Walt Disney Awards

Academy Honorary Award for Walt Disney 1932 For the creation of Mickey Mouse
1938 Snow White and the Seven Dwarfs
1941 Fantasia
Best Short Subject, Cartoon 1932 Flowers and Trees
1934 Three Little Pigs
1935 The Tortoise and the Hare
1936 Three Orphan Kittens
1937 The Country Cousin
1938 The Old Mill
1939 Ferdinand the Bull
1940 Ugly Duckling
1942 Lend a Paw
1943 Der Fuehrer's Face
1954 Toot, Whistle, Plunk and Boom
Best Short Subject, Two-reel 1949 Seal Island
1951 Beaver Valley
1952 Nature's Half Acre
1953 Water Birds
1954 Bear Country
1969 Winnie the Pooh and the Blustery Day
Irving G. Thalberg Memorial Award 1942 Lifetime Achievement
Best Documentary, Short Subjects 1954The Alaskan Eskimo
1956 Men Against the Arctic
Best Documentary, Features 1954 The Living Desert
1955 The Vanishing Prairie
Best Short Subject, Live Action Subjects 1959 Grand Canyon
Emmy Awards (Best Producer - Film Series) 1956 Disneyland

Golden Globe Awards (Special Award)

1948 Bambi
1954 The Living Desert
Cecil B. DeMille Award 1953 Lifetime Achievement

Walt Disney Academy Awards, USA

Year Result Award Category/Recipient(s)
1969 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Winnie the Pooh and the Blustery Day (1968)
The award was given posthumous.
 
1965 Nominated Oscar Best Picture
for: Mary Poppins (1964)
Shared with:
Bill Walsh
 
1963 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: A Symposium on Popular Songs (1962)
 
1962 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Aquamania (1961)
 
1961 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Goliath II (1960)
Best Short Subject, Live Action Subjects
for: Islands of the Sea (1960)
 
1960 Nominated Oscar Best Documentary, Short Subjects
for: Donald in Mathmagic Land (1959)
Best Short Subject, Cartoons
for: Noah's Ark (1959)
Best Short Subject, Live Action Subjects
for: Mysteries of the Deep (1959)
 
1959 Won Oscar Best Short Subject, Live Action Subjects
for: Grand Canyon (1958)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Paul Bunyan (1958)
 
1958 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: The Truth About Mother Goose (1957)
 
1957 Nominated Oscar Best Short Subject, Two-reel
for: Samoa (1956)
 
1956 Won Oscar Best Documentary, Short Subjects
for: Men Against the Arctic (1955)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: No Hunting (1955)
Best Short Subject, Two-reel
for: Switzerland (1955)
 
1955 Won Oscar Best Documentary, Features
for: The Vanishing Prairie (1954)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Pigs Is Pigs (1954)
Best Short Subject, Two-reel
for: Siam (1954)
 
1954 Won Oscar Best Documentary, Features
for: The Living Desert (1953)
Best Documentary, Short Subjects
for: The Alaskan Eskimo (1953)
Best Short Subject, Cartoons
for: Toot Whistle Plunk and Boom (1953)
Best Short Subject, Two-reel
for: Bear Country (1953)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Rugged Bear (1953)
Best Short Subject, Two-reel
for: Ben and Me (1953)
 
1953 Won Oscar Best Short Subject, Two-reel
for: Water Birds (1952)
 
1952 Won Oscar Best Short Subject, Two-reel
for: Nature's Half Acre (1951)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Lambert the Sheepish Lion (1952)
 
1951 Won Oscar Best Short Subject, Two-reel
for: Beaver Valley (1950)
 
1950 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Toy Tinkers (1949)
 
1949 Won Oscar Best Short Subject, Two-reel
for: Seal Island (1948)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Mickey and the Seal (1948)
Best Short Subject, Cartoons
for: Tea for Two Hundred (1948)
 
1948 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Chip an' Dale (1947)
Best Short Subject, Cartoons
for: Pluto's Blue Note (1947)
 
1947 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Squatter's Rights (1946)
 
1946 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Donald's Crime (1945)
 
1945 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: How to Play Football (1944)
 
1944 Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Reason and Emotion (1943)
 
1943 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Der Fuehrer's Face (1942)
Nominated Oscar Best Documentary
for: The Grain That Built a Hemisphere (1943)
Best Documentary
for: The New Spirit (1942)
 
1942 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Lend a Paw (1941)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Truant Officer Donald (1941)
- Honorary Award
for: Fantasia (1940)
Shared with:
William E. Garity
J.N.A. Hawkins
For their outstanding contribution to the advancement of the use of sound in motion pictures through the production of Fantasia (certificate).
Irving G. Thalberg Memorial Award  
 
1940 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Ugly Duckling (1939)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: The Pointer (1939)
 
1939 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Ferdinand the Bull (1938)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Brave Little Tailor (1938)
Best Short Subject, Cartoons
for: Good Scouts (1938)
Best Short Subject, Cartoons
for: Mother Goose Goes Hollywood (1938)
- Honorary Award
for: Snow White and the Seven Dwarfs (1937)
For Snow White and the Seven Dwarfs, recognized as a significant screen innovation which has charmed millions and pioneered a great new entertainment field (one statuette - seven miniature statuettes).
 
