Home

Grammy Awards

Grammy Awards Categories
Grammy Awards Alternative Field Grammy Awards Blues Field Grammy Awards Children Field
Grammy Awards Comedy Field Grammy Awards Composing Field Grammy Awards Country Field
Grammy Awards Dance Field Grammy Awards Disco Field Grammy Awards Film/Tv Field
Grammy Awards Folk Field Grammy Awards General Field Grammy Awards Gospel Field
Grammy Awards Historical Field Grammy Awards Jazz Field Grammy Awards Latin Field
Grammy Awards Musical Show Field Grammy Awards Music Video Field Grammy Awards Packaging Field
Grammy Awards Polka Field Grammy Awards Pop Field Grammy Awards Production Field
Grammy Awards Rap Field Grammy Awards R & B Field Grammy Awards Reggae Field
Grammy Awards Rock Field Grammy Awards Special Fields Grammy Awards Spoken Field
Grammy Awards Surround Sound Grammy Awards Traditional Field Grammy Awards World Field

Award winners:

* Record of the Year
o Brian Eno, Daniel Lanois (producers), Steve Lillywhite, Richard Rainey (engineers/mixers) & U2 for Beautiful Day

* Album of the Year
o Walter Becker, Donald Fagen (producers), Phil Burnett, Roger Nichols, Elliot Scheiner (engineers/mixers) & Steely Dan for Two Against Nature

* Song of the Year
o U2 for Beautiful Day

* Best New Artist
o Shelby Lynne

Alternative

* Best Alternative Music Album
o Nigel Godrich (producer & engineer/mixer) & Radiohead (producer & artist) for Kid A

Blues

* Best Traditional Blues Album
o Simon Climie (producer), Alan Douglas (engineer), Eric Clapton (producer & artist) & B. B. King for Riding With the King
* Best Contemporary Blues Album
o Tony Braunagel (producer), Joe McGrath, Terry Becker (engineers/mixers), Taj Mahal & the Phantom Blues Band for Shoutin' In Key

Children's

* Best Musical Album for Children
o Joseph Miskulin (engineer/mixer & producer), Dan Rudin & Brent Truitt (engineers/mixers) & Riders in the Sky for Woody's Roundup: A Rootin' Tootin' Collection of Woody's Favorite Songs
* Best Spoken Word Album for Children
o David Rapkin (producer) & Jim Dale for Harry Potter and the Goblet of Fire

Classical

* Best Orchestral Performance
o Stephen Johns (producer), Mike Clements (engineer), Sir Simon Rattle (conductor) & the Berliner Philharmonic for Mahler: Sym. No. 10
* Best Classical Vocal Performance
o Christopher Raeburn (producer), Jonathan Stokes (engineer), Cecilia Bartoli & Il Giardino Armonico for The Vivaldi Album (Dell'aura al sussurrar; Alma oppressa, Etc.)
* Best Opera Recording
o Martin Sauer (producer), Jean Chatauret (engineer), Kent Nagano (conductor), Kim Begley, Dietrich Fischer-Dieskau, Dietrich Henschel, Markus Hollop, Eva Jenis, Torsten Kerl & the Orchestre de l'Opera Nationale de Lyon for Busoni: Doktor Faust
* Best Choral Performance
o Karen Wilson (producer), Don Harder (engineer), Helmuth Rilling (conductor) & the Oregon Bach Festival Orchestra & Chorus for Penderecki: Credo
* Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)
o Grace Row (producer), Charles Harbutt (engineer), Roger Norrington (conductor), Joshua Bell & the London Philharmonic for Maw: Violin Concerto
* Best Instrumental Soloist Performance (without orchestra)
o Tobias Lehmann (producer), Jens Schünemann (engineer) & Sharon Isbin for Dreams of a World (Works of Lauro, Ruiz-Pipo, Duarte, Etc.)
* Best Small Ensemble Performance (with or without conductor)
o Christian Gausch (producer), Wolf-Dieter Karwatky (engineer) & the Orpheus Chamber Orchestra for Shadow Dances (Stravinsky Miniatures - Tango; Suite No. 1; Octet, etc.)
* Best Chamber Music Performance
o Da-Hong Seetoo, Max Wilcox (producers & engineers) & the Emerson String Quartet for Shostakovich: The String Quartets
* Best Classical Contemporary Composition
o George Crumb (composer) & Thomas Conlin for Crumb: Star-Child
* Best Classical Album
o Da-Hong Seetoo & Max Wilcox (producers & engineers) & the Emerson String Quartet for Shostakovich: The String Quartets
* Best Classical Crossover Album
o Steven Epstein (producer), Richard King (engineer), Yo-Yo Ma, Edgar Meyer & Mark O'Connor for Appalachian Journey

