2010 Singapore Youth Olympics Aquatics

 

2010 Singapore Youth Olympics Aquatics Singapore Youth Olympics Archery Singapore Youth Olympics Athletics Singapore Youth Olympics Badminton Singapore Youth Olympics Basketball Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Boxing Singapore Youth Olympics Kayak Singapore Youth Olympics Cycling Singapore Youth Olympics EQuestrian Singapore Youth Olympics Fencing Singapore Youth Olympics Weightlifting
                               
Singapore Youth Olympics Football Singapore Youth Olympics Gymnastics Singapore Youth Olympics Handball Singapore Youth Olympics Hockey Singapore Youth Olympics Judo Singapore Youth Olympics Modern Pentathlon Singapore Youth Olympics Rowing Singapore Youth Olympics Sailing Singapore Youth Olympics Shooting Singapore Youth Olympics Table Tennis Singapore Youth Olympics Taekwondo Singapore Youth Olympics Singapore Youth Olympics Triathlon Singapore Youth Olympics Volleyball Singapore Youth Olympics Wrestling  

 

Singapore Youth Olympics Aquatics - Diving Schedule

Nation Individual Diving  
Boys'
3m
Boys'
10m
Girls'
3m
Girls'
10m
Quota(s) Athletes
Armenia 1       1 1
Australia     1 1 2 1
Brazil 1     1 2 2
Canada   1 1 1 3 2
VChina 1 1 1 1 4 2
Colombia 1       1 1
Cuba 1       1 1
France     1   1 1
Germany   1   1 2 2
Great Britain 1 1   1 3 2
Italy 1 1 1   3 2
Malaysia 1 1 1 1 4 2
Mexico 1 1 1 1 4 2
Monaco     1   1 1
North Korea   1   1 2 2
Russia 1 1 1 1 4 2
Singapore 1   1 1 3 3
Ukraine 1 1 1 1 4 2
United States 1 1 1 1 4 2
Venezuela 1 1     2 1
Total: 20 NOCs 11* 11* 11* 11* 48 32

Boys' 3m

Player NOC
Gevorg Papoyan Armenia
Pedro Abreu Brazil
Marc Sabourin-Germain Canada
Qiu Bo China
Miguel Angel Reyes Colombia
Abel Ramirez Tellez Cuba
Thomas Daley Great Britain
Tim Pyritz Germany
Giovanni Tocci Italy
Tze Liang Ooi Malaysia
Ivan Garcia Mexico
Han Kuan Lee Timothy Singapore
Oleksandr Bondar Ukraine
Michael Hixon United States
Robert Paez Venezuela

Boys' 10m

Player NOC
Marc Sabourin-Germain Canada
Qiu Bo China
Thomas Daley Great Britain
Tim Pyritz Germany
Giovanni Tocci Italy
Tze Liang Ooi Malaysia
Ivan Garcia Mexico
Il Myong Hyon North Korea
Oleksandr Bondar Ukraine
Michael Hixon United States
Robert Paez Venezuela

Girls' 3m

Player NOC
Hannah Thek Australia
Pamela Ware Canada
Liu Jiao China
Fanny Bouvet France
Kieu Duong Germany
Elena Bertocchi Italy
Pandelela Pamg Malaysia
Teresa Vallejo Mexico
Pauline VDucruet Monaco
Chloe Chan Singapore
Viktoriya Potyekhina Ukraine
Annika Lenz United States
Beannelys Velasquez Venezuela

Girls' 10m

Player NOC
Hannah Thek Australia
Nicoli Cruz Brazil
Pamela Ware Canada
Liu Jiao China
Megan Sylvester Great Britain
Kieu Duong Germany
Pandelela Pamg Malaysia
Teresa Vallejo Mexico
Ji Hyang Sin North Korea
Myra Jia Wen Lee Singapore
Viktoriya Potyekhina Ukraine
Annika Lenz United States

