Grammy Awards 2013

Date: February 10, 2013

Venue: Staples Center, Los Angeles, California

Garmmy Awards 2013 Nominees & Winners

Record of the Year

Album of the Year

Song of the Year

Best New Artist

  • Alabama Shakes
  • Fun - Winner
  • Hunter Hayes
  • The Lumineers
  • Frank Ocean

Pop

Best Pop Solo Performance

Best Pop Duo/Group Performance

Best Pop Instrumental Album

  • 24/7 – Gerald Albright & Norman Brown
  • Impressions – Chris BottiWinner
  • Four Hands & a Heart Volume One – Larry Carlton
  • Live at tBlue Note Tokyo – Dave Koz
  • Rumbadoodle – Arun Shenoy

Best Pop Vocal Album

Dance/Electronica

Best Dance Recording

  • "Levels" – Avicii
  • "Let's Go" – Calvin Harris featuring Ne-Yo
  • "Bangarang" – SkrillexWinner
  • "Don't You Worry Child" – Swedish House Mafia featuring John Martin
  • "I Can't Live Without You" – Al Walser

Best Dance/Electronica Album

  • Wonderland – Steve Aoki
  • Don't Think – The Chemical Brothers
  • Album Title Goes Here  – Deadmau5
  • Fire & Ice – Kaskade
  • Bangarang – SkrillexWinner

Traditional Pop

Best Traditional Pop Vocal Album

Rock

Best Rock Performance

Best Hard Rock/Metal Performance

Best Rock Song

Best Rock Album

Alternative

Best Alternative Music Album

  • The Idler Wheel Is Wiser Than the Driver of the Screw and Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do – Fiona Apple
  • Biophilia – Björk
  • Making Mirrors – Gotye - Winner
  • Hurry Up, We're Dreaming – M83
  • Bad as Me – Tom Waits

R&B

Best R&B Performance

  • "Thank You" – Estelle
  • "Gonna Be Alright (F.T.B.)" – Robert Glasper Experiment featuring Ledisi
  • "I Want You" – Luke James
  • "Adorn" – Miguel
  • "Climax" – Usher - Winner

Best Traditional R&B Performance

Best R&B Song

Best Urban Contemporary Album

Best R&B Album

Rap

Best Rap Performance

Best Rap/Sung Collaboration

Best Rap Song

  • "Daughters"
  • "Lotus Flower Bomb"
  • "Mercy"
  • "The Motto"
  • "Ni**as In Paris" - Winner
  • "Young, Wild & Free"

Best Rap Album

  • Take Care – Drake - Winner
  • Food & Liquor II: The Great American Rap Album. Pt. 1 – Lupe Fiasco
  • Life Is Good – Nas
  • Undun – The Roots
  • God Forgives, I Don't – Rick Ross
  • Based on a T.R.U. Story – 2 Chainz

Country

Best Country Solo Performance

Best Country Duo/Group Performance

Best Country Song

  • "Blown Away" - Winner
  • "Cost of Livin'"
  • "Even If It Breaks Your Heart"
  • "So You Don't Have to Love Me Anymore"
  • "Springsteen"

Best Country Album

New Age

Best New Age Album

  • Echoes of Love – Omar Akram - Winner
  • Live Ananda – Krishna Das
  • Bindu – Michael Brant DeMaria
  • Deep Alpha – Steven Halpern
  • Light Body – Peter Kater
  • Troubadours on the Rhine – Loreena McKennitt

Jazz

Best Improvised Jazz Solo

Best Jazz Vocal Album

Best Jazz Instrumental Album

Best Large Jazz Ensemble Album

Best Latin Jazz Album

Gospel/Contemporary Christian

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance

Best Gospel Song

  • "Go Get It" - Winner
  • "Hold On"
  • "I Feel Good"
  • "My Testimony"
  • "Released"

Best Contemporary Christian Music Song

  • "Jesus, Friend of Sinners"
  • Mark Hall & Matthew West, songwriters (Casting Crowns)
  • "10,000 Reasons (Bless the Lord)" - Winner
  • "When Mercy Found Me"
  • "White Flag"
  • "Your Presence Is Heaven"

Best Gospel Album

  • Identity – James Fortune
  • Jesus at the Center: Live – Israel & New Breed
  • Gravity – Lecrae - Winner
  • I Win – Marvin Sapp
  • Worship Soul – Anita Wilson

Best Contemporary Christian Music Album

Latin

Best Latin Pop Album

Best Latin Rock Urban or Alternative Album

  • Campo – Campo
  • Déjenme Llorar – Carla Morrison
  • Imaginaries – Quetzal - Winner
  • Electro-Jarocho – Sistema Bomb
  • La Bala – Ana Tijoux

