Satellite Awards 2008

Top 10 films

  • Ballast
  • Changeling
  • Doubt
  • The Dark Knight
  • Frost/Nixon
  • Frozen River
  • Milk
  • The Reader
  • Revolutionary Road
  • Slumdog Millionaire

Film categories

Best Film - Drama

Slumdog Millionaire

  • Frost/Nixon
  • Frozen River
  • Milk
  • The Reader
  • Revolutionary Road

Best Film - Musical or Comedy

Happy-Go-Lucky

  • Choke
  • In Bruges
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Tropic Thunder
  • Vicky Cristina Barcelona

Best Foreign Language Film

Gomorrah • Italy

  • Caramel • France/Lebanon
  • The Class (Entre les murs) • France
  • Let the Right One In (Låt den rätte komma in) • Sweden
  • Reprise • Norway
  • Sangre de mi sangre • Argentina

Best Documentary Film

Anita O'Day: The Life of a Jazz Singer
Man on Wire

  • Encounters at the End of the World
  • Pray the Devil Back to Hell
  • Religulous
  • Waltz with Bashir (Vals im Bashir)

Best Actor - Drama

Richard Jenkins - The Visitor

Best Actor - Musical or Comedy

Ricky Gervais - Ghost Town

  • Josh Brolin - W.
  • Michael Cera - Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Brendan Gleeson - In Bruges
  • Sam Rockwell - Choke
  • Mark Ruffalo - The Brothers Bloom

Best Actress - Drama

Angelina Jolie - Changeling

  • Anne Hathaway - Rachel Getting Married
  • Melissa Leo - Frozen River
  • Meryl Streep - Doubt
  • Kristin Scott Thomas - I've Loved You So Long (Il y a longtemps que je t'aime)
  • Kate Winslet - The Reader

Best Actress - Musical or Comedy

Sally Hawkins - Happy-Go-Lucky

  • Kat Dennings - Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Catherine Deneuve - A Christmas Tale (Un conte de Noël)
  • Lisa Kudrow - Kabluey
  • Debra Messing - Nothing Like the Holidays
  • Meryl Streep - Mamma Mia!

Best Supporting Actor

Michael Shannon - Revolutionary Road

  • Robert Downey, Jr. - Tropic Thunder
  • James Franco - Milk
  • Philip Seymour Hoffman - Doubt
  • Heath Ledger - The Dark Knight (posthumous)
  • Rade Sherbedgia - Fugitive Pieces

Best Supporting Actress

Rosemarie DeWitt - Rachel Getting Married

  • Penélope Cruz - Elegy
  • Angelica Huston - Choke
  • Beyoncé Knowles - Cadillac Records
  • Sophie Okonedo - The Secret Life of Bees
  • Emma Thompson - Brideshead Revisited

Best Director

Danny Boyle - Slumdog Millionaire

    Stephen Daldry - The Reader
  • Ron Howard - Frost/Nixon
  • Thomas McCarthy - The Visitor
  • Christopher Nolan - The Dark Knight
  • Gus Van Sant - Milk

Best Animated or Mixed Media Film

WALL-E

  • Bolt
  • Horton Hears a Who!
  • The Sky Crawlers
  • The Tale of Despereaux
  • Waltz with Bashir (Vals im Bashir)

Best Art Direction and Production Design

Australia

  • Brideshead Revisited
  • City of Ember
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Duchess
  • Revolutionary Road

Best Cinematography

Australia

  • Brideshead Revisited
  • Changeling
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Duchess
  • Snow Angels

Best Costume Design

The Duchess

  • Australia
  • Brideshead Revisited
  • City of Ember
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Sex and the City

Best Editing

Iron Man

  • Australia
  • The Dark Knight
  • Frost/Nixon
  • Quantum of Solace
  • Slumdog Millionaire

Best Original Score

Slumdog Millionaire - A.R. Rahman

  • Australia - David Hirschfelder
  • Horton Hears a Who! - John Powell
  • Milk - Danny Elfman
  • Quantum of Solace - David Arnold
  • WALL-E - Thomas Newman

Best Original Song

"Another Way to Die" - Quantum of Solace

  • "By the Boab Tree" - Australia
  • "If the World" - Body of Lies
  • "Jai Ho" - Slumdog Millionaire
  • "Down to Earth" - WALL-E
  • "The Wrestler" - The Wrestler