Composing and arranging

* Best Instrumental Composition
o John Williams (composer) for Theme From Angela's Ashes
* Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
o Randy Newman (songwriter) for When She Loved Me (From Toy Story 2) performed by Sarah McLachlan
* Best Score Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
o Bill Bernstein, Thomas Newman (producers), Dennis Sands, Thomas Newman (engineers) & Thomas Newman (composer) for American Beauty
* Best Instrumental Arrangement
o Chick Corea (arranger) for Spain for Sextet & Orchestra
* Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
o Vince Mendoza (arranger) for Both Sides Now performed by Joni Mitchell

Country

* Best Female Country Vocal Performance
o Faith Hill for Breathe
* Best Male Country Vocal Performance
o Johnny Cash for Solitary Man
* Best Country Performance by a Duo or Group with Vocal
o Asleep at the Wheel for Cherokee Maiden
* Best Country Collaboration with Vocals
o Faith Hill & Tim McGraw for Let's Make Love
* Best Country Instrumental Performance
o Alison Brown & Béla Fleck for Leaving Cottondale
* Best Country Song
o Mark D. Sanders & Tia Sillers (songwriters) for I Hope You Dance performed by Lee Ann Womack
* Best Country Album
o Byron Gallimore (producer), Julian King, Mike Shipley (engineers/mixers) & Faith Hill (producer & artist) for Breathe
* Best Bluegrass Album
o Steve Buckingham (producer), Gary Paczosa (engineer/mixer) & Dolly Parton for The Grass is Blue

Film/TV/Media

* Best Compilation Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
o Danny Bramson & Cameron Crowe (producers) for Almost Famous performed by various artists

Folk

* Best Traditional Folk Album
o Mark Linett (engineer) & Dave Alvin (producer & artist) for Public Domain - Songs from the Wild Land
* Best Contemporary Folk Album
o Malcolm Burn (engineer & producer), Jim Watts (engineer) & Emmylou Harris for Red Dirt Girl
* Best Native American Music Album
o Tom Bee (producer) & Douglas Spotted Eagle (producer & engineer/mixer) for Gathering of Nations Pow Wow performed by various artists

Gospel

* Best Pop/Contemporary Gospel Album
o Dennis Herring (producer & engineer/mixer), Rich Hasal (engineer/mixer) & Jars of Clay for If I Left the Zoo
* Best Rock Gospel Album
o Dino Elefante, John Elefante (producers), David Hall, J.R. McNeely (engineers/mixers) & Petra for Double Take
* Best Traditional Soul Gospel Album
o Bubba Smith, Michael E. Mathis (producers) & Shirley Caesar (producer & artist) for You Can Make It
* Best Contemporary Soul Gospel Album
o Warryn Baby Dubb Campbell (producer) & Mary Mary for Thankful
* Best Southern, Country or Bluegrass Gospel Album
o Brent King, Alan Shulman (engineers), Ricky Skaggs (producer & artist) & Kentucky Thunder for Soldier of the Cross
* Best Gospel Choir or Chorus Album
o Carol Cymbala & Oliver Wells (producers) for Live - God Is Working performed by The Brooklyn Tabernacle Choir

