Streamy Awards 2013

Streamy Awards 2013

Date February 17, 2013
Venue Hollywood Palladium
Location Los Angeles, California

Streamy Awards 2013 Nominees and Winners

Series of the Year (Audience Choice Award)

  • MyMusic
  • The Lizzie Bennet Diaries
  • The Young Turks
  • Halo 4: Forward Unto Dawn
  • SourceFed - Winner
  • Visto Bueno
  • Husbands
  • Bro Team Pill
  • Red vs Blue
  • Kids React

Personality of the Year (Audience Choice Award)

  • Ashley Clements
  • The Fine Bros
  • SMOSH
  • Mary Kate Wiles
  • Ryan Higa
  • Chester See
  • Bernie Su
  • Brad Bell
  • Megan and Liz
  • Grace Helbig - Winner

Best Direction

  • Mike Diva, Mike Diva Presents
  • Benny and Rafi Fine, MyMusic
  • Jon Avnet, Jan
  • Drew Daywalt, Black Box TV
  • Stewart Hendler, H+ The Digital Series - Winner

Best Writing - Comedy

  • Felicia Day, The Guild
  • Peter Shukoff and Lloyd Ahlquist, Epic Rap Battles of History
  • Spencer Grove, The Annoying Orange
  • Bernie Su, The Lizzie Bennet Diaries - Winner
  • Benny and Rafi Fine, MyMusic

Best Writing - Drama

  • Christopher Kubasik, The Booth at the End
  • Susan Miller, Tina Cesa Ward, Anyone But Me
  • Todd and Aaron Helbing, Halo 4: Forward Unto Dawn
  • Vlad Baranovsky, Yuri Baranovsky, Leap Year
  • Tony Valenzuela, Black Box TV - Winner

Best Ensemble Cast

  • Burning Love - Winner
  • Cybergeddon
  • Epic Meal Time
  • The Lizzie Bennet Diaries
  • Video Game High School

Best Male Performance - Drama

  • Xander Berkeley, The Booth at the End - Winner
  • Ben Samuel, Battleground
  • Jackson Rathbone, Aim High
  • Olivier Martinez, Cybergeddon
  • Tom Green, Halo 4: Forward Unto Dawn

Best Female Performance - Drama

  • Rachael Hip-Flores, Anyone But Me
  • Troian Bellisario, Lauren
  • Alison Haislip, Battleground
  • Anna Popplewell, Halo 4: Forward Unto Dawn
  • Missy Peregrym, Cybergeddon - Winner

Best Drama Series

  • Lauren
  • Anyone But Me
  • The Booth at the End
  • RUNAWAYS
  • Halo 4: Forward Unto Dawn - Winner

Best Action or Sci-Fi Series

  • H+ The Digital Series - Winner
  • DR0NE
  • Halo 4: Forward Unto Dawn
  • Bite Me
  • Clutch

Best Comedy Series

  • Burning Love - Winner
  • The Lizzie Bennet Diaries
  • SMOSH
  • MyMusic
  • PrisonPals

Best Non-Fiction or Reality Series

  • Kids React - Winner
  • K-Town
  • Shaytards
  • Ultimate Surprises
  • California On

Best Branded Entertainment Series

  • Chasing with Steve Aoki
  • Cliffsnotes Films
  • Cybergeddon
  • Leap Year - Winner
  • Stories of Inclusive Innovation

Best First-Person Series

  • The Flog
  • iJustine
  • The Philip DeFranco Show
  • Ryan Higa
  • DailyGrace - Winner

Best Derivative Series

  • 30 Rock Presents: The Donaghy Files
  • Parks and Recreation: April and Andy’s Road Trip
  • The Walking Dead “Cold Storage” - Winner
  • Breakout Kings: Shrink Rapt
  • HOUSE OF LIES: FRIDAYS AT GALWEATHER

Best News and Culture Series

  • The Philip DeFranco Show - Winner
  • SourceFed
  • Larry King Now
  • The Young Turks
  • VICE News

Best Production Design

  • Kasra Farahani, Halo 4: Forward Unto Dawn - Winner
  • Rachel Myers, Video Game High School
  • Andres Cubillan, H+ The Digital Series
  • Lindsey Stirling, Lindsey Stirling
  • Greg Aronowitz and Alynne Schripsema, MyMusic

Best Cinematography

  • Sean Stiegemeier, DR0NE
  •  
  • Nick Schrunk, Red Bull Moments
  • Brett Pawlak, H+ The Digital Series
  • Brett Pawlak, Halo 4: Forward Unto Dawn - Winner
  • Benjamin Kantor, Husbands