1938 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: The Old Mill (1937)
 
1937 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: The Country Cousin (1936)
 
1936 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Three Orphan Kittens (1935)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Who Killed Cock Robin? (1935)
 
1935 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: The Tortoise and the Hare (1935)
 
1934 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Three Little Pigs (1933)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Building a Building (1933)
 
1932 Won Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Flowers and Trees (1932)
Nominated Oscar Best Short Subject, Cartoons
for: Mickey's Orphans (1931)
- Honorary Award
For the creation of Mickey Mouse.
 
American Choreography Awards, USA
Year Result Award Category/Recipient(s)
2004 - Innovator Award  
 
Annie Awards
Year Result Award Category/Recipient(s)
1975 - Winsor McCay Award  
 
Berlin International Film Festival
Year Result Award Category/Recipient(s)
1954 Won Special Prize of the Senate of Berlin
For the long-term support of the festival with the best films of his production.
 
Cannes Film Festival
Year Result Award Category/Recipient(s)
1954 Nominated Grand Prize of the Festival
for: The Living Desert (1953)
Shared with:
James Algar
 
1953 Won Jury Special Prize
For his contributions to making the festival acknowledged.
 
David di Donatello Awards
Year Result Award Category/Recipient(s)
1956 Won David
for: Lady and the Tramp (1955)
For the best foreign production.
 
Directors Guild of America, USA
Year Result Award Category/Recipient(s)
1955 - DGA Honorary Life Member Award  
 
Emmy Awards
Year Result Award Category/Recipient(s)
1966 Nominated Emmy Outstanding Children's Program
for: "Disneyland" (1954)
Shared with:
Ron Miller (producer)
For episode "Further Adventures of Gallagher".
 
1965 Nominated Emmy Outstanding Program Achievements in Entertainment
for: "Disneyland" (1954)
 
1956 Won Emmy Best Producer - Film Series
for: "Disneyland" (1954)
 
1955 Nominated Emmy Most Outstanding New Personality
 
Golden Globes, USA
Year Result Award Category/Recipient(s)
1954 Won Special Award
for: The Living Desert (1953)
For artistic merit.
 
1953 Won Cecil B. DeMille Award  
 
1948 Won Special Award
for: Bambi (1942)
For furthering the influence of the screen.
For the Hindustani version of the movie.
 
Golden Screen, Germany
Year Result Award Category/Recipient(s)
1967 Won Golden Screen - Special Achievement
The award was given posthumously.
 
Laurel Awards
Year Result Award Category/Recipient(s)
1967 Won Golden Laurel Special
Whose artistic genius and love of life brought joyful family entertainment to audiences around the world and continue to delight each new generation of filmgoers.
 
1966 Won Golden Laurel Producer
 
1965 Won Golden Laurel Producer
 
1964 Won Golden Laurel Top Producer
 
1963 Won Golden Laurel Top Producer
 
1962 Won Golden Laurel Top Producer
 
1961 Won Golden Laurel Top Producer
 
1960 2nd place Golden Laurel Top Producer
 
1959 3rd place Golden Laurel Top Producer
 
1958 2nd place Golden Laurel Top Producer
 
Montréal World Film Festival
Year Result Award Category/Recipient(s)
1999 - Grand Prix Special des Amériques
For exceptional contribution to the cinematographic art.
The award was received by his daughter Diane Disney.
 
Motion Picture Screen Cartoonists Awards
Year Result Award Category/Recipient(s)
1987 Won Special Award
for: Snow White and the Seven Dwarfs (1937)
To Walt Disney, in honor of the fiftieth anniversary of the movie.
 
New York Film Critics Circle Awards
Year Result Award Category/Recipient(s)
1940 Won Special Award
for: Fantasia (1940)
 
1939 Won Special Award
for: Snow White and the Seven Dwarfs (1937)
 
Venice Film Festival
Year Result Award Category/Recipient(s)
1950 Won Special Prize
for: Cinderella (1950)
Also for Beaver Valley (1950).
 
1938 Won Grand Biennale Art Trophy
for: Snow White and the Seven Dwarfs (1937)
 
1936 Won Best Political/Social Film
for: Cammino degli eroi, Il (1936)
Special Recommendation Animated Film
for: Who Killed Cock Robin? (1935)
 
1935 Won Golden Medal Best Animation
for: The Band Concert (1935)
 
1934 Won Golden Medal Best Animation
for: Funny Little Bunnies (1934)
 
Walk of Fame
Year Result Award Category/Recipient(s)
unknown - Star on the Walk of Fame Motion Picture
At 7021 Hollywood Blvd.
Television
At 6743 Hollywood Blvd.