2010 Singapore Youth Olympics Handball

2010 Singapore Youth Olympics Aquatics Singapore Youth Olympics Archery Singapore Youth Olympics Athletics Singapore Youth Olympics Badminton Singapore Youth Olympics Basketball Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Weightlifting
                               
Singapore Youth Olympics Football Singapore Youth Olympics Gymnastics Singapore Youth Olympics Handball Singapore Youth Olympics Hockey Singapore Youth Olympics Judo Singapore Youth Olympics Modern Pentathlon Singapore Youth Olympics Rowing Singapore Youth Olympics Sailing Singapore Youth Olympics Shooting Singapore Youth Olympics Table Tennis Singapore Youth Olympics Taekwondo Singapore Youth Olympics Singapore Youth Olympics Triathlon Singapore Youth Olympics Volleyball Singapore Youth Olympics Wrestling  

 

Singapore Youth Olympics 2010 Handball Schedule
Event
Date
Event
Day
Start
Time
Approx.
Duration
TKG
Code
Competition
Details
Ticket
Price
20-Aug-10 Fri 2:00 PM 7:45 hrs T096 Handball (Men/Women Preliminary) S$10
21-Aug-10 Sat 2:00 PM 7:45 hrs T097 Handball (Men/Women Preliminary) S$10
22-Aug-10 Sun 2:00 PM 7:45 hrs T098 Handball (Men/Women Preliminary) S$10
23-Aug-10 Mon 1:00 PM 8:45 hrs T099 Handball (Men/Women Semi-Final) S$15
24-Aug-10 Tue 1:00 PM 8:45 hrs T100 Handball (Men/Women Semi-Final) S$15
25-Aug-10 Wed 1:00 PM 9:30 hrs T101 Handball (Men/Women Ranking & Final) S$30
Singapore Youth Olympics 2010 Medal Summary
Event Gold Silver Bronze
Boys'
details
Egypt South Korea France
Girls'
details
Denmark Russia Brazil

Participating teams

Boys

Group A
  •  Brazil
  •  Egypt
  •  Singapore
Group B
  •  Cook Islands
  •  France
  •  South Korea

Girls

Group A
  •  Angola
  •  Brazil
  •  Russia
Group B
  •  Australia
  •  Denmark
  •  Kazakhstan
Singapore Youth Olympics 2010 Handball Boys' tournament

Preliminary Round

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 France 2 2 0 0 97 40 +57 4
 South Korea 2 1 0 1 106 43 +63 2
 Cook Islands 2 0 0 2 8 128 –120 0

 

August 20, 2010
18:30
Cook Islands  4 – 58  France Suntec Hall 602
Referees: Krichene, Makhlouf (Tunisia)
Robati 2 (2 - 33) Bataille 13

 

August 21, 2010
18:30
South Korea  70 – 4  Cook Islands Suntec Hall 602
Referees: da Costa, da Costa (Brazil)
Jang Insung 12 (33–1) Kermode 2

 

August 22, 2010
18:30
France  39 – 36  South Korea Suntec Hall 602
Referees: Schaller, Wutzler (v)
Descat 7 (18–17) Lee Hyeon Sik 16

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Brazil 2 1 1 0 84 38 +46 3
 Egypt 2 1 1 0 81 38 +43 3
 Singapore 2 0 0 2 14 103 –89 0

 

August 20, 2010
20:15
Singapore  7 – 50  Egypt

Suntec Hall 602
Referees: Hizaki, Ikebuchi (Japan)

Koh 3 (2 - 21) Abdelrhim 10

 

August 21, 2010
20:15
Brazil  53 – 7  Singapore Suntec Hall 602
Referees: Eliasson, Gudjonsson (Iceland)
Luz 9 (22–3) Tay 3

 

August 22, 2010
20:15
Egypt  31 – 31  Brazil Suntec Hall 602
Referees: Bonaventura, Bonaventura (France)
Abdelrhim 9 (18–17) Dutra 10

Medal Round

Semi-Finals

August 24, 2010
18:00
France 21 – 22 Egypt Suntec Hall 602
Referees: da Costa, da Costa (Brazil)
Descat 6 (11-12) Bechir 5

 