Best Use of Fashion & Design

  • Mary Gutfleisch aka MaryDoodles, Epic Rap Battles of History - Winner
  • The League of S.T.E.A.M., Adventures of The League of S.T.E.A.M.
  • Elaine Montalvo, Remixed
  • Kristin Ingram, The Guild
  • Cici Anderson and Catherine Elhoffer, MyMusic

Best Male Performance - Comedy

  • Ken Marino, Burning Love - Winner
  • Amir Blumenfeld, Jake and Amir
  • Jeff Lewis, The Jeff Lewis 5-Minute Comedy Hour
  • Brad Bell, Husbands
  • Ryan Welsh, Bite Me

Best Female Performance - Comedy

  • Hannah Hart, My Drunk Kitchen - Winner
  • Kristen Bell, Burning Love
  • Alessandra Torresani, Husbands
  • Ashley Clements, The Lizzie Bennet Diaries
  • Julia Cho, The Lizzie Bennet Diaries

Best Host

  • Toby Turner, Tobuscus
  • Mark Malkoff, Celebrity Sleepovers
  • Larry King, Larry King Now
  • KassemG, California On - Winner
  • Luke Reichle, Secrets of the Red Carpet

Best Online Musician

  • DeStorm, DeStorm
  • Peter Shukoff, Epic Rap Battles of History - Winner
  • Mike Tompkins, DUBSTEP A Capella Remix by Mike Tompkins
  • Lindsey Stirling, Lindsey Stirling
  • Chester See, Chester See

Best Guest Appearance

  • Blake Griffin, Book Club
  • Eliza Dushku, Leap Year
  • Ken Jeong, Burning Love - Winner
  • Felicia Day, MyMusic
  • Joss Whedon, Husbands

Best Original Song

  • Alex Goot: “Lightning”, Alex GootMegan Mace, Elizabeth Mace, Rob Hawkins, Martin Johnson: “
  • Bad For Me”, Megan and LizKurt Hugo Schneider: “Run to Me”, RUNAWAYS
  • Peter Shukoff, Lloyd Ahlquist: “Steve Jobs vs. Bill Gates”,Epic Rap Battles of History - Winner
  • Elizabeth Chan: “A Christmas Song”, Failure Cub

Best Animated Series

  • Tom Hanks’ Electric City - Winner
  • Dinosaur Office
  • Dick Figures
  • Oishi High School Battle
  • Red vs Blue

Best DIY or How-To Series

  • Do It, Gurl
  • FPSRussia
  • Lauren Conrad’s Crafty Creations
  • Masterclass - Winner
  • Common Man Cocktails

Best Live Event

  • Jay-Z Live From Barclays Center
  • Red Bull Stratos - Winner
  • SourceFed: #PDSLive 2012 Election Night Coverage
  • Bill Maher: CrazyStupidPolitics Live From Silicon Valley
  • Coca-Cola Red Carpet Live! @ The 2011 AMAs

Best Live Series

  • What’s Trending with Shira Lazar - Winner
  • SourceFed
  • My Damn Channel LIVE
  • HuffPost Live
  • Secrets of the Red Carpet

Best Music Series

  • Epic Rap Battles of History - Winner
  • AOL Sessions
  • Songify This; Songify the News
  • Decoded
  • VEVO GO Shows

Best International Series

  • Live in Chelsea
  • Travel Story - Winner
  • MxM – Mexico Around The World
  • Visto Bueno
  • PrisonPals

Best Interactive Program

  • Chevy Sonic “Bungee Stunt”
  • Star Wars Uncut: The Empire Strikes Back
  • Dirty Work
  • Beckinfield
  • The Lizzie Bennet Diaries - Winner

Best Editing

  • Nathan Zellner, Red vs.Blue
  • Blake Calhoun, Continuum
  • Michael Louis Hill, Halo 4: Forward Unto Dawn - Winner
  • Butcher Editorial, David Henegar, Ray Daniels, Daybreak
  • Benny and Rafi Fine and Team, MyMusic

Best Visual Effects

  • Oliver Hotz, Matthew A. Rubin, DR0NE - Winner
  • John Godfrey, Bite Me
  • David Ebner, 10,000 DAYS
  • William Hyler, MyMusic
  • Tim Kendall, Book Club

Best Choreography

  • Keone Madrid, Mari Madrid, Harry Shum, Jr., Galen Hooks,Remixed
  • Lindsey Stirling, Lindsey Stirling - Winner
  • Hisonni Johnson, Fight Night Legacy
  • Brian Friedman, Masterclass
  • Kathryn Burns, MyMusic