48 Grammy Awards

Grammy Awards Categories
Grammy Awards Alternative Field Grammy Awards Blues Field Grammy Awards Children Field
Grammy Awards Comedy Field Grammy Awards Composing Field Grammy Awards Country Field
Grammy Awards Dance Field Grammy Awards Disco Field Grammy Awards Film/Tv Field
Grammy Awards Folk Field Grammy Awards General Field Grammy Awards Gospel Field
Grammy Awards Historical Field Grammy Awards Jazz Field Grammy Awards Latin Field
Grammy Awards Musical Show Field Grammy Awards Music Video Field Grammy Awards Packaging Field
Grammy Awards Polka Field Grammy Awards Pop Field Grammy Awards Production Field
Grammy Awards Rap Field Grammy Awards R & B Field Grammy Awards Reggae Field
Grammy Awards Rock Field Grammy Awards Special Fields Grammy Awards Spoken Field
Grammy Awards Surround Sound Grammy Awards Traditional Field Grammy Awards World Field

Award winners

Multiple award winners (awards won/nominated):

* U2 — 5/5
* Alison Krauss & Union Station — 3/3
* Mariah Carey — 3/8
* Ludwig Rodriguez, Jr — 3/3
* John Legend — 3/8
* Kanye West — 3/848th_Grammy_Awards
* Kelly Clarkson — 2/2
* The Chemical Brothers — 2/2
* Stevie Wonder — 2/4


* Record of the Year

* Album of the Year

* Song of the Year

* Best New Artist


Awards for Blues music:

* Best Traditional Blues Album

B. B. King & Friends for 80

* Best Contemporary Blues Album

Delbert McClinton for Cost of Living


Awards for Children's music:

* Best Musical Album for Children's music

Dennis Scott (producer) for Songs from the Neighborhood - The Music of Mister Rogers performed by various artists

* Best Spoken Word Album for Children

Christopher Cerf & Marlo Thomas (producers) for Marlo Thomas & Friends: Thanks & Giving All Year Long performed by various artists


Awards for Classical music:

* Best Orchestral Performance

Mariss Jansons (conductor), Sergey Aleksashkin, Chor des Bayerischen Runfunks, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks for Shostakovich: Sym. No. 13

* Best Classical Vocal Performance

Thomas Quasthoff (soloist, performer), Jürgen Bulgrin & Rainer Maillard (engineers), Christopher Alder (producer) for Bach: Cantatas

* Best Opera Recording

Sir Colin Davis (conductor), Carlos Alvarez, Bülent Bezdüz, Marina Domashenko, Jane Henschel, Ana Ibarra, Maria Josè Moreno & Michele Pertusi, James Mallinson (producer), London Symphony Chorus, London Symphony Orchestra for Verdi: Falstaff

* Best Choral Performance

Leonard Slatkin (conductor) & Jerry Blackstone, William Hammer, Jason Harris, Christopher Kiver, Carole Ott & Mary Alice Stollak (choir directors) for Bolcom: Songs of Innocence and of Experience: Requiem
performed by Christine Brewer, Measha Brueggergosman, Ilana Davidson, Nmon Ford, Linda Hohenfeld, Joan Morris, Carmen Pelton, Marietta Simpson & Thomas Young, Michigan State University Children's Choir, University Of Michigan Chamber Choir, University Of Michigan Orpheus Singers, University Of Michigan University Choir & University Musical Society Choral Union, University Of Michigan School Of Music Symphony Orchestra

* Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)

Claudio Abbado (conductor), Martha Argerich and the Mahler Chamber Orchestra for Beethoven: Piano Concertos Nos. 2 & 3

* Best Instrumental Soloist Performance (without orchestra)

Evgeny Kissin for Scriabin, Medtner, Stravinsky

* Best Small Ensemble Performance (with or without conductor)

Pierre Boulez (conductor) & Hilary Summers, Ensemble InterContemporain for Boulez: Le marteau sans maître, Dérive 1 & 2

* Best Chamber Music Performance

Emerson String Quartet for Mendelssohn: The Complete String Quartets

* Best Classical Contemporary Composition

William Bolcom (composer) for Bolcom: Songs of Innocence and of Experience performed by Leonard Slatkin

* Best Classical Album

Tim Handley (producer), Leonard Slatkin (conductor), Jerry Blackstone, William Hammer, Jason Harris, Christopher Kiver, Carole Ott & Marie Alice Stollack (choir directors), Christie Brewer and Joan Morris & University of Michigan School of Music Symphony Orchestra for Bolcom: Songs of Innocence and of Experience

* Best Classical Crossover Album

Turtle Island String Quartet & Ying Quartet for 4 + Four


Award for Comedy recording:

* Best Comedy Album

Chris Rock for Never Scared

Composition and arrangement

Awards for composing and arranging:

* Best Instrumental Composition

Billy Childs (composer) for "Into the Light" performed by Billy Childs Ensemble

* Best Instrumental Arrangement

Gordon Goodwin (arranger) for "The Incredits" (from The Incredibles soundtrack) performed by various artists

* Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)

Billy Childs, Gil Goldstein & Heitor Pereira (arrangers) for "What Are You Doing the Rest of Your Life?" performed by Chris Botti & Sting


Awards for Country music:

* Best Female Country Vocal Performance

Emmylou Harris for "The Connection"

* Best Male Country Vocal Performance

Keith Urban for "You'll Think of Me" (from Golden Road)

* Best Country Performance by a Duo or Group with Vocal

Alison Krauss and Union Station for "Restless" (from Lonely Runs Both Ways)

* Best Country Collaboration with Vocals

Faith Hill and Tim McGraw for "Like We Never Loved At All"

* Best Country Instrumental Performance

Alison Krauss and Union Station for "Unionhouse Branch" (from Lonely Runs Both Ways)

* Best Country Song

Bobby Boyd, Jeff Hanna & Marcus Hummon for "Bless the Broken Road" performed by Rascal Flatts

* Best Country Album

Alison Krauss and Union Station for Lonely Runs Both Ways

* Best Bluegrass Album

Del McCoury Band for The Company We Keep


Awards for Dance music:

* Best Dance Recording

The Chemical Brothers featuring Q-Tip for "Galvanize"

* Best Electronic/Dance Album

The Chemical Brothers for Push the Button

Film, TV and visual media

Awards for soundtrack contributions:

* Best Compilation Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media

James Austin, Stuart Benjamin & Taylor Hackford (compilation producer) & Ray Charles for Ray

* Best Score Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media

Craig Armstrong (composer) for Ray

* Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media

Glen Ballard & Alan Silvestri for "Believe" (from The Polar Express) performed by Josh Groban


Awards for Folk music:

* Best Traditional Folk Album

Tim O'Brien for Fiddler's Green

* Best Contemporary Folk Album

John Prine for Fair and Square

* Best Native American Music Album

Jim Wilson, producer for Sacred Ground - A Tribute to Mother Earth

* Best Hawaiian Music Album

Daniel Ho, Paul Konwiser & Wayne Wong, producers for Masters of Hawaiian Slack Key Guitar - Vol. 1


Awards for Gospel music:

* Best Gospel Performance

CeCe Winans for "Pray"

* Best Gospel Song

Yolanda Adams, James Harris III, Terry Lewis & James "Big Jim" Wright, songwriters for "Be Blessed", performed by Yolanda Adams

* Best Pop/Contemporary Gospel Album

Casting Crowns for Lifesong

* Best Rock Gospel Album

Audio Adrenaline for Until My Heart Caves In

* Best Southern, Country or Bluegrass Gospel Album

Amy Grant for Rock of Ages...Hymns & Faith

* Best Best Traditional Soul Gospel Album

Donnie McClurkin for Psalms, Hymns & Spiritual Songs

* Best Best Contemporary Soul Gospel Album

CeCe Winans for Purified

* Best Gospel Choir or Chorus Album

Gladys Knight, choir director & Saints Unified Voices for One Voice


* Best Historical Album

Alan Lomax, Jeffrey Greenberg & Anna Lomax Wood (compilation producers), Adam Ayan & Steve Rosenthal (mastering engineers) for The Complete Library of Congress Recordings


Awards for Jazz music:

* Best Jazz Instrumental Solo

Sonny Rollins for "Why Was I Born?"

* Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group

Wayne Shorter Quartet for Beyond the Sound Barrier

* Best Large Jazz Ensemble Album

Dave Holland Big Band for Overtime

* Best Jazz Vocal Album

Good Night, and Good Luck for Dianne Reeves

* Best Contemporary Jazz Album

Pat Metheny Group for The Way Up

* Best Latin Jazz Album

Eddie Palmieri for Listen Here!


Awards for Latin American music:

* Best Latin Pop Album

Laura Pausini for Escucha

* Best Traditional Tropical Latin Album

Bebo Valds for Bebo De Cuba

* Best Mexican/Mexican-American Album

Luis Miguel for México En La Piel

* Best Latin Rock/Alternative Album

Shakira for Fijación Oral Vol. 1

* Best Best Tejano Album

Little Joe Y La Familia for Chicanisimo

* Best Salsa/Merengue Album

Willy Chirino for Son Del Alma

Musical show

Award for Musical theatre recording:

* Best Musical Show Album

John Du Prez & Eric Idle (producers & composers), Eric Idle (lyricist) for Monty Python's Spamalot performed Original Broadway Cast including David Hyde Pierce, Tim Curry, Hank Azaria & Sara Ramirez

Music video

Awards for Music videos:

* Best Short Form Music Video

Missy Elliott & Dave Meyers (video directors), Joseph Sasson (video producer), Missy Elliott featuring Ciara & Fat Man Scoop for "Lose Control"

* Best Long Form Music Video

Margaret Bodde, Susan Lacy, Jeff Rosen, Martin Scorsese (video director), Nigel Sinclair & Anthony Wall (video producers) for No Direction Home

New Age

Awards for New Age music:

* Best New Age Album

Paul Winter Consort for Silver Solstice

Packaging and notes

* Best Recording Package

Aimee Mann & Gail Marowitz (art directors) for The Forgotten Arm performed by Aimee Mann

* Best Boxed or Special Limited Edition Package

Ian Cuttler (art director) for The Legend performed by Johnny Cash

* Best Album Notes

Alan Lomax, John Szwed (notes writer) for The Complete Library of Congress Recordings performed by Jelly Roll Morton


Award for Polka music:

* Best Polka Album

Jimmy Sturr and his Orchestra for Shake, Rattle and Polka!


Awards for Pop music:

* Best Female Pop Vocal Performance

Kelly Clarkson for "Since U Been Gone"

* Best Male Pop Vocal Performance

Stevie Wonder for "From the Bottom of My Heart"

* Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocal

Maroon 5 for "This Love"

* Best Pop Collaboration with Vocals

Gorillaz featuring De La Soul for "Feel Good Inc."

* Best Pop Instrumental Performance

Les Paul for "Caravan"

* Best Pop Instrumental Album

Burt Bacharach for At This Time

* Best Pop Vocal Album

Kelly Clarkson for Breakaway

Production and engineering

Awards for production and engineering:

* Best Engineered Album, Non-Classical

Alan Douglas & Mick Guzauski (engineers) for Back Home performed by Eric Clapton

* Best Engineered Album, Classical

Da-Hong Seetoo (engineer) for Mendelssohn: The Complete String Quartets performed by Emerson String Quartet

* Best Remixed Recording, Non-Classical

Louie Vega (remixer) for "Superfly (Louie Vega EOL Mix)" performed by Curtis Mayfield

* Producer of the Year, Non-Classical

Steve Lillywhite

* Producer of the Year, Classical

Tim Handley


Awards for Rhythm & Blues music:

* Best Female R&B Vocal Performance

Mariah Carey for "We Belong Together"

* Best Male R&B Vocal Performance

John Legend for "Ordinary People"

* Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocals

Beyoncé and Stevie Wonder for "So Amazing"

* Best R&B Song

Mariah Carey, Jermaine Dupri, Manuel Seal, & Johnta Austin for "We Belong Together" performed by Mariah Carey

* Best R&B Album

John Legend for Get Lifted

* Best Contemporary R&B Album

Mariah Carey for The Emancipation of Mimi

* Best Traditional R&B Vocal Performance

Aretha Franklin for "A House Is Not a Home"

* Best Urban/Alternative Performance

Damian Marley for "Welcome to Jamrock"


Awards for Rap music:

* Best Rap/Sung Collaboration

Jay-Z and Linkin Park for "Numb/Encore"

* Best Rap Solo Performance

Kanye West for "Gold Digger"

* Best Rap Performance by a Duo or Group

Black Eyed Peas for "Don't Phunk With My Heart"

* Best Rap Song

D. Harris & Kanye West for "Diamonds from Sierra Leone" performed by Kanye West

* Best Rap Album

Kanye West for Late Registration


Award for Reggae music:

* Best Reggae Album

Damian Marley for Welcome to Jamrock


Awards for Rock music:

* Best Solo Rock Vocal Performance

Bruce Springsteen for "Devils & Dust"

* Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal

U2 for "Sometimes You Can't Make It on Your Own"

* Best Hard Rock Performance

System of a Down for "B.Y.O.B."

* Best Metal Performance

Slipknot for "Before I Forget"

* Best Rock Instrumental Performance

Les Paul & Friends for "69 Freedom Specials"

* Best Rock Song

Bono, Adam Clayton, The Edge and Larry Mullen for "City of Blinding Lights"

* Best Rock Album

U2 for How to Dismantle an Atomic Bomb

Surround sound

Award for surround sound recording:

* Best Surround Sound Album

Chuck Ainlay (surround mix engineer), Bob Ludwig (surround mastering), Chuck Ainlay & Mark Knopfler (surround producers) for Brothers In Arms - 20th Anniversary Edition performed by Dire Straits


Award for Spoken word recording:

* Best Spoken Word Album

Senator Barack Obama for Dreams from My Father

Traditional pop

Award for traditional pop music:

* Best Traditional Pop Vocal Album

Tony Bennett for The Art of Romance


Awards for World music:

* Best Traditional World Music Album

Ali Farka Touré & Toumani Diabate for In the Heart of the Moon

* Best Contemporary World Music Album

Gilberto Gil for Eletracústico