Best Regional Mexican Album (Including Tejano)

Best Tropical Latin Album

  • Cubano Soy – Raúl Lara y Sus Soneros
  • Desde Nueva York a Puerto Rico – Eddie Montalvo
  • Retro – Marlow Rosado Y La Riqueña - Winner
  • Formula, Vol. 1 – Romeo Santos

American Roots Music

Best Americana Album

  • The Carpenter – The Avett Brothers
  • From the Ground Up – John Fullbright
  • The Lumineers – The Lumineers
  • Babel – Mumford & Sons
  • Slipstream – Bonnie RaittWinner

Best Bluegrass Album

  • The Gospel Side Of – Dailey & Vincent
  • Life Finds a Way – The Grascals
  • Beat the Devil and Carry a Rail – Noam Pikelny
  • Scratch Gravel Road – Special Consensus
  • Nobody Knows You – Steep Canyon Rangers - Winner

Best Blues Album

  • 33 1/3 – Shemekia Copeland
  • Locked Down – Dr. John - Winner
  • Let It Burn – Ruthie Foster
  • And Still I Rise – Heritage Blues Orchestra
  • Bring It on Home – Joan Osborne

Best Folk Album

Best Regional Roots Music Album

Reggae

Best Reggae Album

  • Rebirth – Jimmy CliffWinner
  • Miracle – The Original Wailers
  • Tomahawk Technique – Sean Paul
  • New Legend - Jamaica 50th Edition – Sly & Robbie & The Jam Masters
  • Reggae Got Soul: Unplugged On Strawberry Hill – Toots And The Maytals

World Music

Best World Music Album

Children's

Best Children's Album

  • Can You Canoe? – The Okee Dokee Brothers - Winner
  • High Dive And Other Things That Could Have Happened... – Bill Harley
  • JumpinJazz Kids - A Swinging Jungle Tale - Featuring Al Jarreau, Hubert Laws And Dee Dee Bridgewater – James Murray & Various Artists
  • Little Seed: Songs For Children By Woody Guthrie – Elizabeth Mitchell
  • Radio Jungle – The Pop Ups

Spoken Word

Best Spoken Word Album

  • American Grown (Michelle Obama) – (Various Artists) Scott Creswell & Dan Zitt, producers
  • Back to Work: Why We Need Smart Government for a Strong Economy – Bill Clinton
  • Drift: The Unmooring of American Military Power – Rachel Maddow
  • Seriously... I'm Kidding – Ellen DeGeneres
  • Society's Child: My Autobiography – Janis IanWinner

Comedy

Best Comedy Album

  • Blow Your Pants Off – Jimmy FallonWinner
  • Cho Dependent – Margaret Cho
  • In God We Rust – Lewis Black
  • Kathy Griffin: Seaman 1st Class – Kathy Griffin
  • Jim Gaffigan: Mr. Universe – Jim Gaffigan
  • Rize of the Fenix – Tenacious D

Musical Show

Best Musical Theater Album

  • Follies – New Broadway Cast Recording
  • The Gershwins' Porgy And Bess – New Broadway Cast Recording
  • Newsies – Original Broadway Cast Recording
  • Nice Work If You Can Get It – Original Broadway Cast Recording
  • Once: A New Musical – Original Broadway Cast Recording - Winner

Music for Visual Media

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

  • The Descendants – Various Artists
  • Marley – Bob Marley & The Wailers
  • Midnight In Paris – Various Artists - Winner
  • The Muppets – Various Artists
  • Rock Of Ages – Various Artists

Best Score Soundtrack for Visual Media

Best Song Written for Visual Media

  • "Abraham's Daughter" (from The Hunger Games)
  • "Learn Me Right" (from Brave)
  • "Let Me Be Your Star" (from Smash)
  • "Man or Muppet" (from The Muppets)
  • "Safe & Sound" (from The Hunger Games) - Winner

Composing/Arranging

Best Instrumental Composition

  • "December Dream"
  • "Mozart Goes Dancing" - Winner
  • "Music Of Ansel Adams: America"
  • "Overture, Waltz and Rondo"
  • "Without a Paddle"

Best Instrumental Arrangement

  • "Afro-Cuban Jazz Suite For Ellington"
  • "How About You" - Winner
  • "Irrequieto"
  • "A Night In Tunisia (Actually An Entire Weekend!)"
  • "Salt Peanuts! (Mani Salado)"

