Satellite Awards 2012

Date: 16, December, 2012

Venue: Intercontinental Hotel

Location: Los Angeles, United States

Satellite Awards 2012 Nominess & Winners

Best Film

  • Argo
  • Beasts of the Southern Wild
  • Les Misérables
  • Life of Pi
  • Lincoln
  • Moonrise Kingdom
  • The Sessions
  • Silver Linings Playbook - Winner
  • Skyfall
  • Zero Dark Thirty

Best Director

  • Ben Affleck – Argo
  • Kathryn Bigelow – Zero Dark Thirty
  • Kim Ki-duk – Pieta
  • Ben Lewin – The Sessions
  • David O. Russell – Silver Linings Playbook - Winner
  • Steven Spielberg – Lincoln

Best Actor

  • Bradley Cooper – Silver Linings Playbook - Winner
  • Daniel Day-Lewis – Lincoln
  • John Hawkes – The Sessions
  • Hugh Jackman – Les Misérables
  • Joaquin Phoenix – The Master
  • Omar Sy – The Intouchables
  • Denzel Washington – Flight

Best Actress.

  • Laura Birn – Purge
  • Jessica Chastain – Zero Dark Thirty
  • Émilie Dequenne – Our Children
  • Keira Knightley – Anna Karenina
  • Jennifer Lawrence – Silver Linings Playbook - Winner
  • Laura Linney – Hyde Park on Hudson
  • Emmanuelle Riva – Amour

Best Supporting Actor

  • Javier Bardem – Skyfall - Winner
  • Robert De Niro – Silver Linings Playbook
  • John Goodman – Flight
  • Phillip Seymour Hoffman – The Master
  • Tommy Lee Jones – Lincoln
  • Eddie Redmayne – Les Misérables

Best Supporting Actress

  • Amy Adams – The Master
  • Samantha Barks – Les Misérables
  • Judi Dench – Skyfall
  • Helene Florent – Café de Flore
  • Anne Hathaway – Les Misérables - Winner
  • Helen Hunt – The Sessions

Best Original Screenplay

  • Flight – John Gatins
  • The Intouchables – Eric Toledano & Olivier Nakache
  • The Master – Paul Thomas Anderson
  • Moonrise Kingdom – Wes Anderson and Roman Coppola
  • Pieta – Kim Ki-duk
  • Zero Dark Thirty – Mark Boal - Winner

Best Adapted Screenplay

  • Anna Karenina – Tom Stoppard
  • Argo – Chris Terrio
  • Life Of Pi – David Magee - Winner
  • Lincoln – Tony Kushner, John Logan & Paul Webb
  • Silver Linings Playbook – David O. Russell
  • The Sessions – Ben Lewin

Best Animated or Mixed Media Film

  • Brave
  • Frankenweenie
  • Ice Age: Continental Drift
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • ParaNorman
  • Rise of the Guardians - Winner
  • Wreck-It Ralph

Best Foreign Language Film

  • Amour (Austria)
  • Beyond the Hills (Romania)
  • A Separation (Iran)
  • Caesar Must Die (Italy)
  • The Intouchables (France) - Winner
  • Kon-Tiki (Norway)
  • Our Children (Belgium)
  • Pieta (South Korea)
  • A Royal Affair – (Denmark)
  • War Witch (Canada)

Best Documentary Film

  • Ai Weiwei: Never Sorry
  • The Central Park Five
  • Chasing Ice - Winner
  • The Gatekeepers
  • Marina Abramović: The Artist is Present
  • The Pruitt-Igoe Myth
  • Searching for Sugar Man
  • West of Memphis

Best Cinematography

  • Anna Karenina – Seamus McGarvey
  • Beasts of the Southern Wild – Ben Richardson
  • Life of Pi – Claudio Miranda - Winner
  • Lincoln – Janusz Kamiński
  • The Master – Mihai Malăimare Jr.
  • Skyfall – Roger Deakins

Best Original Score

  • Anna Karenina – Dario Marianelli
  • Argo – Alexandre Desplat - Winner
  • Beasts of the Southern Wild – Benh Zeitlin and Dan Romer
  • Lincoln – John Williams
  • The Master – Johnny Greenwood
  • Skyfall – Thomas Newman

Best Original Song

  • “Learn Me Right” – Brave
  • "Bridge of Light" – Happy Feet Two
  • "Gathering Stories" – We Bought a Zoo
  • "Hello Hello" – Gnomeo and Juliet
  • "Life's a Happy Song" – The Muppets
  • "Man or Muppet" – The Muppets

Best Visual Effects

Flight

  • Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Super 8
  • Transformers: Dark of the Moon
  • War Horse

Best Art Direction and Production Design

Lincoln

  • Anonymous
  • Faust
  • Hugo
  • Mysteries of Lisbon
  • Water for Elephants

Best Film Editing

Silver Lining Playbook

  • The Descendants
  • Drive
  • Shame
  • War Horse
  • Warrior

Best Sound (Editing and Mixing)

Les Miserables

  • Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
  • Super 8
  • Transformers: Dark of the Moon
  • The Tree of Life
  • War Horse

Best Costume Design

  • Les Misérables
  • Anna Karenina
  • Lincoln
  • A Royal Affair -Winner
  • Cloud Atlas

Best Ensemble (Cast)

Les Miserábles

  • Hugh Jackman
  • Anne Hathaway
  • Russel Crowe, 
  • Amanda Seyfried, 
  • Eddie Redmayne, 
  • Samantha Barks, 
  • Helena Bonham Carter,
  • Sacha Baron Cohen