Young Artist Awards 2014

Date
May 4th, 2014
Host Young Artist Awards 2014
Location
Empire Ballroom, Sportsmen's Lodge Hotel
Studio City, California 
Edition
35th
Time Network

Founded in 1978 by renowned Hollywood Foreign Press Association member, Maureen Dragone, the Young Artist Awards is an annual award event organized and executed by the Young Artist Association. It is the first association ever to start awards this category of recipients. Every year the awards are held in a well spoken-for location. This year, the 34th Young Artist Awards was held at the Sportsmen's Lodge in Studio City, California. These awards feature young artists in the age group of 5 years to 21 years for who achieve excellence in theatre, films and television.

The Young Artist Awards Today

Nowadays these awards have evolved into several different categories. In between the award presentations there are live performances given by famous artists of the entertainment industry which adds color to the ceremony. Some of the categories are:

  • Best Performance in a Feature Film - Leading Young Actor/Actress
  • Best Performance in a Feature Film - Supporting Young Actor/Actress
  • Best Performance in a Feature Film - Ten and Under
  • Best Performance in a Short Film – Ten and Under
  • Best Performance in a TV Movie, Miniseries or Special
  • Best Performance in a Voice-Over Role
  • Outstanding Young Ensemble in a TV Series

Young Artist Awards 2014 Nominees & Winners

Best Performance in a Feature Film

Best Performance in a Feature Film - Leading Young Actor

  • Skylan Brooks - The Inevitable Defeat of Mister & Pete - Lionsgate
  • Chandler Canterbury - Standing Up - Aldamisa Entertainment
  • Miles Elliot - Camp - Roebuck Media
  • Liam James - The Way Way Back - Sycamore Pictures
  • Maxim Knight - Medeas - Keyhole Productions

Best Performance in a Feature Film - Leading Young Actress

  • Annalise Basso - Standing Up - Aldamisa Entertainment
  • Megan Charpentier - Mama - Universal Pictures
  • Abigail Hargrove - World War Z - Paramount Pictures
  • Sophie Nélisse - The Book Thief - 20th Century Fox
  • Loreto Peralta - Instructions Not Included - Pantelion Films

Best Performance in a Feature Film - Supporting Young Actor

  • River Alexander - The Way Way Back - Sycamore Pictures
  • Cole Coker - Suddenly - Vivendi Entertainment
  • Callan McAuliffe - The Great Gatsby - Warner Brothers
  • Justin Tinucci - Standing Up - Aldamisa Entertainment
  • Jake Vaughn - Medeas - Keyhole Productions

Best Performance in a Feature Film - Supporting Young Actress

  • Giselle Eisenberg - The Wolf of Wall Street - Paramount Pictures
  • Gianna Gomez - Camp - Roebuck Media
  • Mimi Kirkland - Safe Haven - Relativity Media
  • Laura Krystine - Instructions Not Included - Pantelion Films
  • Morgan McGarry - Mama - Universal Pictures
  • Katelyn Mager - Percy Jackson: Sea of Monsters - 20th Century Fox
  • Isabelle Nelisse - Mama - Universal Pictures
  • Gracie Prewitt - Her - Warner Brothers
  • Fatima Ptacek - Tio Papi - JMC Independent

Best Performance in a Short Film

Best Performance in a Short Film - Young Actor 16-21

  • Connor Beardmore - Insecurbia - UBC/Kori/Depauw
  • Austin MacDonald - Portrait of Ryan - Badon Hill Productions
  • Caleb Thomas - Mrs. Sweeney - Cagle/Kinmont Productions
  • David Topp - The Box - Topp Scot Productions
  • Austin James Wolff - Sugar - J. Johnson Productions

Best Performance in a Short Film - Young Actor 13-15

  • Christopher Bones - The Curse of The Un-Kissable Kid - MarrMark Productions
  • Peter Bundic - Lord of The Guys - SFU
  • Jake Davidson - Mrs. Sweeney - Cagle/Kinmont Productions
  • Dawson Dunbar - Favorite Things - Agriotherium Films
  • Myles Erlick - Sing Along - Oxman Productions
  • Max Humphreys - Spin the Barrel - Independent
  • Noah Johnson - The Ladder - SWYFT Productions
  • William Leon - The Curse of The Un-Kissable Kid - MarrMark Productions
  • Mark Ramsay - Way Charn! The Legend of Scrin Pipjaw - Ryerson Films
  • Chad Roberts - Plain White Tee - Independent

