroke Nikola Obrovac
Croatia
Carlos Claverie
Venezuela
Anton Chupkov
Russia
100 m breaststroke Anton Chupkov
Russia
Maximilian Pilger
Germany
Carlos Claverie
Venezuela
200 m breaststroke Ippei Watanabe
Japan (JPN)
Carlos Claverie
Venezuela (VEN)
Anton Chupkov
Russia (RUS)
50 m butterfly Yu Hexin
China (CHN)
Dylan Carter
Trinidad and Tobago (TTO)
Mathys Goosen
Netherlands (NED)
100 m butterfly LI Zhuhao
China
SADOVNIKOV Aleksandr
Russia
BROWN Nicholas
Australia
200 m butterfly  Tamás Kenderesi
Hungary
Benjámin Grátz
Hungary
Giacomo Carini
Italy
200 m individual medley Benjamin Gratz
Hungary
Povilas Strazdas
Lithuania
Norbert Szabo
Hungary
4×100 m freestyle relay Great Britain Italy Germany
4×100 m medley relay Russia
Evgeny Rylov 
Anton Chupkov
Aleksandr Sadovnikov
Filipp Shopin
Germany
Marek Ulrich
Maximilian Pilger
Alexander Kunert
Damian Wierling
Australia 
Nic Groenewald 
Grayson Bell
Nicholas Brown
Kyle Chalmers

Girls' Events

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
50 m freestyle Rozaliya Nasretdinova
Russia
Ami Matsuo
Australia 
Daria Ustinova
Russia
100 m freestyle SHEN Duo
China
HAUGHEY Siobhan Bernadette
Hong Kong
QIU Yuhan
China
200 m freestyle Shen Duo
China 
Qiu Yuhan
China
Brianna Throssell
Australia
400 m freestyle Hannah Moore
United States 
Sarisa Suwannachet
Thailand
Kathrin Demler
Germany
800 m freestyle QUADARELLA Simona
Italy
PEREZ BLANCO Jimena
Spain
EVANS Joanna
Bahamas
50 m backstroke Maaike de Waard
Netherlands
Jessica Fullalove
Great Britain
Gabrielle Fa'amausili
New Zealand
100 m backstroke Clara Smiddy
United States
Jessica Fullalove
Great Britain
Bobbi Gichard
New Zealand
200 m backstroke ESPOSITO Ambra
Italy
MOORE Hannah
United States
ZAMORANO SANZ Africa
Spain
50 m breaststroke Ruta Meilutyte
Lithuania
Julia Willers
Germany
Anna Sztankovics
Hungary
100 m breaststroke Rūta Meilutytė
Lithuania
He Yun
China 
Anastasiya Malyavina
Ukraine
200 m breaststroke Anastasiya Malyavina
Ukraine
Yang Ji-won
South Korea
Anna Sztankovics
Hungary
50 m butterfly Rozaliya Nasretdinova
Russia 
Svenja Stoffel
Switzerland
Nastja Govejšek
Slovenia
100 m butterfly Liliána Szilágyi
Hungary
Zhang Yufei
China 
Brianna Throssell
Australia 
200 m butterfly Liliana Szilagyi
Hungary
Zhang Yufei
China
Brianna Throssell
Australia
200 m individual medley NGUYEN THI ANH Vien
Vietnam
HAUGHEY Siobhan Bernadette
Hong Kong
SMALL Meghan
United States
4×100 m freestyle relay China 
Qiu Yuhan
He Yun 
Zhang Yufei 
Shen Duo
Russia
Rozaliya Nasretdinova
Daria Ustinova
Irina Prikhodko
Daria Mullakaeva
Australia
Brianna Throssell 
Ella Bon
Amy Forrester 
Ami Matsuo
4×100 m medley relay China
He Yun
Qiu Yuhan
Shen Duo
Zhang Yufei
Great Britain
Charlotte Atkinson
Georgina Evans
Jessica Fullalove
Amelia Maughan
Australia
Ella Bond
Amy Forrester
Ami Matsuo
Brianna Throssell

Mixed Events

Games Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
4×100 m freestyle relay China
Li Guangyuan
Qiu Yuhan
Yu Hexin 
Shen Duo
Brazil
Luiz Altamir 
Natalia de Luccas
Matheus Santana
Giovanna Diamante
Australia
Kyle Chalmers
Ami Matsuo
Brianna Throssel
Nicholas Brown
4×100 m medley relay China
Li Guangyuan
He Yun
Zhang Yufei
Yu Hexin
Russia
Irina Prikhodko
Anton Chupkov
Aleksandr Sadovnikov
Daria Ustinova
Australia
Amy Forrester
Grayson Bell
Nicholas Brown
Ami Matsuo