2010 Singapore Youth Olympics Gymnastics

2010 Singapore Youth Olympics Aquatics Singapore Youth Olympics Archery Singapore Youth Olympics Athletics Singapore Youth Olympics Badminton Singapore Youth Olympics Basketball Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Weightlifting
                               
Singapore Youth Olympics Football Singapore Youth Olympics Gymnastics Singapore Youth Olympics Handball Singapore Youth Olympics Hockey Singapore Youth Olympics Judo Singapore Youth Olympics Modern Pentathlon Singapore Youth Olympics Rowing Singapore Youth Olympics Sailing Singapore Youth Olympics Shooting Singapore Youth Olympics Table Tennis Singapore Youth Olympics Taekwondo Singapore Youth Olympics Singapore Youth Olympics Triathlon Singapore Youth Olympics Volleyball Singapore Youth Olympics Wrestling  

 

Singapore Youth Olympics 2010 Gymnastics Schedule
Event
Date
Event
Day
Start
Time
Approx.
Duration
TKG
Code
Competition
Details
Ticket
Price
16-Aug-10 Mon 1:30 PM 2:45 hrs T080 Gymnastics - Artistic (Men Preliminary) S$10
16-Aug-10 Mon 6:00 PM 2:45 hrs T081 Gymnastics - Artistic (Men Preliminary) S$10
17-Aug-10 Tue 11:00 AM 2:00 hrs T082 Gymnastics - Artistic (Women Preliminary) S$10
17-Aug-10 Tue 2:30 PM 2:00 hrs T083 Gymnastics - Artistic (Women Preliminary) S$10
17-Aug-10 Tue 6:00 PM 2:00 hrs T084 Gymnastics - Artistic (Women Preliminary) S$10
18-Aug-10 Wed 6:00 PM 3:30 hrs T085 Gymnastics - Artistic (Men Final) S$30
19-Aug-10 Thu 6:00 PM 3:45 hrs T086 Gymnastics - Artistic (Women Final) S$30
20-Aug-10 Fri 1:30 PM 2:00 hrs T087 Gymnastics - Artistic (Trampoline Women Preliminary & Final) S$30
20-Aug-10 Fri 6:00 PM 2:00 hrs T088 Gymnastics - Artistic (Trampoline Men Preliminary & Final) S$30
21-Aug-10 Sat 6:00 PM 3:45 hrs T089 Gymnastics - Artistic (Men/Women Final) S$30
22-Aug-10 Sun 6:00 PM 3:45 hrs T090 Gymnastics - Artistic (Men/Women Final) S$30
24-Aug-10 Tue 11:00 AM 2:00 hrs T091 Gymnastic - Rhythmic (Individual Women Preliminary) S$10
24-Aug-10 Tue 2:30 PM 2:00 hrs T092 Gymnastic - Rhythmic (Individual Women Preliminary) S$10
24-Aug-10 Tue 6:00 PM 1:00 hrs T093 Gymnastic - Rhythmic (Group Women Preliminary) S$10
25-Aug-10 Wed 1:30 PM 2:00 hrs T094 Gymnastic - Rhythmic (Individual Women Final) S$30
25-Aug-10 Wed 6:00 PM 1:00 hrs T095 Gymnastic - Rhythmic (Group Women Final) S$30
Singapore Youth Olympics 2010 Gymnastics Medal summary

Medal table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Russia (RUS) 5 0 2 7
2 China (CHN) 3 3 3 9
3 Ukraine (UKR) 3 2 0 5
4 Romania (ROU) 1 2 0 3
5 Japan (JPN) 1 1 2 4
6 Great Britain (GBR) 1 1 0 2
7 Cuba (CUB) 1 0 0 1
  Mongolia (MGL) 1 0 0 1
9 Spain (ESP) 0 2 2 4
10 Belarus (BLR) 0 2 0 2
11 Italy (ITA) 0 1 3 4
12 Turkey (TUR) 0 1 0 1
  Egypt (EGY) 0 1 0 1
14 Sweden (SWE) 0 0 1 1
  Australia (AUS) 0 0 1 1
  Germany (GER) 0 0 1 1
  Canada (CAN) 0 0 1 1
Total 16 16 16 48
Singapore Youth Olympics 2010 Gymnastics Events

Artistic Gymnastics

Boys

Games Gold Silver Bronze
All-Around
details
Yuya Kamoto
Japan (JPN)
Oleg Stepko
Ukraine (UKR)
Zhu Xiaodong
China (CHN)
Floor Exercise
details
Vila Sarria
Cuba (CUB)
Oleg Stepko
Ukraine (UKR)
Zhu Xiaodong
China (CHN)
Horizontal Bar
details
Sam Oldham
Great Britain (GBR)
Nestor Abad
Spain (ESP)
Zhu Xiaodong
China (CHN)
Parallel Bars
details
Oleg Stepko
Ukraine (UKR)
Andrei Muntean
Romania (ROU)
Ludovico Edalli
Italy (ITA)
Pommel Horse
details
Oleg Stepko
Ukraine (UKR)
Sam Oldham
Great Britain (GBR)
Daniil Kazchakov
Russia (RUS)
Rings
details
Andrei Muntean
Romania (ROU)
Yuya Kamoto
Japan (JPN)
Nestor Abad
Spain (ESP)
Vault
details
Erdenebold Ganbat
Mongolia (MGL)
Ferhat Arıcan
Turkey (TUR)
Nestor Abad
Spain (ESP)

Girls

Games Gold Silver Bronze
All-Around
details
 Viktoria Komova
Russia (RUS)
 Tan Sixin
China (CHN)
 Carlotta Ferlito
Italy (ITA)
Beam
details
 Tan Sixin
China (CHN)
 Carlotta Ferlito
Italy (ITA)
 Angela Donald
Australia (AUS)
Floor Exercise
details
 Tan Sixin
China (CHN)
 Diana Bulimar
Romania (ROU)
 Viktoria Komova
Russia (RUS)
Uneven Bars
details
 Viktoria Komova
Russia (RUS)
 Tan Sixin
China (CHN)
 Jonna Adlerteg
Sweden (SWE)
Vault
details
 Viktoria Komova
Russia (RUS)
 Maria Vargas
Spain (ESP)
 Carlotta Ferlito
Italy (ITA)

Rhythmic Gymnastics

Games Gold Silver Bronze
Individual All-Around
details
Alexandra Merkulova
Russia (RUS)
Arina Charopa
Belarus (BLR)
Jana Berezko-Marggrander
Germany (GER)
Group All-Around
details
Russia (RUS) Egypt (EGY) Canada (CAN)

Trampoline Gymnastics

Games Gold Silver Bronze
Boys' individual
details
Oleksandr Satin (UKR) He Yuxiang (CHN) Ginga Munetomo (JPN)
Girls' individual
details
Dong Yu (CHN) Sviatlana Makshtrova (BLR) Chisato Doihata (JPN)