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist

  • "City Of Roses" - Winner
  • "Look To The Rainbow"
  • "Out There"
  • "Spain (I Can Recall)"
  • "Wild Is The Wind"

Package

Best Recording Package

  • Biophilia - Winner
  • Boys & Girls
  • Charmer
  • Love This Giant
  • Swing Lo Magellan

Best Boxed or Special Limited Edition Package

  • The Girl With The Dragon Tattoo (Soundtrack from the Motion Picture)
  • Go Fly a Kite
  • Ram (Paul McCartney Archive Collection - Deluxe Edition)
  • Some Girls (Super Deluxe Edition)
  • Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection - Winner

Best Album Notes

  • Banjo Diary: Lessons from Tradition
  • First Recordings: 50th Anniversary Edition
  • The Pearl Sessions
  • Piazzolla in Brooklyn
  • Singular Genius: The Complete ABC Singles - Winner

Historical

Best Historical Album

  • He is My Story: The Sanctified Soul of Arizona Dranes
  • Old-Time Smoky Mountain Music: 34 Historic Songs, Ballads
  • Opika Pende: Africa at 78 RPM
  • Ram (Paul McCartney Archive Collection - Deluxe Edition)
  • The Smile Sessions (Deluxe Box Set) - Winner
  • Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection

Production

Best Engineered Album, Non-Classical

  • The Absence
  • Ashes & Fire
  • The Goat Rodeo Sessions - Winner
  • Love is a Four Letter Word
  • Slingshot

Producer of the Year, Non-Classical

  • Dan AuerbachWinner
    • El Camino (The Black Keys) (A)
    • Locked Down (Dr. John) (A)
    • "Savage" (Hacienda) (S)
    • Shakedown (Hacienda) (A)
  • Jeff Bhasker
    • Some Nights (Fun) (A)
  • Diplo
    • "Climax" (Usher) (T)
    • "Get Free" (Major Lazer featuring Amber Coffman) (S)
    • "La La La" (Snoop Lion) (S)
    • "Lies" (Marina and The Diamonds) (T)
    • "Look At These Hoes" (Santigold) (T)
    • "Push And Shove" (No Doubt featuring Busy Signal & Major Lazer) (T)
    • "Slight Work" (Wale featuring Big Sean) (T)
    • "Thought of You" (Justin Bieber) (T)
    • "Too Close" (Alex Clare) (T)
  • Markus Dravs
    • Babel (Mumford & Sons) (A)
    • Mylo Xyloto (Coldplay) (A)
  • Salaam Remi
    • "Back To Love" (Anthony Hamilton) (T)
    • "Between the Cheats" (Amy Winehouse) (T)
    • "Girl On Fire" (Alicia Keys & Nicki Minaj) (S)
    • "How Many Drinks?" (Miguel) (T)
    • Life Is Good (Nas) (A)
    • "Like Smoke" (Amy Winehouse Featuring Nas) (T)
    • "Running" (Melanie Fiona Featuring Nas) (T)
    • "Sins of My Father" (Usher) (T)
    • "A Song For You" (Amy Winehouse) (T)

Best Remixed Recording, Non-Classical

  • "In My Mind" (Axwell Remix)
  • "Lie Down in Darkness" (Photek Remix)
  • "Midnight City" (Eric Prydz Private Remix)
  • "Promises" (Skrillex & Nero Remix) - Winner
  • "The Veldt" (Tommy Trash Remix)

Production, Surround Sound

Best Surround Sound Album

  • Chamberland
  • Modern Cool - Winner
  • Quiet Winter Night
  • Rupa-Khandha
  • Storm Corrosion

Production, Classical

Best Engineered Album, Classical

  • Americana
  • Beethoven: The Late String Quartets, Op. 127 & 131
  • Life & Breath - Choral Works By René Clausen - Winner
  • Music for a Time of War
  • Jesse Lewis & John Newton, engineers; Jesse Brayman, mastering engineer
  • Souvenir