Competition Schedule

Event Date Event Day Starting Time Event
21 August Saturday 13:30 Girls' 10m Platform Prelims
20:30 Girls' 10m Platform Final
22 August Sunday 13:30 Boys' 3m Springboard Prelims
20:30 Boys' 3m Springboard Final
23 August Monday 13:30 Girls' 3m Springboard Prelims
20:30 Girls' 3m Springboard Final
24 August Tuesday 13:30 Boys' 10m Platform Prelims
20:30 Boys' 10m Platform Final

Medal summary

Medal Table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 China 4 0 0 4
2 Ukraine 0 2 1 3
3 Malaysia 0 2 0 2
4 North Korea 0 0 1 1
  United States 0 0 1 1
  Mexico 0 0 1 1
Total 4 4 4 12

Events

Event Gold Silver Bronze
Boys' 3m springboard
Qiu Bo
China (CHN)
Oleksandr Bondar
Ukraine (UKR)
Michael Hixon
United States (USA)
Boys' 10m platform
Qiu Bo
China (CHN)
Oleksandr Bondar
Ukraine (UKR)
Ivan Garcia
Mexico (MEX)
Girls' 3m springboard
Liu Jiao
China (CHN)
Pandelela Pamg
Malaysia (MAS)
Viktoriya Potyekhina
Ukraine (UKR)
Girls' 10m platform
Liu Jiao
China (CHN)
Pandelela Pamg
Malaysia (MAS)
Sin Ji Hyang
North Korea (PRK)

 

Singapore Youth Olympics Aquatics - Swimming Competition Schedule

Day1

EventDate EventDay StartingTime Event
15August Sunday 18:32 Boys'400mFreestyle
19:10 Girls'200mIndividualMedley
19:16 4x100mFreestyleMix

Day2

EventDate EventDay StartingTime Event
16August Monday 18:32 Boys'100mBackstroke
18:36 Girls'200mButterfly
18:41 Boys'200mFreestyle
18:46 Girls'50mBreaststroke
19:38 Boys'100mBreaststroke
19:42 Girls'100mBackstroke
19:46 Boys'200mIndividualMedley
20:08 Girls'4x100mMedley

Day3

EventDate EventDay StartingTime Event
17August Tuesday 18:45 Girls'200mBackstroke
18:50 Boys'100mButterfly
19:28 Girls'100mFreestyle
19:32 Girls'4x100mFreestyle

Day4

EventDate EventDay StartingTime Event
18August Wednesday 18:32 Boys'50mFreestyle
18:42 Boys'200mBreaststroke
18:57 Girls'50mButterfly
19:00 Boys'50mBackstroke
19:04 Girls'100mBreaststroke
19:31 Girls'200mFreestyle
19:53 Boys'4x100mMedley

Day5

EventDate EventDay StartingTime Event
19August Thursday 18:53 Boys'50mButterfly
18:57 Girls'50mBackstroke
19:17 Girls'4x100mFreestyle

Day6

EventDate EventDay StartingTime Event
20August Friday 18:32 Girls'50mFreestyle
18:35 Boys'200mBackstroke
18:40 Girls'100mButterfly
19:32 Boys'100mFreestyle
19:20 Boys'200mButterfly
19:43 Girls'400mFreestyleYouth
20:00 Boys'50mBreaststroke
20:13 4x100mMedleyMix

Singapore Youth Olympics Aquatics Medalsummary

Medal Table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 China 11 2 1 14
2 Australia 4 6 6 16
3 Hungary 4 1 1 6
4 France 3 1 2 6
5 Ukraine 3 1 1 5
6 Russia 2 5 2 9
7 Canada 2 1 4 7
8 SouthAfrica 1 3 2 6
9 Italy 1 2 2 5
10 UnitedStates 1 2 0 3
11 SouthKorea 1 1 0 2
12 TrinidadandTobago 1 0 0 1
  Croatia 1 0 0 1
14 Spain 0 2 1 3
15 Israel 0 2 0 2
16 Germany 0 1 2 3
17 Venezuela 0 1 1 2
  Serbia 0 1 1 2
19 Singapore 0 1 0 1
20 GreatBritain 0 0 2 2
21 CzechRepublic 0 0 1 1
  Norway 0 0 1 1
  Portugal 0 0 1 1
  Kuwait 0 0 1 1
  Japan 0 0 1 1
  Poland 0 0 1 1
  Romania 0 0 1 1
Total 35 33 35 103

