Annie Awards 2015

Date
Saturday, January 31, 2015

Host

Annie Awards 2015
Location
UCLA's Royce Hall in Los Angeles, California
Edition
42nd

Time

Network

2015 Annie Awards Nominations & Winners

Best Animated Feature

Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios
Cheatin' - Plymptoons Studio
How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon
The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox
The Boxtrolls - Focus Features/Laika
The LEGO Movie -Warner Bros. Pictures
The Tale of The Princess Kaguya - GKIDS/Studio Ghibli

Best Animated Special Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey - Voyager Pictures LLC
Dawn of the Dragon Racers - DreamWorks Animation
How Murray Saved Christmas - Universal Television
Polariffic - Bent Image Lab / Pershing Road Productions
Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios

Best Animated Short Subject

Coda - And Maps And Plans Ltd.
Duet - Glen Keane Productions/ATAP
Feast - Walt Disney Animation Studios
The Simpsons - “Michal Socha Couch Gag” - Gracie Films in Association with 20th Century Fox Television
Me and My Moulton - Mikrofilm AS/National Film Board of Canada
Silent - Moonbot Studios
The Dam Keeper - Tonko House LLC
The Raven - Moonbot Studios

Best Animated TV/Broadcast Commercial

Citizen M: "Swan Song" - PES Film/Stoopid Buddy Stoodios/RESET
Flight of the Stories - Aardman Animations
LEGO Batman 3: Beyond Gotham - Plastic Wax Studios

Best General Audience Animated TV/Broadcast Production For Preschool Children

Doc McStuffins - Brown Bag Films/Disney Junior
Peter Rabbit - Nickelodeon Productions and Silvergate Media
Tumble Leaf - Amazon Studios and Bix Pix Entertainment
Wallykazam! - Nickelodeon Productions
Zack & Quack - The Foundation / QQD Ltd / High1 Entertainment

Best Animated TV/Broadcast Production For Children’s Audience

Adventure Time - Cartoon Network Studios
Gravity Falls - Disney Television Animation
Legend of Korra - Nickelodeon Animation Studio
Over The Garden Wall - Cartoon Network Studios
Wander Over Yonder - Disney Television Animation

Best General Audience Animated TV/Broadcast Production

Archer - FX Productions
Back To Backspace - Cartoon Network Studios
Bob's Burgers - Twentieth Century Fox Studios
Rick and Morty - Starburns Industries, Inc.
Mike Tyson Mysteries - Warner Bros. Animation
Regular Show - Cartoon Network Studios
The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television

Best Animated Video Game

Forza Horizon 2 - Microsoft Studios/Turn 10/Playground Games
Valiant Hearts: The Great War - Ubisoft Montpellier
Child of Light - Ubisoft Montreal

Best Student Film

After School - Junyi Xiao
Dead Over Heels - Jose Matheu
El Coyote - Javier Barboza
Frog's Legs - Katie Tamboer
My Big Brother - Jason Rayner
Tiny Nomad - Toniko Pantoja

Outstanding Achievement, Animated Effects in an Animated Production

Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik - Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios
James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen - Mr. Peabody & Sherman - DreamWorks Animation
Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal - Penguins of Madagascar - DreamWorks Animation
Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette - The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox
Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida - The Boxtrolls - Focus Features/Laika
Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot - The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures

Outstanding Achievement, Animated Effects in a Live Action Production

Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist - Edge of Tomorrow - Warner Bros./Village Roadshow Pictures
Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro - Noah - Paramount Pictures
Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo - The Amazing Spider-Man 2 - Columbia Pictures/Marvel Enterprises
Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond - The Hobbit: The Desolation of Smaug - Metro Goldwyn Mayer/New Line Cinema/WingNut Films
Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen - Transformers: Age of Extinction - Paramount Pictures
Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins - X-Men: Days of Future Past - Digital Domain 3.0, Inc.

