BAFTA TV Craft Awards 2013

British Academy Television Craft Awards 2013

Date - Sunday 28 April, 2013

Location - Brewery in East London

BAFTA TV Craft Awards 2013 Nominations & Winners

Breakthrough Talent

  • Rhys Thomas - Director
  • Tim Whitnall - Writer - Winner
  • Julie Gearey - Writer
  • Mike Bartlett - Writer

Costume Design

  • Parade's End - Winner
  • Mrs Biggs
  • Richard II
  • Ripper Street

Digital Creativity

  • The Great British Property Scandal
  • Embarrassing Bodies: Live from the Clinic
  • Channel 4 Paralympics
  • Foxes Live: Wild in the City
  • Steve Boulton, James Rutherford - Channel 4 Paralympics - Winner

Director - Factual

  • John Dower
  • Ben Chanan - Winner
  • Katharine English
  • Ben Anthony

Director - Fiction

  • Philippa Lowthorpe - Winner
  • Birger Larsen
  • Julian Jarrold
  • Hettie Macdonald

Director - Multi-Camera

  • Hamish Hamilton, Tapani Parm - Winner
  • Hamish Hamilton, Tapani Parm
  • Paul Davies
  • Nikki Parsons

Editing - Factual

  • The Secret History of Our Streets (Portland Road)
  • Britain in a Day
  • 7/7 One Day in London
  • Amish: A Secret Life
  • Sean Mackenzie - Amish: A Secret Life - Winner

Editing - Fiction 

  • Ripper Street
  • The Thick of It
  • The Fear
  • The Hour (Ep 1)
  • Trevor Waite - The Fear - Winner

Entertainment Craft Team 

  • Stephen Bryce, Andrew Cooke, Simon Ainge, Nick Foster - Winner
  • Durham Marenghi, Steve Nolan, Sam Pattinson, Tim Routledge
  • Dan James, James Hart, Richard Porter, Kate Jones-Mackay
  • Dave Davey, Robert Edwards, Florian Wieder, Falk Rosenthal

Make Up and Hair Design

  • Call the Midwife
  • Ripper Street
  • Parade's End
  • The Girl
  • Christine Walmesley-Cotham - Call the Midwife - Winner

Original Music

  • Henry IV (The Hollow Crown)
  • The Snowman and the Snowdog
  • Doctor Who (Asylum of the Daleks)
  • The Hour
  • Stephen Warbeck - Henry IV (The Hollow Crown)  - Winner

Photography - Factual

  • Kingdom of Plants 3D
  • Supersized Earth
  • Return to the Falklands
  • Amish: A Secret Life
  • Steve Robinson - Amish: A Secret Life  - Winner

Photography and Lighting - Fiction

  • Ripper Street
  • Blackout
  • Hunted
  • The Fear
  • Gavin Finney - The Fear

Production Design

  • Downton Abbey
  • Darryl Hammer - The Girl - Winner
  • The Hour
  • Parade's End
  • The Girl

Sound - Factual

  • The Plane Crash
  • Top Gear
  • Brazil with Michael Palin
  • The London 2012 Olympics: Super Saturday
  • Peter Bridges - The London 2012 Olympics: Super Saturday - Winner

Sound - Fiction

  • Richard II (The Hollow Crown)
  • Accused (Mo & Sue's Story)
  • Wallander
  • The Hour
  • Tim Fraser, Adrian Rhodes, Keith Marriner - Richard II (The Hollow Crown) - Winner

Visual Effects

  • The Psychology of Winning
  • Parade's End
  • Titanic
  • Doctor Who
  • Tom Turnbull - Titanic - Winner

Writer

  • Getting On
  • Hunderby
  • Twenty Twelve
  • The Thick of It
  • Julia Davis - Hunderby - Winner

Writer (Drama)

  • Shaun Duggan, Jimmy McGovern - Accused ('Tracie's Story')
  • Gwyneth Hughes - The Girl
  • Sally Wainwright - Last Tango in Halifax - WINNER
  • Tom Stoppard - Parade's End

Special Award

Hamish Hamilton