Events

Boys'Events

Games Gold Silver Bronze
50mFreestyle
AndriiGovorov
Ukraine (UKR)
22.35 KennethTo
Australia (AUS)
22.82 AitorMartinez
Spain (ESP)
22.83
100mFreestyle
MedhyMetella
France (FRA)
49.99 VelimirStjepanovic
Serbia (SRB)
50.25 KennethTo
Australia (AUS)
50.29
200mFreestyle
 AndreyUshakov
Russia (RUS)
1:49.81 CristianQuintero
Venezuela (VEN)
1:49.98  JeremyBagshaw
Canada (CAN)
1:50.67
400mFreestyle
DaiJun
China (CHN)
3:50.91 ChadleClos
SouthAfrica (RSA)
3:51.37 CristianQuintero
Venezuela (VEN)
3:53.44
 
50mBackstroke
ChristianHomer
TrinidadandTobago
26.36 RainerNg
Singapore (SIN)
26.45 MaxAkerman
Australia (AUS)
 AbdullahAltuwaini
Kuwait (KUW)
26.46
100mBackstroke
HeJianbin
China (CHN)
55.16 YakovToumarkin
Israel (ISR)
55.28 LavransSolli
Norway (NOR)
56.20
200mBackstroke
PeterBernek
Hungary (HUN)
1:59.18 YakovToumarkin
Israel (ISR)
1:59.39 BalazsZambo
Hungary (HUN)
2:01.60
 
50mBreaststroke
IvanCapan
Croatia (CRO)
28.55 NicholasSchafer
Australia (AUS)
28.59 RazvanTudosie
Romania (ROU)
28.69
100mBreaststroke
NicholasSchafer
Australia (AUS)
1:01.38 AntonLobanov
Russia (RUS)
1:01.44 FlavioBizzarri
Italy (ITA)
1:02.22
200mBreaststroke
FlavioBizzarri
Italy (ITA)
2:13.31 AntonLobanov
Russia (RUS)
2:13.65 NicholasSchafer
Australia (AUS)
2:13.72
 
50mButterfly
AndriiGovorov
Ukraine (UKR)
23.64 GyucheolChang
SouthKorea (KOR)
24.05 TommasoRomani
Italy (ITA)
24.80
100mButterlfy
GyucheolChang
SouthKorea (KOR)
53.13 ChadleClos
SouthAfrica (RSA)
53.31 VelimirStjepanovic
Serbia (SRB)
53.77
200mButterfly
BenceBiczo
Hungary (HUN)
1:55.89 ChadleClos
SouthAfrica (RSA)
1:56.85 MarcinCieslak
Poland (POL)
1:57.68
 
200mMedley
ChadleClos
SouthAfrica (RSA)
2:00.68 KennethTo
Australia (AUS)
2:02.51 DylanBosch
SouthAfrica (RSA)
2:02.59
 
4x100mFreestyleRelay
Russia (RUS)
AndreyUshakov
AlexeyAtsapkin
IlyaLemaev
AntonLobanov
3:23.91 China (CHN)
SunBowei
DaiJun
WangXiming
HeJianbin
3:24.46 SouthAfrica (RSA)
ChadleClos
MurrayMcDougall
DylanBosch
PierreKeune
3:24.66
4x100mMedleyRelay
Australia (AUS)
MaxAckermann
NicholasSchafer
KennethTo
JustinJames
3:42.50 France (FRA)
GaneshPedurand
ThomasRabeisen
JordanCoelho
MedhyMetella
3:43.84 Germany (GER)
ChristianDiener
ChristianvomLehn
MelvinHerrmann
KevinLeithold
3:44.22