Outstanding Achievement, Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production

Don Crum - Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios
Carlo Vogele - Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios
Ken Kim - Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios
Michael Granberry - Tumble Leaf - Amazon Studios/Bix Pix Entertainment
Teresa Drilling - Tumble Leaf - Amazon Studios/Bix Pix Entertainment
Justin Nichols - Wander Over Yonder - Disney Television Animation

Outstanding Achievement, Character Animation in a Feature Production

Fabio Lignini - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Steven "Shaggy" Hornby - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Thomas Grummt - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Ravi Kamble - Penguins of Madagascar - DreamWorks Animation SKG
Travis Knight - The Boxtrolls - Focus Features/Laika
Malcolm Lamont - The Boxtrolls- Focus Features/Laika
Jason Stalman - The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Outstanding Achievement, Character Animation in a Live Action Production

Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic - Dawn of the Planet of the Apes - Chernin Entertainment/Ingenious Media/TSG Entertainment
Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby - Guardians of the Galaxy - Marvel Studios
Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston - The Hobbit: The Desolation of Smaug - Metro Goldwyn Mayer/New Line Cinema/WingNut Films

Outstanding Achievement, Character Animation in a Video Game

Mike Mennillo - Assassin's Creed Unity - Ubisoft Montreal
Don't Starve: Console Edition - Klei Entertainment Inc.
Alex Drouin - Child Of Light - Ubisoft Montreal

Outstanding Achievement, Character Design in an Animated TV/Broadcast Production

Andy Suriano - Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation
Benjamin Balistreri - Wander Over Yonder - Disney Television Animation
Zac Gorman - Welcome to the Wayne - Nickelodeon in association with Switch Animation

Outstanding Achievement, Character Design in an Animated Feature Production

Shiyoon Kim, Jin Kim - Big Hero 6- Walt Disney Animation Studios
Timothy Lamb, Joe Moshier - Mr. Peabody & Sherman - DreamWorks Animation
Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa - Penguins of Madagascar - DreamWorks Animation
Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli - Rio 2 - Blue Sky Studios/Twentieth Century Fox Animation
Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo - Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon
Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez - The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox
Mike Smith - The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Outstanding Achievement, Directing in an Animated TV/Broadcast Production

Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi - Adventure Time - Cartoon Network Studios
Bryan Fordney - Archer - FX Productions
Jennifer Coyle & Bernard Derriman - Bob's Burgers - Twentieth Century Fox Television
Aaron Springer - Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation
Rob Renzetti - Gravity Falls - Disney Television Animation
Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter - Over The Garden Wall - Cartoon Network Studios
Matthew Nastuk - The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television
David Thomas - Wander Over Yonder - Disney Television Animation

Outstanding Achievement, Directing in an Animated Feature Production

Don Hall & Chris Williams - Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios
Bill Plympton - Cheatin' - Plymptoons Studio
Dean DeBlois - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Tomm Moore - Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon
Jorge R. Gutierrez - The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox
Anthony Stacchi & Graham Annable - The Boxtrolls - Focus Features/Laika
Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director - The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures
Isao Takahata - The Tale of The Princess Kaguya - GKIDS/Studio Ghibli

Outstanding Achievement, Music in an Animated TV/Broadcast Production

Christopher Willis - Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation
Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford - Dora and Friends: Into the City! - Nickelodeon Productions
Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman - Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu - Wil Film ApS
Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion - Marvel's Avengers Assemble - Marvel Animation
Nathan Barr & Lisbeth Scott - Tumble Leaf - Amazon Studios/Bix Pix Entertainment

Outstanding Achievement, Music in an Animated Feature Production

Nicole Renaud, Composer - Cheatin' - Plymptoons Studio
John Powell, Jónsi - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Danny Elfman - Mr. Peabody & Sherman- DreamWorks Animation
Bruno Coulais & Kila - Song of the Sea- GKIDS/Cartoon Saloon
Joe Hisaishi - The Tale of The Princess Kaguya- GKIDS/Studio Ghibli

