2010 Singapore Youth Olympics Boxing

2010 Singapore Youth Olympics Aquatics Singapore Youth Olympics Archery Singapore Youth Olympics Athletics Singapore Youth Olympics Badminton Singapore Youth Olympics Basketball Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Weightlifting
                               
Singapore Youth Olympics Football Singapore Youth Olympics Gymnastics Singapore Youth Olympics Handball Singapore Youth Olympics Hockey Singapore Youth Olympics Judo Singapore Youth Olympics Modern Pentathlon Singapore Youth Olympics Rowing Singapore Youth Olympics Sailing Singapore Youth Olympics Shooting Singapore Youth Olympics Table Tennis Singapore Youth Olympics Taekwondo Singapore Youth Olympics Singapore Youth Olympics Triathlon Singapore Youth Olympics Volleyball Singapore Youth Olympics Wrestling  

 

Singapore Youth Olympics Boxing Schedule

Event
Date
Event
Day
Start
Time
Approx.
Duration
TKG
Code
Competition
Ticket
Price
21-Aug-10 Sat 2:00 PM 7:00 hrs T048 Boxing (Men Preliminary) S$10
22-Aug-10 Sun 2:00 PM 7:00 hrs T049 Boxing (Men Semi-Final) S$15
23-Aug-10 Mon 6:00 PM 3:00 hrs T050 Boxing (Men Ranking) S$15
24-Aug-10 Tue 6:00 PM 3:00 hrs T051 Boxing (Men Ranking) S$15
25-Aug-10 Wed 2:00 PM 6:00 hrs T052 Boxing (Men Final) S$30

Medal Table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Cuba 3 0 0 3
2 Lithuania 2 0 0 2
3 Australia 1 1 0 2
  Ireland 1 0 0 1
  Germany 1 0 0 1
  France 1 0 0 1
  Puerto Rico 1 0 0 1
  Brazil 1 0 0 1
9 Azerbaijan 0 2 0 2
10 Uzbekistan 0 1 2 3
11 India 0 1 1 2
  Turkey 0 1 1 2
  Venezuela 0 1 1 2
14 Nauru 0 1 0 1
  Colombia 0 1 0 1
  Italy 0 1 0 1
  New Zealand 0 1 0 1
18 Moldova 0 0 1 1
  Poland 0 0 1 1
  Argentina 0 0 1 1
  Turkmenistan 0 0 1 1
  Hungary 0 0 1 1
  Egypt 0 0 1 1
Total 11 11 11 33

Events

Event Gold Silver Bronze
Men's 48 kg
Ryan Burnett
Ireland (IRL)
Salman Alizada
Azerbaijan (AZE)
Zohidjon Hoorboyev
Uzbekistan (UZB)
Men's 51 kg
Emmanuel Rodriguez
Puerto Rico (PUR)
Dj Maaki
Nauru (NRU)
Hesham Abdelaal
Egypt (EGY)
Men's 54 kg
Robeisy Eloy Ramirez
Cuba (CUB)
Shiva Thapa
India (IND)
Dawid Michelus
Poland (POL)
Men's 57 kg
Artur Bril
Germany (GER)
Elvin Isayev
Azerbaijan (AZE)
Fradimil Macayo
Venezuela (VEN)
Men's 60 kg
Evaldas Petrauskas
Lithuania (LTU)
Brett Mather
Australia (AUS)
Krishan Vikas
India (IND)
Men's 64 kg
Ricardas Kuncaitis
Lithuania (LTU)
Samuel Zapata
Venezuela (VEN)
Fabian Maidana
Argentina (ARG)
Men's 69 kg
David Lourenço
Brazil (BRA)
Ahmad Mamadjanov
Uzbekistan (UZB)
Nursahat Pazziyev
Turkmenistan (TKM)
Men's 75 kg
Damien Hooper
Australia (AUS)
Juan Carlos Carrillo
Colombia (COL)
Zoltan Harcsa
Hungary (HUN)
Men's 81 kg
Irosvani Duverger
Cuba (CUB)
Burak Aksin
Turkey (TUR)
Sardorbek Begaliev
Uzbekistan (UZB)
Men's 91 kg
Lenier Eunice Pero
Cuba (CUB)
Fabio Turchi
Italy (ITA)
Umit Can Patir
Turkey (TUR)
Men's +91 kg
Tony Yoka
France (FRA)
Joseph Parker
New Zealand (NZL)
Daniil Svaresciuc
Moldova (MDA)