Best Performance in a Short Film - Young Actress 13-21

  • Megan Brown - Our Town - Arrowhead Productions
  • Taylor-Grace Davis - The Box - Topp Scot Productions
  • Adrienne Hicks - The Mary Contest - Independent
  • Jennifer Jolliff - On Becoming a Man - Brand New Day Productions
  • Laci Kay - The Lesson - Ooh La La Productions
  • Shannon Kummer - Mrs. Sweeney - Cagle/Kinmont Productions
  • Chanel Marriott - Penny Arcade - USC-Cinamatic Arts
  • Ruka Felicity Nagashima - Box of Hearts - Independent
  • Kalia Prescott - Sugar - J. Johnson Productions
  • Liv Southard - The Curse of the Un-Kissable Kid - MarrMark Productions
  • Sofie Uretsky - Naughty or Nice - York University

Best Performance in a Short Film - Young Actor 11-12

  • Brady Bryson - The Specifics - Immaginaire Films
  • Joshua Costea - Lord of the Guys - SFU
  • Brice Evan Fisher - Mothership - Independent
  • Reese Gonzales - White Shoe - Fotocomics Productions
  • Joseph Haag - The Curse of The Un-Kissable Kid - MarrMark Productions

Best Performance in a Short Film - Young Actress 11-12

  • Adanna Avon - The Mary Contest - Independent
  • Angelique Marion Berry - Anna's Wish - Mitchell Verigin Productions/G5 Films
  • Ava Cantrell - Above the 101 - Punching Bees Productions
  • Kylie Cast - Last Round - Percolating Pictures
  • Kaitlin Cheung - 13 Santas - T. Hansen Productions
  • Alyssa Brianne Miller - Mrs. Sweeney - Cagle-Kinmont Productions

Best Performance in a Short Film - Young Actor 10 and Under

  • Alexander Davis - Senior Drivers - Hayes Harris Productions
  • Richard Davis - To Look Away - Ryerson Short Feature
  • Zander Faden - Dirty Laundry - AFI
  • Zachary Haven - Mrs. Sweeney - Cagle/Kinmont Productions
  • Jakob Wedel - 1982 - Atom Films
  • Jonah Wineberg - Circles - Circle Productions

Best Performance in a Short Film - Young Actress 10 and Under

  • Allison Augustin - Clean Teeth Wednesdays - Boomerang Films
  • Giovanna Cappetta - Charity Case - Jnine Media
  • Maia Costea - Heny and Gloria - Burnaby
  • Emily Delahunty - Bike Tales - Chaconia Pictures
  • Erika Forest - Bike Tales - Chaconia Pictures
  • Peyton Kennedy - To Look Away - Ryerson Films
  • Madeline Lupi - American Autumn - Les Films Sur Mer

Best Performance in a TV Movie, Miniseries, Special or Pilot

Best Performance in a TV Movie, Miniseries, Special or Pilot - Young Actor

  • Kyle Harrison Breitkopf - Catch a Christmas Star - Hallmark Channel
  • Griffin Cleveland - Santa Switch - Hallmark Channel
  • Christian Distefano - Finding Christmas - Hallmark Channel
  • Sean Michael Kyer - Hats Off to Christmas - Hallmark Channel

Best Performance in a TV Movie, Miniseries, Special or Pilot - Young Actress

  • Ella Ballentine - Clara's Deadly Secret - Lifetime
  • Bianca D'Ambrosio - Marked - SyFy
  • Julia Lalonde - Catch a Christmas Star - Hallmark Channel
  • Madison McAleer - House of Versace - Lifetime
  • Savannah McReynolds - The Wrong Woman - Lifetime
  • Annie Thurman - Santa Switch - Hallmark Channel

Best Performance in a TV Series

Best Performance in a TV Series - Leading Young Actor

  • Keean Johnson - Spooksville - The Hub Network
  • Nathan McLeod - Life with Boys - Nickelodeon
  • Chandler Riggs - The Walking Dead - AMC

Best Performance in a TV Series - Leading Young Actress

  • Layla Crawford - The First Family - Entertainment Studios
  • Katie Douglas - Spooksville - The Hub Network
  • Chloe Lang - LazyTown - Nick Jr.
  • Olivia Scriven - Degrassi: The Next Generation - CTV

Best Performance in a TV Series - Supporting Young Actor

  • Tyree Brown - Parenthood - NBC
  • Max Burkholder - Parenthood - NBC
  • Maxim Knight - Falling Skies - TNT
  • Xolo Mariduena - Parenthood - NBC
  • McCarrie McCausland - Army Wives - Lifetime
  • Nick Purcha - Spooksville - The Hub Network
  • Albert Tsai - Trophy Wife - ABC