Historical

* Best Historical Album
o Steve Berkowitz, Seth Rothstein (producers), Phil Schaap (producer & engineer), Michael Brooks, Seth Foster, Andreas Meyer, Woody Pornpitaksuk, Ken Robertson, Tom Ruff & Mark Wilder (engineers) for Louis Armstrong: The Complete Hot Five and Hot Seven Recordings

Jazz

* Best Jazz Instrumental Solo
o Pat Metheny for (Go) Get It
* Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
o Rob 'Wacko' Hunter (engineer/mixer & producer), Branford Marsalis (producer) & the Branford Marsalis Quartet for Contemporary Jazz
* Best Large Jazz Ensemble Album
o James Farber (engineer/mixer) & Joe Lovano (producer & artist) for 52nd Street Themes
* Best Jazz Vocal Album
o Erik Zobler (engineer/mixer), George Duke (producer) & Dianne Reeves for In the Moment - Live in Concert
* Best Contemporary Jazz Album
o Richard Battaglia, Robert Battaglia (engineers/mixers), Béla Fleck (engineer/mixer & producer) & Béla Fleck and the Flecktones for Outbound
* Best Latin Jazz Album
o Jon Fausty (engineer/mixer) & Chucho Valdés for Live at the Village Vanguard

Latin

* Best Latin Pop Album
o Adam Blackburn, Eric Schilling, Marcelo Añez, Sebastián Krys (engineers), Tim Mitchell (producer) & Shakira (producer & artist) for Shakira - MTV Unplugged
* Best Traditional Tropical Latin Album
o Freddy Piñero Jr, Gustavo Celis, Javier Garza, Mauricio Guerrero, Scott Canto, Sebastián Krys (engineers), Emilio Estefan, George Noriega, Robert Blades (producers) & Gloria Estefan for Alma Caribeña
* Best Mexican/Mexican-American Album
o Carlos Ceballos (engineer/mixer) & Pepe Aguilar (producer & artist) for Por Una Mujer Bonita
* Best Latin Rock/Alternative Album
o Humberto Gatica (engineer & producer) & La Ley for Uno
* Best Tejano Album
o Edward Pérez, Greg García, (engineers), Freddie Martínez, Hugo Guerrero (engineers & producers) & The Legends for ¿Qué Es Música Tejana?
* Best Salsa Album
o Jon Fausty (engineer/mixer), Eddie Palmieri & Tito Puente (producers & artists) for Masterpiece/Obra Maestra
* Best Merengue Album
o David Hewitt, Hector Ivan Rosa (engineers/mixers) & Olga Tañón (producer & artist) for Olga Viva, Viva Olga

Musical Show

* Best Musical Show Album
o Frank Filipetti (engineer/mixer & producer), Guy Babylon & Paul Bogaev, Chris Montan (producers), Elton John (composer), Tim Rice (lyricist) & the original Broadway cast for Elton John and Tim Rice's Aida

Music video

* Best Short Form Music Video
o Tina Nakane (video producer), Jesse Peretz (video director) & Foo Fighters for Learn to Fly
* Best Long Form Music Video
o Andrew Solt (video producer & director), Greg Vines, Leslie Tong & Yoko Ono (producers) for Gimme Some Truth - The Making of John Lennon's Imagine Album performed by John Lennon

New Age

* Best New Age Album
o Gary Barlough, Peter R. Kelsey (engineers/mixers) & Kitaro (producer & artist) for Thinking of You

Packaging and Notes

* Best Recording Package
o Kevin Reagan (art director) for Music performed by Madonna
* Best Boxed Recording Package
o Arnold Levine & Frank Harkins (art directors) for Miles Davis & John Coltrane: The Complete Columbia Recordings 1955-1961 performed by Miles Davis & John Coltrane
* Best Album Notes
o Bob Blumenthal (notes writer) for Miles Davis & John Coltrane: The Complete Columbia Recordings 1955-1961 performed by Miles Davis & John Coltrane

Polka

* Best Polka Album
o Jon Dickson, Ken Irwin (engineer), Tom Pick (engineer & producer) & Jimmy Sturr for Touched by a Polka