August 24, 2010
20:00
South Korea 27 – 22 Brazil Suntec Hall 602
Referees: Krichene, Makhlouf (Tunisia)
Lee Hyeon Sik 8 (13-10) Malburg 9

5th/6th Place Mathch

1st Leg

August 23, 2010
20:00
Cook Islands 20 – 27 Singapore Suntec Hall 602
Referees: Schaller, Wutzler (Germany)
  (10-15)  
Mataora 6 Pillay 8

2nd Leg

August 24, 2010
15:00
Singapore 32 – 18 Cook Islands Suntec Hall 602
Referees: Hizaki, Ikebuchi (Japan)
Koh 8 17-8) three players 4

Bronze Medal Match

August 25, 2010
15:00
France  40 – 27 Brazil Suntec Hall 602
Referees: Schaller, Wutzler (Germany)
Derot 9 (23-12) Malburg 7

Gold Medal Match

August 25, 2010
20:00
Egypt  35 – 25 South Korea Suntec Hall 602
Referees: Bonaventura, Bonaventura (France)
Mohsen 15 (13-13) Lee Hyeon Sik 11
Singapore Youth Olympics 2010 Handball Girls' Tournament

Preliminary Round

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Russia 2 2 0 0 76 42 +34 4
 Brazil 2 1 0 1 50 62 –12 2
 Angola 2 0 0 2 49 71 –22 0

 

August 20, 2010
14:00
Brazil  20 – 35  Russia Suntec Hall 602
Referees: Bonaventura, Bonaventura (France)
de Araujo 5 (8 - 15) four players 6

 

August 21, 2010
14:00
Angola  27 – 30  Brazil Suntec Hall 602
Referees: Hizari, Ikebuchi (Japan)
  (16–16)  
 

 

August 22, 2010
14:00
Russia  41 – 22  Angola Suntec Hall 602
Referees: Eliasson, Gudjonsson (Iceland)
Danshina, Chernobrovina 7 (22–10) Luis, Mambrio 6

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Denmark 2 2 0 0 81 19 +62 4
 Kazakhstan 2 1 0 1 60 56 +4 2
 Australia 2 0 0 2 20 86 –66 0

 

August 20, 2010
15:45
Australia  4 – 41  Denmark Suntec Hall 602
Referees: Schaller, Wutzler (Germany)
Fletcher 2 (3 - 21) Pedersen, Skals 7

 

August 21, 2010
15:45
Kazakhstan  45 – 16  Australia Suntec Hall 602
Referees: Krichene, Makhlouf (Tunisia)
  (20–8)  
 

 

August 22, 2010
14:45
Denmark  40 – 15  Kazakhstan Suntec Hall 602
Referees: da Costa, da Costa (Brazil)
Pedersen 7 (18–9) Latkina, Kurassova 5

Medal Round

Semi-Finals

August 23, 2010
15:00
Russia  41 – 19 Kazakhstan Suntec Hall 602
Referees: Hizaki, Ikebuchi (Japan)
Chopikyan, Garanina 7 (18-10) Ulumbetova 5

 

August 23, 2010
18:00
Brazil  25 – 30  Denmark Suntec Hall 602
Referees: Bonaventura, Bonaventura (France)
three players 3 (12-18) Pedersen 9

5th/6th Place Mathch

1st Leg

August 23, 2010
13:00
Angola  37 – 12  Australia Suntec Hall 602
Referees: Krichene, Makhlouf (Tunisia)
Kanka 11 (15-9) Fletcher 5

2nd Leg

August 24, 2010
13:00
Australia  12 – 39  Angola Suntec Hall 602
Referees: Eliasson, Gudjonsson (Iceland)
Cash, Fletcher 3 (8-16) Kanka 11

Bronze Medal Match

August 25, 2010
13:00
Kazakhstan  23 – 45 Brazil Suntec Hall 602
Referees: Hizaki, Ikebuchi (Japan)
Latkina 11 (12-24) da Rocha 13

Gold Medal Match

August 25, 2010
18:00
Russia  26 – 28  Denmark Suntec Hall 602
Referees: Eliasson, Gudjonsson (Iceland)
Danshina 7 (15-11) Pedersen 7