Best Performance in a TV Series - Supporting Young Actress

  • Morgan Taylor Campbell - Spooksville - The Hub Network
  • Isabella Cramp - The Neighbors - ABC
  • Alisha Newton - Heartland - CBC
  • Savannah Paige Rae - Parenthood - NBC

Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 17-21

  • Tajh Bellow - The First Family - Entertainment One
  • Evan Crooks - Grey's Anatomy - ABC
  • Austin Fryberger - Sam & Cat - Nickelodeon
  • Dominik Michon-Dagenais - 30 Vies - Radio-Canada (TV)

Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress 17-21

  • Laine MacNeil - R. L. Stine's The Haunting Hour - The Hub Network
  • Tiera Skovbye - Spooksville - The Hub Network
  • Siobhan Williams - Motive - ABC

Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 14-16

  • C.J. Berdahl - Shameless - Showtime
  • Matt Cornett - Southland - Turner Network
  • Joe DiGiovanni - Deadtime Stories - Nickelodeon
  • Zayne Emory - A.N.T. Farm - Disney Channel
  • Matthew J. Evans - Lab Rats - Disney XD
  • Christian Hutcherson - See Dad Run - Nickelodeon
  • Joey Luthman - A.N.T. Farm - Disney Channel
  • Owen Teague - NCIS: Los Angeles - CBS
  • Justin Tinucci - Trophy Wife - ABC

Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress 14-16

  • Lizze Broadway - Bones - FOX
  • Mandalynn Carlson - Scandal - ABC
  • Madison Leisle - Touch - FOX
  • Danika Yarosh - 1600 Penn - NBC

Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 11-13

  • Joshua Carlon - Sam & Cat - Nickelodeon
  • Jake Elliott - Kickin' It - Disney XD
  • Sam Humphreys - Seed - Rogers Media
  • Sean Michael Kyer - Spooksville - The Hub Network
  • Toby Nichols - American Horror Story - FX
  • Darien Provost - Package Deal - City TV

Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress 11-13

  • Tara-Nicole Azarian - Supreme Justice with Judge Karen - Entertainment Studios
  • Brielle Barbusca - Modern Family - ABC
  • Ava Cantrell - The Haunted Hathaways - Nickelodeon
  • Lexi DiBenedetto - Grey's Anatomy - ABC
  • Cameron Protzman - Mad Men - AMC
  • Rowan Rycroft - R. L. Stine's The Haunting Hour - The Hub Network
  • Paris Smith - Modern Family - ABC

Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 10 and Under

  • Raphael Alejandro - Almost Human - FOX
  • Felix Avitia - Bones - FOX
  • Thomas Barbusca - The New Normal - NBC
  • Tate Berney - Sons of Anarchy - FX
  • Kyle Harrison Breitkopf - Satisfaction - CTV
  • Christian Distefano - Murdoch Mysteries - CBC

Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress 10 and Under

  • Chiara D'Ambrosio - Legit - FX
  • Arcadia Kendal - Murdoch Mysteries - CBC
  • Kyla-Drew Simmons - How I Met Your Mother - CBS
  • Jena Skodje - R. L. Stine's The Haunting Hour - The Hub Network

Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor 17-21

  • Samuel Patrick Chu - Spooksville - The Hub Network
  • Brock Ciarelli - The Middle - ABC
  • Evan Crooks - The Carrie Diaries - CW
  • Harrison Houde - Spooksville - The Hub Network
  • Austin MacDonald - Life with Boys - Nickelodeon
  • Mikey Reid - Victorious - Nickelodeon

Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actress 17-21

  • Kelly Heyer - Raising Hope - FOX
  • Laine MacNeil - The Killing - AMC
  • Katlin Mastandrea - The Middle - ABC

Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor

  • LJ Benet - Dog with a Blog - Disney Channel
  • William Monette - 30 Vies - Radio-Canada (TV)
  • Nathan O'Toole - Vikings - History Channel
  • Brandon Soo Hoo - Supah Ninjas - Nickelodeon
  • Ethan Ross Wills - Granite Flats - BYU TV
  • Robbie Tucker - See Dad Run - Nickelodeon

Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actress

  • Jaylen Barron - Good Luck Charlie - Disney Channel
  • Kayla Maisonet - Dog with a Blog - Disney Channel
  • Haley Pullos - Instant Mom - Nick Jr.
  • Danika Yarosh - See Dad Run - Nickelodeon

Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor 10 and Under

  • Rio Mangini - Kickin' It - Disney XD
  • Cole Sand - Masters of Sex - Showtime
  • J.J. Totah - Jessie - Disney Channel

Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor

  • Jimmy Deshler - General Hospital - ABC
  • Daniel Polo - The Young and the Restless - CBS

Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress

  • Johnnie Ladd - The Young and the Restless - CBS
  • Haley Pullos - General Hospital - ABC
  • McKenna Roberts - The Young and the Restless - CBS
  • Brooklyn Rae Silzer - General Hospital - ABC

Outstanding Young Ensemble in a TV Series

  • Parenthood - NBC
  • Savannah Paige Rae, Tyree Brown, Max Burkholder, Xolo Maridueña
  • Spooksville - The Hub Network
  • Katie Douglas, Keean Johnson, Nick Purcha, Morgan Taylor Campbell

Best Performance in a Voice-Over Role

Best Performance in a Voice-Over Role - Young Actor

  • Jaden Betts - Doc McStuffins - Disney Channel
  • Zach Callison - Steven Universe - Cartoon Network
  • Devan Cohen - PAW Patrol - Nickelodeon
  • Christian Distefano - Peg + Cat - PBS
  • Jacob Ewaniuk - The Cat in the Hat Knows a Lot About That! - PBS

Best Performance in a Voice-Over Role - Young Actress

  • Sophia Ewaniuk - Ella the Elephant - Disney Channel
  • Bailey Gambertoglio - Bubble Guppies - Nickelodeon
  • Kallan Holley - PAW Patrol - Nickelodeon
  • Haley B. Powell - Imaginext Adventures - Fisher Price
  • Alexa Torrington - The Cat in the Hat Knows a Lot About That! - PBS

Best Performance in a DVD Film

Best Performance in a DVD Film - Young Actor

  • Austin Anderson - Wiener Dog Nationals - Inception Studios
  • Zach Callison - All American Christmas Carol - August Heart Entertainment
  • Julian Feder - Wiener Dog Nationals - Inception Studios
  • Darien Provost - Super Buddies - Disney
  • Brandon Tyler Russell - Wiener Dog Nationals - Inception Studios

Best Performance in a DVD Film - Young Actress

  • Caitlin Carmichael - Wiener Dog Nationals - Inception Studios
  • Ruka Felicity Nagashima - The Mark: Redemption - Eagle Films
  • Kenzie Pallone - Adventures of Bailey: A Night in Cowtown - Hungry Bear Productions

Best Web Performance

Best Web Performance - Young Actor

  • Kyle Agnew - Cowboys and Indians - Epiphany Pictures
  • Richard Davis - Kid's Town - Kid's Town Productions, Inc.
  • Jacob Ewaniuk - Kid's Town - Kid's Town Productions, Inc.
  • Brice Evan Fisher - CollegeHumor Originals - Botown Sound Productions
  • David Knoll - Kid's Town - Kid's Town Productions, Inc.
  • Joey Luthman - Chosen - Crackle.com

Best Web Performance - Young Actress

  • Caitlin Carmichael - Chosen - Crackle.com
  • Hannah Swain - Spirits - Woggle Box Entertainment
  • Brandi Alyssa Young - The Dark One - Insidious Set Productions

Best Performance in Live Theater

Best Performance in Live Theater - Young Actor

  • Caleb McLaughlin - The Lion King - Minskoff Theatre, New York
  • Matthew Nardozzi - Irving Berlin's America - Wayne YMCA, New Jersey
  • Grant Palmer - The Steward of Christendom - Mark Taper Forum, California
  • Quinn Van De Keere - The Christmas Coat - Forte Theatre, Vancouver

Best Performance in Live Theater - Young Actress

  • Ella Ballentine - Les Misérables - Princess of Wales Theatre, Toronto
  • Madison Brydges - Numbers - Winchester Theatre, Toronto
  • Saara Chaudry - Les Misérables - Princess of Wales Theatre, Toronto
  • Alexis Rosinsky - To Dream Again - The Spot Theatre, California
  • Jolie Vanier - Detention - Palmer Cultural Center, Switzerland

Special Awards

Outstanding Live Performance

★ Nate Nordine – Youngest performer in Cirque de la Symphonie

Maureen Dragone Scholarship Award

★ Inner-City Arts – Enriching the lives of children through art

Jackie Coogan Award

Contribution to Youth
★ Tina Jønk Christensen – Excellence in journalism celebrating young artists

Social Relations of Knowledge Institute Award

★ How It's Made – Science Channel