2010 Singapore Youth Olympics Wrestling

2010 Singapore Youth Olympics Aquatics Singapore Youth Olympics Archery Singapore Youth Olympics Athletics Singapore Youth Olympics Badminton Singapore Youth Olympics Basketball Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Weightlifting
                               
Singapore Youth Olympics Football Singapore Youth Olympics Gymnastics Singapore Youth Olympics Handball Singapore Youth Olympics Hockey Singapore Youth Olympics Judo Singapore Youth Olympics Modern Pentathlon Singapore Youth Olympics Rowing Singapore Youth Olympics Sailing Singapore Youth Olympics Shooting Singapore Youth Olympics Table Tennis Singapore Youth Olympics Taekwondo Singapore Youth Olympics Singapore Youth Olympics Triathlon Singapore Youth Olympics Volleyball Singapore Youth Olympics Wrestling  

 

Singapore Youth Olympics Wrestling Schedule
Event
Date
Event
Day
Start
Time
Approx.
Duration
TKG
Code
Competition
Details
Ticket
Price
15-Aug-10 Sun 10:30 AM 10:45 hrs T158 Wrestling (Men Preliminary/Ranking & Final - Greco-Roman) S$30
16-Aug-10 Mon 12:00 PM 8:00 hrs T159 Wrestling (Women Preliminary/Ranking & Final) S$30
17-Aug-10 Tue 12:00 PM 9:30 hrs T160 Wrestling (Men Preliminary/Ranking & Final - Free Style) S$30

Singapore Youth Olympics Wrestling Medal table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Azerbaijan 4 1 0 5
2 Russia 3 0 2 5
3 Japan 2 0 0 2
4 Turkey 1 1 1 3
5 Kazakhstan 1 0 1 2
5 Kyrgyzstan 1 0 1 2
7 Canada 1 0 0 1
7 Mongolia 1 0 0 1
9 Cuba 0 2 0 2
10 Uzbekistan 0 1 3 4
11 India 0 1 1 2
11 Iran 0 1 1 2
11 Ukraine 0 1 1 2
14 China 0 1 0 1
14 Egypt 0 1 0 1
14 South Korea 0 1 0 1
14 Moldova 0 1 0 1
14 Tajikistan 0 1 0 1
14 United States 0 1 0 1
20 Armenia 0 0 1 1
20 Finland 0 0 1 1
20 Georgia 0 0 1 1
Total 14 14 14  

Singapore Youth Olympics Wrestling Girls' Events

  • Women's Freestyle 46kg
  • Women's Freestyle 52kg
  • Women's Freestyle 60kg
  • Women's Freestyle 70kg

Singapore Youth Olympics Wrestling Boys' Events

  • Men's Greco-Roman 42kg
  • Men's Greco-Roman 50kg
  • Men's Greco-Roman 58kg
  • Men's Greco-Roman 69kg
  • Men's Greco-Roman 85kg
  • Men's Freestle 46kg
  • Men's Freestle 54kg
  • Men's Freestle 63kg
  • Men's Freestle 76kg
  • Men's Freestle 100kg

Singapore Youth Olympics Wrestling Girls' Events

Freestyle

Event Gold Silver Bronze
46 kg
details
Yu Miyahara
Japan (JPN)
Lulia Leorda
Moldova (MDA)
Olli Petra
Finland (FIN)
52 kg
details
Patimat Bagomedova
Azerbaijan (AZE)
Yuan Yuan
China (CHN)
Nilufar Gadaeva
Uzbekistan (UZB)
60 kg
details
Battsetseg Baatarzorig
Mongolia (MGL)
Pooja Dhanda
India (IND)
Svetlana Lipatova
Russia (RUS)
70 kg
details
Dorothy Yeats
Canada (CAN)
Jinju Moon
South Korea (KOR)
Karyna Stankova
Ukraine (UKR)

Singapore Youth Olympics Wrestling Boys' Events

Freestyle

Event Gold Silver Bronze
46 kg
details
Aldar Balzhinimaev
Russia (RUS)
Mehran Sheikhi
Iran (IRI)
Artak Hovhannisyan
Armenia (ARM)
54 kg
details
Yuki Takahashi
Japan (JPN)
Kanan Guluyev
Azerbaijan (AZE)
Mehmet Ali Daylak
Turkey (TUR)
63 kg
details
Azamatbi Pshnatlov
Russia (RUS)
Bakhodur Kadarov
Tajikistan (TJK)
Irakli Mosidze
Georgia (GEO)
76 kg
details
Rasul Kalayci
Turkey (TUR)
Jordan Rogers
United States (USA)
Dierbek Ergashev
Uzbekistan (UZB)
100 kg
details
Ali Magomedabirov
Azerbaijan (AZE)
Abraham de Jesus Conyedo Ruano
Cuba (CUB)
Satywart Kadian
India (IND)

Greco-Roman

Event Gold Silver Bronze
42 kg
details
Murad Bazarov
Azerbaijan (AZE)
Yosvanys Pena Flores
Cuba (CUB)
Akan Baimaganbetov
Kazakhstan (KAZ)
50 kg
details
Elman Mukhtarov
Azerbaijan (AZE)
Nurbek Hakkulov
Uzbekistan (UZB)
Shadybek Sulaimanov
Kyrgyzstan (KGZ)
58 kg
details
Urmatbek Amatov
Kyrgyzstan (KGZ)
Olexandr Lytvynov
Ukraine (UKR)
Artur Suleymanov
Russia (RUS)
69 kg
details
Zhanlbek Kandybayev
Kazakhstan (KAZ)
Musa Gedik
Turkey (TUR)
Yousef Ghaderian
Iran (IRI)
85 kg
details
Rusian Adzhigov
Russia (RUS)
Hamdy Abdelwahab
Egypt (EGY)
Rusian Kamilov
Uzbekistan (UZB)