Best Screenplay - Adapted

Frost/Nixon - Peter Morgan

  • The Curious Case of Benjamin Button - Eric Roth and Robin Swicord
  • Doubt - John Patrick Shanley
  • Elegy - Philip Roth
  • The Reader - David Hare
  • Revolutionary Road - Justin Haythe
  • Slumdog Millionaire - Simon Beaufoy

Best Screenplay - Original

The Visitor - Thomas McCarthy

  • Australia - Baz Luhrmann
  • Frozen River - Courtney Hunt
  • Milk - Dustin Lance Black
  • Seven Pounds - Grant Nieporte

Best Sound (Mixing and Editing)

The Dark Knight

  • Australia
  • The Day the Earth Stood Still
  • Iron Man
  • Quantum of Solace

Best Visual Effects

Australia

  • The Dark Knight
  • The Day the Earth Stood Still
  • Iron Man
  • Quantum of Solace

Television categories

Best Series - Drama

Dexter

  • Brotherhood
  • In Treatment
  • Life on Mars
  • Mad Men
  • Primeval

Best Series - Musical or Comedy

Tracey Ullman's State of the Union

  • 30 Rock
  • The Colbert Report
  • It's Always Sunny in Philadelphia
  • Pushing Daisies
  • Skins

Best Miniseries

Cranford

  • John Adams
  • The Last Enemy

Best TV Film

Filth: The Mary Whitehouse Story

  • The Memory Keeper's Daughter
  • Bernard and Doris
  • God on Trial
  • Recount
  • 24: Redemption

Best Actor - Drama Series

Bryan Cranston - Breaking Bad

  • Gabriel Byrne - In Treatment
  • Michael C. Hall - Dexter
  • Jon Hamm - Mad Men
  • Jason Isaacs - Brotherhood
  • David Tennant - Doctor Who

Best Actor - Musical or Comedy Series

Justin Kirk - Weeds

  • Alec Baldwin - 30 Rock
  • Danny DeVito - It's Always Sunny in Philadelphia
  • David Duchovny - Californication
  • Jonny Lee Miller - Eli Stone
  • Lee Pace - Pushing Daisies

Best Actor - Miniseries or TV Film

Paul Giamatti - John Adams

  • Benedict Cumberbatch - The Last Enemy
  • Ralph Fiennes - Bernard and Doris
  • Stellan Skarsgård - God on Trial
  • Kevin Spacey - Recount
  • Tom Wilkinson - Recount

Best Actress - Drama Series

Anna Paquin - True Blood

  • Glenn Close - Damages
  • Kathryn Erbe - Law and Order: Criminal Intent
  • Holly Hunter - Saving Grace
  • Sally Field - Brothers and Sisters
  • Kyra Sedgwick - The Closer

Best Actress - Musical or Comedy Series

Tracey Ullman - Tracey Ullman's State of the Union

  • Christina Applegate - Samantha Who?
  • America Ferrera - Ugly Betty
  • Tina Fey - 30 Rock
  • Julia Louis-Dreyfus - The New Adventures of Old Christine
  • Mary-Louise Parker - Weeds

Best Actress - Miniseries or TV Film

Judi Dench - Cranford

  • Jacqueline Bisset - An Old Fashioned Thanksgiving
  • Laura Linney - John Adams
  • Phylicia Rashad - A Raisin in the Sun
  • Susan Sarandon - Bernard and Doris
  • Julie Walters - Filth: The Mary Whitehouse Story

Best Supporting Actor - Series, Miniseries or TV Film

Nelsan Ellis - True Blood

  • Zeljko Ivanek - Damages
  • Harvey Keitel - Life on Mars
  • John Noble - Fringe
  • John Slattery - Mad Men
  • Jimmy Smits - Dexter

Best Supporting Actress - Series, Miniseries or TV Film

Fionnula Flanagan - Brotherhood

  • Kristin Chenoweth - Pushing Daisies
  • Laura Dern - Recount
  • Sarah Polley - John Adams
  • Dianne Wiest - In Treatment
  • Chandra Wilson - Grey's Anatomy