Producer of the Year, Classical

  • Blanton Alspaugh - Winner
    • Chamber Symphonies
    • Davis: Río De Sangre
    • Gjeilo: Northern Lights
    • In Paradisum
    • Life & Breath - Choral Works By René Clausen
    • Music for a Time of War
    • Musto: The Inspector
  • Tim Handley
    • Berlioz: Symphonie Fantastique
    • Debussy: Orchestral Works, Vol. 7
    • Debussy: 24 Préludes
    • Fuchs, K.: Atlantic Riband; American Rhapsody; Divinium Mysterium
    • Gershwin: Piano Concerto In F; Rhapsody No. 2; I Got Rhythm Variations
    • Hailstork: An American Port of Call
    • Holst: Cotswolds Symphony; Walt Whitman Overture
    • Mahler: Symphony No. 1
    • Roussel: Le Festin De L'Araignée 
    • Still: Symphonies Nos. 2 & 3
  • Marina Ledin & Victor Ledin
    • Americana
    • Brubeck & American Poets
    • Delibes: Sylvia; Coppélia 
    • Mind Meld 
    • Rupa-Khandha
    • Weigl: Isle of the Dead; Six Fantasies; Pictures & Tales; Night Fantasies
  • James Mallinson
    • Britten: War Requiem 
    • Bruckner: Symphony No. 4
    • The Greatest Film Scores of Dimitri Tiomkin 
    • Massenet: Don Quichotte 
    • Rachmaninov: Symphonic Dances 
  • Dan Merceruio
    • Arensky: Quartets Nos. 1 & 2; Piano Quintet, Op. 51
    • Brasileiro - Works of Francisco Mignone 
    • Change of Worlds 
    • The Complete Harpsichord Works of Rameau 
    • Critical Models - Chamber Works of Mohammed Fairouz 
    • The Kernis Project: Schubert 
    • Le Bestiaire 
    • Scarlatti: La Dirindina & Pur Nel Sonno 
    • Two Lutes - Lute Duets from England's Golden Age
    • Weill-Ibert-Berg

Classical

Best Orchestral Performance

  • "Adams: Harmonielehre & Short Ride In A Fast Machine" - Winner
  • "Mahler: Symphony No. 1"
  • Music for a Time of War
  • "Rachmaninov: Symphonic Dances"
  • "Sibelius: Symphonies Nos. 2 & 5"

Best Opera Recording

  • "Berg: Lulu"
  • "Handel: Agrippina"
  • "Stravinsky: The Rake's Progress"
  • Vladimir Jurowski, conductor; Topi Lehtipuu, Miah Persson & Matthew Rose; Johannes Müller
  • "Vivaldi: Teuzzone"
  • "Wagner: Der Ring Des Nibelungen" - Winner

Best Choral Performance

  • "Handel: Israel In Egypt"
  • "Life & Breath – Choral Works By René Clausen" - Winner
  • "Ligeti: Requiem; Apparitions; San Francisco Polyphony"
  • "The Nightingale"
  • "Striggio: Mass For 40 & 60 Voices"

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • "Americana" – Modern Mandolin Quartet
  • "Meanwhile" – Eighth Blackbird - Winner
  • "Mind Meld" – ZOFO Duet
  • "Profanes Et Sacrées" – Boston Symphony Chamber Players
  • "Rupa-Khandha" – Los Angeles Percussion Quartet

Best Classical Instrumental Solo

  • "Bach: Das Wohltemperierte Clavier"
  • "The Complete Harpsichord Works Of Rameau"
  • "Gál & Elgar: Cello Concertos"
  • "Holst: The Planets"
  • "Kurtág & Ligeti: Music For Viola" - Winner

Best Classical Vocal Solo

  • "Debussy: Clair De Lune"
  • "Homecoming – Kansas City Symphony Presents Joyce DiDonato"
  • "Paris Days, Berlin Nights"
  • "Poèmes" - Winner
  • "Sogno Barocco"

Best Classical Compendium

  • Partch: Bitter Music
  • Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis - Winner
  • Une Fête Baroque

Best Classical Contemporary Composition

  • "Meanwhile - Incidental Music To Imaginary Puppet Plays" - Winner
  • "Inura For Voices, Strings & Percussion"
  • "Ugis: The Nightingale"
  • "Cello Concerto No. 2 'Towards The Horizon'"
  • "August 4, 1964"

Music Video

Best Short Form Music Video

  • "Houdini" – Foster the People
  • "No Church in the Wild" – Jay-Z & Kanye West featuring Frank Ocean & The-Dream
  • "Bad Girls" – M.I.A.
  • "We Found Love" – Rihanna featuring Calvin Harris - Winner
  • "Run Boy Run" – Woodkid

Best Long Form Music Video

Special Merit Awards

President's Merit Award

  • L.A. Reid

Grammy Lifetime Achievement Award

  • Glenn Gould
  • Charlie Haden
  • Lightnin' Hopkins
  • Carole King
  • Patti Page
  • Ravi Shankar
  • The Temptations

Grammy Trustees Award

  • Marilyn Bergman
  • Alan Bergman
  • Leonard Chess
  • Phil Chess
  • Alan Livingston

Technical Grammy Award

  • Ikutaro Kakehashi
  • Dave Smith
  • Royer Labs