Young Artist Awards 1989

10th Young Artist Awards 1989

Motion Picture

Best Young Actor- Drama: Christian Bale - Empire of the Sun (Warner Bros)

Best Young Actress- Drama: Hayley Taylor Block - Touch of a Stranger (Raven Star)

Best Young Actor- Comedy or Fantasy: Corey Feldman - License to Drive (20th Century Fox),  Corey Haim - License to Drive (20th Century Fox)

Best Young Actress - Comedy or Fantasy:  Mayim Bialik - Beaches (Touchstone)

Best Young Actor - Horror or Mystery:  Lukas Haas - Lady in White (New Century Vista Film Company)

Best Young Actress - Horror or Mystery:  Kristy Swanson - Flowers in the Attic (New World Pictures)

Best Young Actor in a Student Film:  Ryan Leigh Lewis - Little Brother (USC)

Best Young Actress in a Student Film:  Jessica Leigh Hinds - Edifice Complex

Best Young Actor/Actress in a Film Made for Video:  Brandon Quintin Adams - Moonwalker (Warner Bros)

TV Special, TV Movie or Mini-Series

Best Young Actor:  Lukas Haas - A Place At The Table (NBC)

Best Young Actress:  Jenny Lewis - My Father, My Son (CBS)

Young Performer in a Television Series

Best Young Actor in a Nighttime Drama Series: Chad Allen - Our House (NBC)

Best Young Actress in a Nighttime Drama Series: Tonya Crowe - Knots Landing (CBS)

Best Young Actor Starring in a Television Comedy Series: Fred Savage - The Wonder Years (ABC)

Best Young Actress Starring in a Television Comedy Series:  Christina Applegate - Married... with Children (FOX TV)

Best Young Actor in a Daytime Drama Series: Michael Bays - Days of Our Lives (NBC)

Best Young Actress in a Daytime Drama Series:  Lauralee Bell - The Young and the Restless (CBS)

Best Young Actor Guest-Starring in a Drama or Comedy Series:  Chad Allen - My Two Dads (NBC)

Best Young Actress Guest-Starring in a Drama or Comedy Series:  Devon Odessa - Highway to Heaven (NBC)

Best Young Actor in a Featured, Co-Starring, Supporting, Recurring Role in a Comedy, Drama Series, or Special:  Hakeem Abdul-Samad - Amen (NBC)

Best Young Actress in a Featured, Co-Starring, Supporting, Recurring Role in a Comedy, Drama Series, or Special:  Danica McKellar - The Wonder Years (ABC)

Young Performer in Syndicated Television

Best Young Actor: Wil Wheaton - Star Trek: The Next Generation (Syndication)

Best Young Actress: Josie Davis - Charles in Charge (KTLA)

Best Young Actor Guest-Starring: Seth Green - The Facts of Life (NBC)

Best Young Actress Guest-Starring: Robin Lynn Heath - Superior Court (Warner Bros. Television)

Young Performer in Cable Television

Best Young Actor in a Cable Family Series: Christopher Crabb - Danger Bay (Disney Channel)

Best Young Actress in a Cable Family Series:  Kaleena Kiff - The New Leave It to Beaver (WTBS)

Best Young Actor in a Cable Family Show:  Justin Hinds - ABC Afterschool Special - Just a Regular Kid: An AIDS Story (ABC)

Best Young Actress in a Cable Family Show:  Jenny Lewis - A Friendship in Vienna (Disney Channel)

Young Performer Under 9 Years of Age

Best Young Actor: Brian Bonsall - Family Ties (NBC)

Best Young Actress: Thora - Purple People Eater (Anchor Bay Entertainment)

Best Young Actor/Actress: Mary-Kate and Ashley Olsen - Full House (ABC)

Young Performer in a Voice-Over Role

Best Young Actor:  Max Meier - Kissyfur (NBC)

Best Young Actress:  Soleil Moon Frye - It's Punky Brewster (NBC)

Young Ensemble Performance

Best Young Actor/Actress Ensemble in a Television Comedy, Drama Series, or Special

 The Cosby Show (NBC) - Malcolm-Jamal Warner, Tempestt Bledsoe, Keshia Knight Pulliam, Lisa Bonet, Sabrina Le Beauf, Geoffrey Owens, and Deon Richmond

Young Performer in Theater

Best Young Actor in Theater: Brice Beckham - Quirks (Cast Theater)

Best Young Actress in Theater: Tricia Cast - The Diary of Anne Frank (Jean De Basci Theater)

Most Promising Young Vocal Recording Artist

Actor: Henry Penzy

Actress: Tina Yothers

Best Family Television Entertainment

Best Family TV Special: A Very Brady Christmas

Best Family Television Series:  The Wonder Years (ABC)

Best New Television Series:  Roseanne (ABC)

Best Syndicated Family TV Comedy or Drama Series:  Star Trek: The Next Generation

Best Cable Family TV Comedy, Drama Series or Special:  Lessons To Remember (HBO)

Best Animation Series:  Garfield and Friends (Lee Mendelson)

Family Motion Picture Entertainment

Best Family Motion Picture: Animation or Fantasy:  Beetlejuice (WB)

Best Family Motion Picture: Comedy:  Batteries Not Included (Universal)

Best Family Motion Picture: Drama:  Empire of the Sun (Universal)

Teen-Age Choice for Best Horror Motion Picture:  A Nightmare on Elm Street IV: The Dream Master

Best Student Film:  Stead Fast Boy (AFI)

Youth In Film's Special Awards

Outstanding Young Stand-Up Comic:  Scott Nemes

Youngest Achiever in Business and Entertainment:  Randy Miller

Former Child Star Life Achievement Award:  Barry Williams of The Brady Bunch

The Micheal Landon Award

Outstanding Contribution To Youth Through Television: The young cast of Stand and Deliver

The Jackie Coogan Award

Outstanding Contribution to Youth Through Entertainment:  William Hanna and Joseph Barbera

Best Foreign Film:  Pelle the Conqueror (Denmark)

Best Young Actor in a Foreign Film:  Pelle Hvenegaard (Denmark) - For his role in Pelle the Conqueror

Best Young Actress in a Foreign Film: Vanessa Guedj (France) - For her role in Le Grand Chemin