Satellite Awards 2014

Date: February 23, 2014

Location: Los Angeles, United States

Satellite Awards 2014 Nominees and Winners

Motion Picture

  • 12 Years a Slave - Winner
  • All Is Lost
  • American Hustle
  • Blue Jasmine
  • Captain Phillips
  • Gravity
  • Inside Llewyn Davis
  • Philomena
  • Saving Mr. Banks
  • The Wolf of Wall Street

Director

  • Woody Allen (Blue Jasmine)
  • Ethan Coen, Joel Coen (Inside Llewyn Davis)
  • Alfonso Cuaron (Gravity)
  • Paul Greengrass (Captain Phillips)
  • Ron Howard (Rush)
  • Steve McQueen (12 Years a Slave) - Winner
  • David O. Russell (American Hustle)
  • Martin Scorsese (The Wolf of Wall Street)

Actress in a Motion Picture

  • Amy Adams (American Hustle)
  • Cate Blanchett (Blue Jasmine) - Winner
  • Sandra Bullock (Gravity)
  • Judi Dench (Philomena)
  • Adèle Exarchopoulos (Blue Is the Warmest Color)
  • Julia Louis-Dreyfus (Enough Said)
  • Meryl Streep (August: Osage County)
  • Emma Thompson (Saving Mr. Banks)

Actor in a Motion Picture

Actress in a Supporting Role

  • Sally Hawkins (Blue Jasmine)
  • Jennifer Lawrence (American Hustle)
  • Lupita Nyong’o (12 Years a Slave)
  • Julia Roberts (August: Osage County)
  • Léa Seydoux (Blue Is the Warmest Color)
  • June Squibb (Nebraska) - Winner
  • Emily Watson (The Book Thief)
  • Oprah Winfrey (Lee Daniels’ The Butler)

Actor in a Supporting Role

  • Bradley Cooper (American Hustle)
  • Michael Fassbender (12 Years a Slave)
  • Harrison Ford (42)
  • Ryan Gosling (The Place Beyond the Pines)
  • Jake Gyllenhaal (Prisoners)
  • Tom Hanks (Saving Mr. Banks)
  • Casey Affleck (Out of the Furnace)
  • Jared Leto (Dallas Buyers Club) - Winner

Motion Picture, Animated or Mixed Media

  • Cloudy With a Chance of Meatballs 2
  • The Croods
  • Epic
  • Ernest & Celestine
  • Frozen
  • Monsters University
  • Turbo
  • The Wind Rises - Winner

Motion Picture, Documentary

  • 20 Feet from Stardom
  • The Act of Killing
  • After Tiller
  • American Promise
  • Blackfish - Winner
  • Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie
  • Sound City
  • The Square
  • Stories We Tell
  • Tim’s Vermeer

Screenplay, Original

  • David O. Russell, Eric Singer (American Hustle) - Winner
  • Woody Allen (Blue Jasmine)
  • Nicole Holofcener (Enough Said)
  • Spike Jonze (Her)
  • Ethan Coen, Joel Coen (Inside Llewyn Davis)
  • Kelly Mareel, Sue Smith (Saving Mr. Banks)

Screenplay, Adapted

  • John Ridley (12 Years a Slave)
  • Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater (Before Midnight)
  • Billy Ray (Captain Phillips)
  • Peter Berg (Lone Survivor)
  • Steve Coogan, Jeff Pope (Philomena) - Winner
  • Terence Winter (The Wolf of Wall Street)

Original Score

  • Hans Zimmer (12 Years a Slave)
  • John Williams (The Book Thief)
  • Steven Price (Gravity) - Winner
  • Arcade Fire (Her)
  • Alexandre Desplat (Philomena)
  • Theodore Shapiro (The Secret Life of Walter Mitty)

Original Song

  • "Happy" (Despicable Me 2)
  • "Let It Go" (Frozen)
  • "Young and Beautiful" (The Great Gatsby) - Winner
  • "I See Fire" (The Hobbit: The Desolation Of Smaug)
  • "Please Mr. Kennedy" (Inside Llewyn Davis)
  • "So You Know What It’s Like" (Short Term 12)

Cinematography

  • Sean Bobbitt (12 Years A Slave)
  • Emmanuel Lubezki (Gravity)
  • Bruno Delbonnel (Inside Llewyn Davis) - Winner
  • Roger Deakins (Prisoners)
  • Anthony Dod Mantle (Rush)
  • Stuart Dryburgh (The Secret Life of Walter Mitty)

Visual Effects

  • Robert Munroe, Colin Davies, Brendon O’Dell (All Is Lost)
  • Markus Manninen, Matt Baer (The Croods)
  • Tim Webber, Charles Howell, Chris Lawrence (Gravity) - Winner
  • Scott Stokdyk, Troy Saliba, James Schwalm (Oz the Great and Powerful)
  • Jody Johnson, Mark Hodgkins, Antoine Moulineau (Rush)
  • Scott Farrar, Andrew R. Jones, Jessica Norman, and Matt Johnson (World War Z)

Film Editing

  • Joe Walker (12 Years a Slave)
  • Jay Cassidy, Crispin Struthers (American Hustle) - Winner
  • Alfonso Cuaron, Mark Sanger (Gravity)
  • Joel Cox, Gary D. Roach (Prisoners)
  • Daniel P. Hanley, Mike Hill (Rush)
  • Thelma Schoonmaker (The Wolf of Wall Street)

Sound (Editing and Mixing)

  • Steve Boeddeker, Richard Hymns, Brandon Proctor (All Is Lost)
  • Oliver Tarney, Chris Burdon, Mark Taylor (Captain Phillips)
  • Craig Berkey, Dave Whitehead, David Husby, and Christopher Scarabosio (Elysium)
  • CGlenn Freemantle, Niv Adiri, Skip Lievsey (Gravity) - Winner
  • Skip Lievsay, Paul Urmson, Igor Nikolic (Inside Llewyn Davis)
  • Danny Hambrook, Frank Kruse, Markus Stemler (Rush)

Art Direction & Production Design

  • Catherine Martin, Beverly Dunn (The Great Gatsby) - Winner
  • Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald (The Invisible Woman)
  • Tim Galvin, Diane Lederman (Lee Daniels’ The Butler)
  • Robert Stromberg, Nancy Haigh (Oz the Great and Powerful)
  • Mark Digby, Patrick Rolfe (Rush)
  • Michael Corenblith, Lauren E. Polizzi (Saving Mr. Banks)

Costume Design

  • Patricia Norris (12 Years a Slave)
  • Catherine Martin (The Great Gatsby)
  • Michael O’Connor (The Invisible Woman) - Winner
  • Gary Jones (Oz the Great and Powerful)
  • Julian Day (Rush)
  • Daniel Orlandi (Saving Mr. Banks)