Pop

* Best Female Pop Vocal Performance
o Macy Gray for I Try
* Best Male Pop Vocal Performance
o Sting for She Walks This Earth (Soberana Rosa)
* Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocal
o Steely Dan for Cousin Dupree
* Best Pop Collaboration with Vocals
o B.B. King & Dr. John for Is You Is, or Is You Ain't (My Baby)
* Best Pop Instrumental Performance
o Brian Setzer for Caravan performed by the Brian Setzer Orchestra
* Best Dance Recording
o Michael Mangini, Steve Greenberg (producers & mixers) & Baha Men for Who Let the Dogs Out
* Best Pop Vocal Album
o Elliot Scheiner, Phil Burnett, Roger Nichols (engineers/mixers), Donald Fagen, Walter Becker (producers) & Steely Dan for Two Against Nature
* Best Pop Instrumental Album
o Dan Gellert (engineer/mixer) & Joe Jackson (producer & artist) for Symphony No. 1

Production and engineering

* Best Engineered Album, Non-Classical
o Dave Russell, Elliot Scheiner, Phil Burnett & Roger Nichols (engineers) for Two Against Nature performed by Steely Dan
* Best Engineered Album, Classical
o John Eargle (engineer) & Zdenek Macal (conductor) for Dvorák: Requiem, Op. 89; Sym. No. 9, Op. 95 From the New World
* Producer of the Year, Non-Classical
o Dr. Dre
* Producer of the Year, Classical
o Steven Epstein
* Remixer of the Year, Non-Classical
o Hex Hector

R&B

* Best Female R&B Vocal Performance
o Toni Braxton for He Wasn't Man Enough
* Best Male R&B Vocal Performance
o D'Angelo for Untitled (How Does It Feel)
* Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocal
o Destiny's Child for Say My Name
* Best Traditional R&B Vocal Performance
o The Temptations for Ear-Resistible
* Best R&B Song
o La Shawn Daniels, Fred Jerkins III, Rodney Jerkins, Beyoncé Knowles, LeToya Luckett, LaTavia Roberson & Kelendria Rowland for Say My Name performed by Destiny's Child
* Best R&B Album
o Russell The Dragon Elevado (engineer/mixer) & D'Angelo (engineer/mixer, producer & artist) for Voodoo

Rap

* Best Rap Solo Performance
o Eminem for The Real Slim Shady
* Best Rap Performance by a Duo or Group
o Dr. Dre & Eminem for Forgot about Dre
* Best Rap Album
o Dr. Dre, Richard Huredia (engineers/mixers) & Eminem (producer & artist) for The Marshall Mathers LP

Reggae

* Best Reggae Album
o Beenie Man for Art and Life

Rock

* Best Female Rock Vocal Performance
o Sheryl Crow for There Goes the Neighborhood
* Best Male Rock Vocal Performance
o Lenny Kravitz for Again
* Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal
o U2 for Beautiful Day
* Best Rock Instrumental Performance
o Michael Kamen (conductor), Metallica & the San Francisco Symphony Orchestra for The Call of Ktulu
* Best Hard Rock Performance
o Rage Against the Machine for Guerrilla Radio
* Best Metal Performance
o Deftones for Elite
* Best Rock Song
o Scott Stapp & Mark Tremonti (songwriters) for With Arms Wide Open performed by Creed
* Best Rock Album
o Adam Kasper (engineer/mixer & producer) & Foo Fighters (producer & artist) for There Is Nothing Left to Lose

Spoken

* Best Spoken Word Album
o Rick Harris, John Runnette (producers) & Sidney Poitier for The Measure of a Man
* Best Spoken Comedy Album
o John Runnette (producer) & George Carlin for Braindroppings

Trad Pop

* Best Traditional Pop Vocal Album
o Allen Sides, Geoff Foster (engineers/mixers), Larry Klein (producer) & Joni Mitchell (producer & artist) for Both Sides Now

World

* Best World Music Album
o Antônio 'Moogie' Canàzio (engineer/mixer & producer), Caetano Veloso (producer) & João Gilberto for João Voz e Violão


Upcoming Award Shows

 

   More in Arts