Girls'Events

Games Gold Silver Bronze
50mFreestyle
TangYi
China (CHN)
 nnaSantamans
France (FRA)
25.40     EmmaMcKeon
Australia (AUS)
25.61
100mFreestyle
TangYi
China (CHN)
54.46 EmmaMcKeon
Australia (AUS)
55.37 LaurenEarp
Canada (CAN)
56.59
200mFreestyle
TangYi
China (CHN)
1:58.78 BoglárkaKapás
Hungary (HUN)
2:00.99 EmmaMcKeon
Australia (AUS)
2:01.18
400mFreestyle
BoglárkaKapás
Hungary (HUN)
4:10.37 KieraJanzen
UnitedStates (USA)
4:14.28 EllieFaulkner
GreatBritain (GBR)
4:14.31
 
50mBackstroke
MathildeCini
France (FRA)
29.19 DarynaZevina
Ukraine (UKR)
29.34 AlexandraPapusha
Russia (RUS)
29.51
100mBackstroke
DarynaZevina
Ukraine (UKR)
1:01.51 BaiAnqi
China (CHN)
1:01.97 AlexandraPapusha
Russia (RUS)
1:02.15
200mBackstroke
BaiAnqi
China (CHN)
2:11.46 KaitlynJones
UnitedStates(USA)
2:12.20 DarynaZevina
Ukraine (UKR)
2:12.31
 
50mBreaststroke
RachelNicol
Canada (CAN)
32.06 MartinaCarraro
Italy (ITA)
32.44 AnadePinhoRodrigues
Portugal (POR)
32.49
100mBreaststroke
TeravanBeilen
Canada (CAN)
1:08.95 EmilySelig
Australia (AUS)
1:09.06 RachelNicol
Canada (CAN)
1:09.18
200mBreaststroke
EmilySelig
Australia (AUS)
2:27.78 TeravanBeilen
Canada (CAN)
2:29.39 MayaHamano
Japan (JPN)
2:29.75
 
50mButterfly
LiuLan
China (CHN)
26.97 ElenadiLiddo
Italy (ITA)
27.06 AnnaSantamans
France (FRA)
27.31
100mButterlfy
LiuLan
China (CHN)
59.67 JuditIgnacio
Spain (ESP)
1:00.07 RachaelKelly
GreatBritain (GBR)
1:00.26
200mButterfly
BoglárkaKapás
Hungary (HUN)
2:08.72 JuditIgnacio
Spain (ESP)
2:10.11 LiuLan
China (CHN)
2:11.94
 
200mMedley
KaitlynJones
UnitedStates (USA)
2:14.53 KristinaKochetkova
Russia (RUS)
2:15.13 BarboraZavadova
CzechRepublic (CZE)
2:15.36
 

4x100mFreestyle

Relay

China (CHN)
LiuLan
AnqiBai
ChangWang
TangYi
3:46.64 Germany (GER)
JulianeReinhold
LenaKalla
DorteBaumert
LinaRathsack
3:49.02 Canada (CAN)
LindsayDelmar
TeravanBeilen
RachelNicol
LaurenEarp
3:49.12

4x100mMedley

Relay

Australia (AUS)
MadisonWilson
EmilySelig
ZoeJohnson
EmmaMcKeon
4:09.68 Russia (RUS)
AlexandraPapusha
OlgaDetenyuk
KristinaKochetkova
EkaterinaAndreeva
4:11.07 Germany (GER)
DorteBaumert
LinaRathsack
LenaKalla
JulianeReinhold
4:11.76

Mixed Events

Games Gold Silver Bronze
4x100mFreestyleRelay
China (CHN)
SunBowei
TangYi
LiuLan
HeJianbin
3:31.34 Australia (AUS)
KennethTo
EmmaMcKeon
MadisonWilson
JustinJames
3:31.69 France (FRA)
MedhyMetella
AnnaSantamans
MathildeCini
JordanCoelho
3:35.90
4x100mMedleyRelay
China (CHN)
JianbinHe
XimingWang
LiuLan
TangYi
3:52.52 Russia (RUS)
AlexandraPapusha
AntonLobanov
KristinaKochetkova
AndreyUshakov
3:55.29 Australia (AUS)
MaxAckerman
EmilySelig
KennethTo
EmmaMcKeon
3:55.63