Outstanding Achievement, Production Design in an Animated TV/Broadcast Production

Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou - Cosmos: A Spacetime Odyssey - Voyager Pictures LLC
Joseph Holt - Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation
Narina Sokolova - Mickey Shorts- Disney
Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka - The Powerpuff Girls - Cartoon Network
Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar - Turbo FAST - DreamWorks Animation
Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio - Wander Over Yonder - Disney Television Animation
Erez Gavish - Zack & Quack - The Foundation / QQD Ltd / High1 Entertainment

Outstanding Achievement, Production Design in an Animated Feature Production

David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland - Mr. Peabody & Sherman - DreamWorks Animation
Adrien Merigeau - Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon
Simon Varela & Paul Sullivan - The Book of Life - Reel FX Animation Studios/Twentieth Century Fox
Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall - The Boxtrolls - Focus Features/Laika
Grant Freckelton - The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures

Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production

Heiko Drengenberg - Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation
Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld - Gravity Falls - Disney Television Animation
Joaquim Dos Santos - Legend of Korra - Nickelodeon
Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace - Star Wars Rebels - Lucasfilm, Ltd/Disney XD
Brad Ableson, Matthew Faughnan & Stephen Reis - The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television
Louise Smythe - Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios
Mark Ackland - Wander Over Yonder - Disney Television Animation

Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated Feature Production

Marc E. Smith - Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios
Truong "Tron" Son Mai - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Piero Piluso - Planes: Fire & Rescue - Disneytoon Studios
John Hurst - Rio 2 - Blue Sky Studios/Twentieth Century Fox Animation
Rodrigo Perez-Castro - Rio 2 - Blue Sky Studios/Twentieth Century Fox Animation
Julian Nariño - The Boxtrolls - Focus Features/Laika
Emanuela Cozzi - The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production

Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma - Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation
Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker - Fairly Oddparents - Nickelodeon
Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd - Robot Chicken - A Stoopid Buddy Stoodios Production in association with Stoopid Monkey and Williams Street

Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated Feature Production

Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi - Henry & Me - Henry & Me Productions LLC
Andy Garcia as the voice of Eduardo - Rio 2 - Blue Sky Studios/Twentieth Century Fox Animation
Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher - The Boxtrolls - Focus Features/Laika
Dee Bradley Baker as the voice of Fish - The Boxtrolls - Focus Features/Laika

Outstanding Achievement, Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Darrick Bachman - Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation
Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata - The Powerpuff Girls - Cartoon Network Studios
Rob LaZebnik - The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television
Tim Long - The Simpsons - Gracie Films in association with Twentieth Century Fox Television
Steve Purcell - Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios

Outstanding Achievement, Writing in an Animated Feature Production

Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts - Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios
Dean DeBlois - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Will Collins - Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon
Irena Brignull & Adam Pava - The Boxtrolls - Focus Features/Laika
Phil Lord & Christopher Miller - The Lego Movie - Warner Bros. Pictures

Outstanding Achievement, Editorial in an Animated TV/Broadcast Production

Illya Owens - Disney Mickey Mouse - Disney Television Animation
Ernesto Matamoros - Dragons: Defenders of Berk - DreamWorks Animation
Mike Elias - Family Guy - Fox Television Animation
David Suther, Bradley Furnish & David Condolora - Toy Story That Time Forgot - Pixar Animation Studios
Todd Raleigh & Doug Vito - Turbo FAST - DreamWorks Animation

Outstanding Achievement, Editorial in an Animated Feature Production

Tim Mertens - Big Hero 6 - Walt Disney Animation Studios
John K. Carr - How to Train Your Dragon 2 - DreamWorks Animation SKG
Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway - Planes: Fire & Rescue - Disneytoon Studios
Darragh Byrne - Song of the Sea - GKIDS/Cartoon Saloon
David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O'Brien-Brown - The LEGO Movie - Warner Bros. Pictures